Masala chai indyjska herbata rozgrzewająca

Masala chai indyjska herbata rozgrzewająca

tradycyjna herbata z mlekiem i przyprawami dobra na przeziębienie.

Masala chai indyjska herbata rozgrzewająca z mlekiem i przyprawami wraca u nas do łask, kiedy za oknem wiatr, deszcz lub śnieżna zawierucha. Ten pochodzący z subkontynentu indyjskiego napój zyskał popularność na całym świecie i jest dziś serwowany w najlepszych herbaciarniach i restauracjach. Nazwa doczekała się nawet spolszczenia na masala czaj.
Masala Chai doskonale smakuje i bardzo dobrze rozgrzewa w chłodne dni. 

masala-chai-indyjska-herbata-rozgrzewajaca
Masala chai - indyjska herbata rozgrzewająca, dobra także na przeziębienie.

Przepis na Masala Chai mogą się od siebie bardzo różnić, zarówno proporcjami wody i mleka, jak i rodzajami użytych przypraw i sposobem przygotowania. Główne składniki to mocna, czarna herbata, mleko, imbir i zielony kardamon. Oprócz nich, do masala czaj dodaje się aromatyczne przyprawy -   laski cynamonu, goździki, imbir. W niektórych regionach również ziarna czarnego pieprzu i gwiazdki anyżu. W Indiach niemal każda rodzina kultywuje swoją własną metodę przygotowania masala caj.

Masala chai indyjska herbata rozgrzewająca

główne składniki
  • 500 ml wody
  • 4 łyżeczki cukru trzcinowego lub miodu lub melasy z trzciny cukrowej, ale ilość słodzika warto dostosować do własnych upodobań
  • 2 łyżeczki herbaty liściastej Assam lub 2 torebki herbaty Assam
  • 1 szklanka mleka lub do smaku

Mieszanka przypraw do Masala Chai nazywa się karha

  • około 1,5 cm kory cynamonu
  • 2 strąki zielonego kardamonu
  • 2 goździki 
  • opcjonalnie 1 gwiazdka anyżu
  • opcjonalnie 2-3 ziarna czarnego pieprzu
  • 1 cm kawałek świeżego imbiru

Melasę z trzciny cukrowej i zielony kardamon w ziarnach oraz wiele innych indyjskich przypraw można zamówić przez Internet m.in. w sklepie Kuchnie Świata

 

Masala chai indyjska herbata rozgrzewająca przepis


1. Karha czyli przyprawy do Masala Chai rozgniatam w moździerzu, nie ucieram ich, a jedynie miażdżę.

2. W rondelku podgrzewam wodę, doprowadzając ją do wrzenia. Dodaję zmiażdżone przyprawy i gotuję przez około 3 minuty na średnim ogniu. Dodaję cukier, herbatę liściastą Assam i gotuję jeszcze przez 2-3 minuty. Im dłużej będziesz gotować Masala Chai, tym bardziej intensywny smak i aromat napoju otrzymasz..

3. Do rondelka z herbatą wlewam mleko, ponownie doprowadzam niemal do wrzenia i gotuję na średnim ogniu kolejne 3 minuty. Zdejmuję z ognia i pozostawiam jeszcze na minutę.

4. Herbatę cedzę przez sitko i rozlewam do kubeczków. Podaję gorącą. Masala Chai pasuje zarówno do słodkich jak i wytrawnych potraw. Ten indyjski napój herbaciany świetnie rozgrzewa, warto go spróbować, zwłaszcza jeśli jesteś przeziębiona.

Masala chai indyjska herbata rozgrzewająca

historia i ciekawostki.

Historia napoju przypominającego Masala Chai sięga co najmniej 5000 lat wstecz. Niektórzy twierdzą, że znany był nawet wcześniej, podawano go jako lek na wiele dolegliwości. W starożytnych Indiach słowo chai nie było terminem używanym do określenia herbaty, oznaczało wszelkiego rodzaju zioła, które można było zaparzyć. Dopiero w 1823 roku Brytyjczycy Robert i Charles Bruce odkryli w indyjskiej prowincji Assam dziko rosnące krzewy herbaciane.


Przepis na karha - przyprawy do masala chai nawiązuje do starożytnych tekstów ajurwedyjskich. Bazę karha stanowi imbir i zielony kardamon, do których dodawane są pozostałe przyprawy.

Chociaż nie istnieje jeden precyzyjny przepis, to podstawowe składniki Masala Chai stanowią: czarna, mocna herbata, której smaku nie zniszczą liczne aromatyczne dodatki, mleko i słodziki takie jak cukier, miód czy melasy. W Indiach do słodzenia Masala Chai używa się najczęściej nierafinowanego cukru trzcinowego zwanego jaggery.
W Kaszmirze Masala Chai przygotowuje się z wykorzystaniem zielonej herbaty gunpowder, natomiast w Malezji mocną herbatę miesza się z gęstym skondensowanym mlekiem i cukrem.

masala-chai-indyjska-herbata-rozgrzewajaca
Masala chai indyjska herbata rozgrzewająca

Komentarze

  1. Masala chai wciąż jest mało popularna. Z tego co obserwuję, przeważnie wybiera się herbatę z miodem, imbirem lub cytryną. A masala chai gdzieś dopiero potem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Spróbowałabym z czystej ciekawości - uwielbiam herbatki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Och uwielbiam, nie wiedzialam ze to indyjski przepis, bo herbata z mlekiem kojarzy sie z Wielka Brytania, ale przeciez Indie to byla kolonia. Przyznam sie, jednak, ze mam w swoim zyciu epizod naduzywania herbaty z mlekiem (ale pilam ja litrami), natomiast polecam ostroznosc, bo po prostu idzie w biodra. Przynajmniej mi mocno poszla swojego czasu, ale juz zrzucilam je hi hi hi Pozdrawiam serdecznie Beata Redzimska

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam, wczoraj mieliłam kolejną porcję przypraw, domowa mieszanka jest najlepsza. Czasami jeszcze dodaję imbir i słodzę modem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Lubię przyprawy korzenne. Bałam się, że z 2 łyżeczek herbata bedzie za mocna (a takiej nie lubie) i zrobilam z 1 ale nid doczytałam, że musi byc mocna,żeby było ją czuć 🙈 następnym razem będę mądrzejsza 😉

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: