Grzane wino z rumem

Grzane wino z rumem

przepis na glogg szwedzkie grzane wino. 

Grzane wino z rumem czyli glogg to aromatyczna, wzmocniona rumem, brandy, porto lub wódką, wersja grzańca, która rozgrzeje nawet największego zmarzlaka. Bardzo popularne w krajach skandynawskich grzane wino z rumem lub innym mocnym alkoholem jest przede wszystkim bogatsze w procenty. Tradycyjny glogg podaje się z posiekanymi, blanszowanymi migdałami i rodzynkami.

Przepis na grzane wino  a'la grzaniec galicyjski także jest już na blogu.

Grzane-wino-z-rumem
Glogg to szwedzki wariant grzańca czyli grzane wino z dodatkiem rumu, brandy, porto lub wódki.
 

Grzane wino z rumem

  • 1 butelka (0,75 litra) czerwonego wina - półwytrawne albo półsłodkie
  • 1 soczysta pomarańcza pokrojona w plastry
  • sok wyciśnięty z 1 pomarańczy
  • 1 Jabłko Grójeckie pokrojone w plasterki
  • zaprawa do grzanego wina, przepis poniżej 
  • 12-15 zblanszowanych migdałów
  • 2-3 łyżki rodzynek
  • cukier trzcinowy lub miód do smaku

Zaprawa do grzanego wina przepis

przygotowujemy co najmniej 2-3 dni wcześniej
  • 250 ml ciemnego rumu, ale można go zastąpić brandy lub wódką
  • skórka z 1 pomarańczy (bez białej części) lub suszona skórka pomarańczowa
  • 3 cm kawałek świeżego imbiru
  • 5-6 goździków
  • 2-3 laski cynamonu
  • 3-4 strąki kardamonu
  • 1 gwiazdka anyżu
  • 3-4 łyżki brązowego cukru lub do smaku
Umytą i pozbawioną białej części skórkę pomarańczy kroję na  kawałki, a imbir w cienkie plasterki.  Wszystkie składniki umieszczam w słoiku, zakręcam pokrywkę i odstawiam w ciemne miejsce. Każdego dnia potrząsam słoikiem, żeby cukier się rozpuścił. Taka zaprawa może stać przez wiele miesięcy, dlatego zazwyczaj przygotowuję ją z podwójnej ilości składników.

Grzane wino z rumem przepis

1. Pomarańczę bardzo dokładnie myjemy, sparzamy wrzątkiem i kroimy w grube plastry, z drugiej pomarańczy wyciskamy sok.

2. Do garnka wkładamy plastry pomarańczy, pokrojone na plasterki jabłko, cukier trzcinowy, rodzynki i migdały, wlewamy wino i sok pomarańczowy. Podgrzewamy na niewielkim ogniu przez około 30 minut, ale nie gotujemy.

3. Kiedy zacznie parować dodajemy zaprawę do grzanego wina, przykrywamy pokrywką, zdejmujemy z ognia i pozostawiamy na 15-20 minut.

4. Grzane wino z rumem podajemy w kubeczkach, na dno każdego kubeczka wkładamy po kilka migdałów i rodzynek. Do glogga podajemy też łyżeczkę, żeby można było delektować się ich smakiem. Dodatkowo możemy udekorować każdą porcję  plasterkiem świeżej pomarańczy.

Grzane-wino-z-rumem

Grzane wino z rumem z wolnowaru

1. Do misy wolnowaru wkładamy pokrojone na plasterki jabłko i pomarańcze, cukier trzcinowy, rodzynki i migdały, dodajemy wino i sok pomarańczowy. Włączamy wolnowar.
  • Opcja Low 2-3 godziny
2. Przełączamy wolnowar na opcję Warm i dodajemy zaprawę.  Po około 30 minutach utrzymywania temperatury grzane wino z rumem jest gotowe do spożycia.

Ciekawostki o grzańcu

Na pomysł delektowania się grzanym winem jako pierwsi wpadli starożytni Rzymianie. Z obszarów Imperium Rzymskiego grzaniec rozprzestrzenił się na całą ówczesną Europę. W średniowieczu zaczęto dodawać do niego przyprawy i zioła i traktowano jako lekarstwo na wiele dolegliwości. Po raz pierwszy przepis na glogg - szwedzkie grzane wino pojawił się w książce kucharskiej z 1609 roku, a od XIX wieku stale zyskuje popularność. W Szwecji do grzanego wina dodaje się słynną wódkę kminkową aquavit, produkowaną w tym kraju od około XV wieku. W gloggu obowiązkowo muszą się znaleźć rodzynki i migdały.

Grzane wino na przeziębienie, wbrew pozorom nas nie wyleczy. Ilość ekstraktów z ziół i przypraw jest zbyt mała, a temperatura zbyt wysoka by mogły zachować swoje właściwości. Może jednak nieco złagodzić przykre dolegliwości. Świetnie rozgrzewa, poprawia krążenie, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa potliwość i poprawia nastrój, a to też krok w drodze do lepszego samopoczucia. Jeśli chcesz dostarczyć organizmowi witamin i minerałów, to cytrusy i jabłka lepiej zjedz na surowo. Jabłka z Grójecczyzny to również bogate źródło przeciwutleniaczy i warto po nie sięgnać o każdej porze roku.

grzane-wino-z-rumem
Grzane wino z rumem

Komentarze

  1. No widzisz na wolnowar bym nie wpadła. Chętnie wykorzystam przepis z dodatkiem rumu, bo akurat stoi w spiżarce. Świetny przepis.

    OdpowiedzUsuń
  2. To jest pyszny grzaniec. Polecam spróbować jeszcze z dodatkiem brandy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fantastyczny pomysł o tej porze roku, kiedy w końcu mamy prawdziwą zimę!

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam kazde wino grzane, zima to najlepszy trunek.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: