TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Jak urządzić kuchnię bezpieczną dla dziecka

Kuchnia jest jednym z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych do aranżacji miejsc w domu. Aby była bezpieczna i funkcjonalna, nie wystarczy jedynie przemyślane rozmieszczenie sprzętów AGD i mebli. Chociaż dziecko powinno przebywać w kuchni zawsze pod opieką osoby dorosłej, to warto dodatkowo zminimalizować ryzyko wypadku korzystając z przedstawionych niżej porad.


Ogólne zasady bezpieczeństwa w kuchni

  • Zamawiając meble do kuchni warto wybierać takie, które mają zaokrąglone narożniki lub założyć specjalne nasadki ochronne albo okleić ostro zakończone krawędzie taśmą piankową. Koszt nasadek lub taśmy to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych. Dostępne są zarówno w sklepach z artykułami dla dzieci, jak i w sklepach internetowych
  • Gniadka elektryczne znajdujące się w zasięgu dziecięcych rąk zabezpiecz specjalnymi zaślepkami.
  • Na drzwi lodówki, szafek i szuflady zamontuj blokady
  • Wszystkie przedmioty, które mogą spowodować obrażenia, zwłaszcza noże, widelce i inne ostro zakończone sztućce umieść poza zasięgiem dziecka.
  • Kosz na śmieci oraz torebki foliowe umieść w zamkniętej szafce, do której dziecko nie ma dostępu.
  • Przyprawy, alkohol, lekarstwa i środki czystości trzymaj w dobrze zabezpieczonych przed dostępem dzieci szafkach. 
  • Małe AGD - czajniki, roboty kuchenne, blendery powinny być ustawione poza zasięgiem dziecka i odłączone od zasilania, kiedy ich nie używam.

Sprzęt AGD bezpieczny dla dzieci.

Kupując zmywarkę, piekarnik, płytę kuchenną czy kuchenkę mikrofalową warto zwrócić uwagę czy producent zastosował rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dzieci. Wystające pokrętła czy widok ciasta w piekarniku to dla każdego malucha ogromna pokusa. Szeroki wybór urządzeń, które, oprócz nowoczesności i wielofunkcyjności, cechuje także dbałość o bezpieczeństwo najmłodszych ma w swojej ofercie m.in. szwedzka firma Electrolux. W opublikowanym w ubiegłym roku artykule czy warto kupić piekarnik parowy opisałam jeden z modeli tej firmy.

Zmywarka

Zmywarka jest z pozoru urządzeniem, które nie powinno stanowić zagrożenia. Jednak nie należy jej otwierać w trakcie pracy lub bezpośrednio po zakończeniu cyklu, jeśli w pobliżu przebywa dziecko, gorąca para może spowodować poparzenia delikatnej skóry.
W przypadku nowoczesnych modeli zmywarek Electrolux maluch nie poradzi sobie z ich samodzielnym uruchomieniem. Dotykowy panel sterowania producent umieścił w rancie drzwi zmywarki, więc na zewnątrz nie wystają żadne przyciski. Wskazane jest natomiast, o czym zresztą informuje instrukcja, wyłączenie funkcji AirDry (automatyczne otwieranie drzwi po zakończeniu pracy).

Pisząc o zmywarkach Elektrolux z serii 700QuickSelect (model EEM74320L) warto też zwrócić uwagę na wysoką efektywność i pojemność tych urządzeń przy stosunkowo niewielkich gabarytach oraz małym zużyciu wody i energii elektrycznej.

jak-urzadzic-kuchnie-bezpieczna-dla-dziecka
Zmywarka do zabudowy z panelem sterowanie umieszczonym w rancie drzwi (Electrolux seria 700 QuickSelect model EEM74320L).
 

Piekarnik bezpieczny dla dziecka

Wybierając piekarnik warto zapytać sprzedawcę czy sprzęt został wyposażony w system tzw. zimnych drzwi (mimo wysokiej temperatury panującej w komorze pracującego piekarnika, drzwi pozostają chłodne) oraz czy posiada funkcję zabezpieczającą przed przypadkowym uruchomieniem. Pierwsza z wymienionych cech daje rodzicom gwarancję, że dziecko nie dozna poparzeń, jeśli przypadkowo dotknie szyby piekarnika, druga uchroni przed otwarciem pracującego właśnie urządzenia.
Na rynku są też dostępne modele, które dysponują wskaźnikiem tzw. ciepła resztkowego. Informuje on o tym, że temperatura w komorze urządzenia przekracza 40 stopni. We wszystkie wspomniane wyżej udogodnienia zostały wyposażony piekarniki serii 600 i wyższych marki Electrolux. Sama również korzystam z modelu który je posiada (Electrolux z serii 700 SteamCrisp  model EOC6H71Z)

Wiele piekarników posiada chowane pokrętła. Dzięki temu dziecko nie będzie w stanie samodzielnie zmienić zaprogramowanych ustawień oraz włączyć lub wyłączyć urządzenia. Chowane w panelu sterowania pokrętła nie tylko zwiększają poziom bezpieczeństwa dziecka, ułatwiają również czyszczenie frontu piekarnika.

Jeśli mamy taką możliwość, warto zdecydować się na piekarnik do zabudowy i umieścić go powyżej poziomu blatu kuchennego, mniej więcej na wysokości wzroku. To rozwiązanie ma jeszcze jedną dodatkową zaletę - ułatwia korzystanie z piekarnika i eliminuje konieczność schylania się w celu włożenia lub wyjęcia gorących potraw.

jak-urzadzic-kuchnie-bezpieczna-dla-dziecka

Na zdjęciu piekarnik parowy z termosondą i chowanymi pokrętłami (Electrolux z serii 700 SteamCrisp  - model EOC6H71Z)

Płyta grzewcza bezpieczna dla dziecka

Podobnie jak piekarnik, także płyta grzewcza powinna być wyposażona w rozwiązania zapewniające dzieciom bezpieczeństwo.
W przypadku najmniej bezpiecznych płyt gazowych jest to funkcja automatycznego odcięcia dopływu gazu jeśli płomień nam przypadkowo zgaśnie oraz zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem w postaci blokady panelu sterującego lub kurków wymagających naciśnięcia, przed ich odkręceniem.
Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór płyty indukcyjnej. Powierzchnia płyty indukcyjnej nagrzewa się jedynie w miejscu, gdzie stoi naczynie w którym aktualnie gotujemy, a przypadkowe rzucenie zabawki na jej powierzchnię nie spowoduje pożaru, jak to może mieć miejsce jeśli korzystamy z płyty gazowej. Płyty indukcyjne często posiadają zabezpieczenia przed dziećmi oraz blokadę ustawień. Takie rozwiązania zastosowano m.in. w przypadku płyt indukcyjnych Electrolux SensePro SLIM-FIT 60 cm czy SenseFry SLIM-FIT 80 cm EIS84486
Dodatkową zaletą płyty indukcyjnej jest to, że nawet kiedy włączona nie nagrzewa się dopóki nie ustawimy na niej metalowego garnka.
Korzystając z płyt grzewczych w czasie, kiedy w kuchni przebywa dziecko, ustawiajmy naczynia jak najdalej od krawędzi urządzenia. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnej kratki lub barierki stanowiącej osłonę płyty kuchennej i zabezpieczającej dziecko przed zrzuceniem na siebie naczyń wraz z ich zawartością lub dotknięciem gorącej powierzchni.Pozostawione na płycie naczynia powinny mieć uchwyty skierowane do ściany.

Kuchenka mikrofalowa

Podobnie jak w przypadku piekarników, największy odsetek wypadków z udziałem dzieci stanowią poparzenia. Wybierając kuchenkę mikrofalową należy więc zwrócić uwagę czy urządzenie posiada funkcję zabezpieczającą przed przypadkowym uruchomieniem, blokadę drzwi oraz system zimnych drzwi.
W niektórych modelach kuchenek mikrofalowych Electrolux np.kompaktowej mikrofali do zabudowy seria 600 Solo (model EVK6E40Z) producent zastosował dodatkowe rozwiązania zwiększające poziom bezpieczeństwa dzieci - chowane pokrętła oraz wskaźnik ciepła resztkowego.
W miarę możliwości warto zdecydować się na kuchenkę mikrofalową do zabudowy, wtedy mamy pewność, że dziecko nie zrzuci jej na sobie.
Należy także pamiętać, że sprzęt do zabudowy powinien być przykręcony do mebli dołączonymi przez producenta śrubami. Dotyczy to zarówno kuchenek mikrofalowych, jak i piekarników
 
Źródła:
1. www.electrolux.pl
2. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Materiał opracowałam we współpracy z marką Electrolux

Komentarze

  1. Dla każdego rodzica zapewnienie bezpieczeństwa swojemu dziecku staje się jednym z najistotniejszych zadań. Ważne jest także, by dbając o jego bezpieczeństwo nie ograniczać jednocześnie jego naturalnej chęci poznawania świata.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych