TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Grzane wino z rumem

przepis na glogg szwedzkie grzane wino. 

Grzane wino z rumem czyli glogg to aromatyczna, wzmocniona rumem, brandy, porto lub wódką, wersja grzańca, która rozgrzeje nawet największego zmarzlaka. Bardzo popularne w krajach skandynawskich grzane wino z rumem lub innym mocnym alkoholem jest przede wszystkim bogatsze w procenty. Tradycyjny glogg podaje się z posiekanymi, blanszowanymi migdałami i rodzynkami.

Przepis na grzane wino  a'la grzaniec galicyjski także jest już na blogu.

Grzane-wino-z-rumem
Glogg to szwedzki wariant grzańca czyli grzane wino z dodatkiem rumu, brandy, porto lub wódki.
 

Grzane wino z rumem

  • 1 butelka (0,75 litra) czerwonego wina - półwytrawne albo półsłodkie
  • 1 soczysta pomarańcza pokrojona w plastry
  • sok wyciśnięty z 1 pomarańczy
  • 1 Jabłko Grójeckie pokrojone w plasterki
  • zaprawa do grzanego wina, przepis poniżej 
  • 12-15 zblanszowanych migdałów
  • 2-3 łyżki rodzynek
  • cukier trzcinowy lub miód do smaku

Zaprawa do grzanego wina przepis

przygotowujemy co najmniej 2-3 dni wcześniej
  • 250 ml ciemnego rumu, ale można go zastąpić brandy lub wódką
  • skórka z 1 pomarańczy (bez białej części) lub suszona skórka pomarańczowa
  • 3 cm kawałek świeżego imbiru
  • 5-6 goździków
  • 2-3 laski cynamonu
  • 3-4 strąki kardamonu
  • 1 gwiazdka anyżu
  • 3-4 łyżki brązowego cukru lub do smaku
Umytą i pozbawioną białej części skórkę pomarańczy kroję na  kawałki, a imbir w cienkie plasterki.  Wszystkie składniki umieszczam w słoiku, zakręcam pokrywkę i odstawiam w ciemne miejsce. Każdego dnia potrząsam słoikiem, żeby cukier się rozpuścił. Taka zaprawa może stać przez wiele miesięcy, dlatego zazwyczaj przygotowuję ją z podwójnej ilości składników.

Grzane wino z rumem przepis

1. Pomarańczę bardzo dokładnie myjemy, sparzamy wrzątkiem i kroimy w grube plastry, z drugiej pomarańczy wyciskamy sok.

2. Do garnka wkładamy plastry pomarańczy, pokrojone na plasterki jabłko, cukier trzcinowy, rodzynki i migdały, wlewamy wino i sok pomarańczowy. Podgrzewamy na niewielkim ogniu przez około 30 minut, ale nie gotujemy.

3. Kiedy zacznie parować dodajemy zaprawę do grzanego wina, przykrywamy pokrywką, zdejmujemy z ognia i pozostawiamy na 15-20 minut.

4. Grzane wino z rumem podajemy w kubeczkach, na dno każdego kubeczka wkładamy po kilka migdałów i rodzynek. Do glogga podajemy też łyżeczkę, żeby można było delektować się ich smakiem. Dodatkowo możemy udekorować każdą porcję  plasterkiem świeżej pomarańczy.

Grzane-wino-z-rumem

Grzane wino z rumem z wolnowaru

1. Do misy wolnowaru wkładamy pokrojone na plasterki jabłko i pomarańcze, cukier trzcinowy, rodzynki i migdały, dodajemy wino i sok pomarańczowy. Włączamy wolnowar.
  • Opcja Low 2-3 godziny
2. Przełączamy wolnowar na opcję Warm i dodajemy zaprawę.  Po około 30 minutach utrzymywania temperatury grzane wino z rumem jest gotowe do spożycia.

Ciekawostki o grzańcu

Na pomysł delektowania się grzanym winem jako pierwsi wpadli starożytni Rzymianie. Z obszarów Imperium Rzymskiego grzaniec rozprzestrzenił się na całą ówczesną Europę. W średniowieczu zaczęto dodawać do niego przyprawy i zioła i traktowano jako lekarstwo na wiele dolegliwości. Po raz pierwszy przepis na glogg - szwedzkie grzane wino pojawił się w książce kucharskiej z 1609 roku, a od XIX wieku stale zyskuje popularność. W Szwecji do grzanego wina dodaje się słynną wódkę kminkową aquavit, produkowaną w tym kraju od około XV wieku. W gloggu obowiązkowo muszą się znaleźć rodzynki i migdały.

Grzane wino na przeziębienie, wbrew pozorom nas nie wyleczy. Ilość ekstraktów z ziół i przypraw jest zbyt mała, a temperatura zbyt wysoka by mogły zachować swoje właściwości. Może jednak nieco złagodzić przykre dolegliwości. Świetnie rozgrzewa, poprawia krążenie, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa potliwość i poprawia nastrój, a to też krok w drodze do lepszego samopoczucia. Jeśli chcesz dostarczyć organizmowi witamin i minerałów, to cytrusy i jabłka lepiej zjedz na surowo. Jabłka z Grójecczyzny to również bogate źródło przeciwutleniaczy i warto po nie sięgnać o każdej porze roku.

grzane-wino-z-rumem
Grzane wino z rumem

Komentarze

  1. No widzisz na wolnowar bym nie wpadła. Chętnie wykorzystam przepis z dodatkiem rumu, bo akurat stoi w spiżarce. Świetny przepis.

    OdpowiedzUsuń
  2. To jest pyszny grzaniec. Polecam spróbować jeszcze z dodatkiem brandy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fantastyczny pomysł o tej porze roku, kiedy w końcu mamy prawdziwą zimę!

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam kazde wino grzane, zima to najlepszy trunek.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych