Przepis na sos sriracha

Przepis na sos sriracha

Sos z fermentowanych papryczek chili.

Przepis na sos sriracha, tajski sos z kiszonych papryczek chili planowałam opublikować od dawna. . Domowy sos sriracha jest równie smaczny jak łagodny sos adżika, jednak pamiętaj o założeniu rękawiczek podczas krojenia papryczek. Kiedy robiłam sos sriracha po raz pierwszy wykorzystałam bardzo ostre indyjskie papryczki. Jeszcze bardziej pikantną wersję możesz uzyskać z papryczek habanero, ale generalnie każda mięsista odmiana ostrych papryczek chili będzie odpowiednia. Dzięki temu przepisowi na sos sriracha już nigdy nie będziesz musiała kupować go w sklepie.

Żeby przygotować tajski sos sriracha będziesz potrzebowała zaledwie kilku składników: papryczek chili, czosnku, cukru, octu. wody i soli. Do sosu sriracha możesz użyć dowolnych czerwonych, ostrych papryczek chili, ale najlepiej sprawdzą się takie, które mają dużo miąższu np. czerwone jalapeno albo habanero. Pikantność, smak i kolor tego sosu będą się różnić w zależności od użytej papryki. 

przepis-na-sos-sriracha
Tajski sos sriracha z kiszonych papryczek chili.
 

Sos sriracha 

  • 1 kg czerwonych papryczek chili, użyłam mieszanki czerwonych jalapeno i habanero,
  • 1 łyżka niejodowanej soli kłodawskiej
  • 6 ząbków czosnku,
  • 6 łyżek brązowego cukru
  • pół szklanki octu z wina ryżowego, ale z powodzeniem możesz go zastąpić octem z owoców granatu albo octem jabłkowym,

Ocet z wina ryżowego jest dostępny m.in. w sklepie Kuchnie Świata 

Przepis na sos sriracha

1. Papryczki umyj i odkrój zielone części. Czosnek obierz.

2  Zmiksuj papryczki wraz z czosnkiem, cukrem i solą. To najwygodniejsza i najszybsza metoda, aby równie dobrze możesz je bardzo drobniutko posiekać i wymieszać z solą, cukrem i odrobiną przegotowanej zimnej wody.

3. Przełóż zmiksowane papryczki do słoika lub pojemnika próżniowego. Zakręć pokrywkę i ustaw papryczki w temperaturze pokojowej, ale nie w nasłonecznionym miejscu. Raz dziennie otwórz pojemnik, aby pozbyć się gazów powstających podczas kiszenia.Zazwyczaj kiszę przetwory w pojemnikach próżniowych, to wygodna metoda, która zapobiega powstawania pleśni. 

przepis-na-sos-sriracha
Papryczki możesz ukisić także w pojemnikach próżniowych.

4. Po 5-6 dniach sprawdź, czy kiszonka jest już odpowiednio kwaśna i czy pojawiły się już bąbelki świadczące o tym, że proces kiszenia przebiega prawidłowo. Jeśli nie przedłuż fermentację o kilka dni, ale nie dłużej niż do 10-12 dni. W pojemnikach próżniowych (korzystam z pojemników Food Saver) proces kiszenia papryczek przebiega szybciej.

5. Przełóż ukiszoną paprykę do blendera i ponownie dokładnie zmiksuj. Przetrzyj sos sriracha przez sitko albo najdrobniejszą tarczę przecieraka do warzyw, aby pozbyć się pestek i skórek, które są dość twarde. 

6. Przełóż sos do garnka i zagotuj. Dodaj ocet i ponownie doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez około 20-30 minut, aby smaki się połączyły. Sprawdź czy smak Ci odpowiada, w razie potrzeby dopraw cukrem i solą.

7. Gorący sos przelej sos do czystych wyparzonych wrzątkiem słoików, natychmiast zakręć i postaw do góry dnem.

8. Niepasteryzowany sos możesz przechowywać w lodówce przez kilka miesięcy, ale sos sriracha możesz również zapasteryzować. Słoiki lub butelki o pojemności do 250 ml pasteryzuję około 15 minut od chwili zagotowania wody.

Co to jest sos sriracha 

Tajski sos sriracha to rodzaj ostrego sosu z papryczek chili, octu, czosnku, cukru i sól. Nazwa sosu pochodzi od nazwy miejscowości Si Racha w Tajlandi. Przepis na sos sriracha jest stosunkowo nowy, stworzyła go w 1949 roku Tajka Thanom Chakkapak, a ćwierć wieku później udoskonalił pochodzący z Wietnamu, ale mieszkający w Stanach Zjednoczonych David Tran. W 1983 roku Tran otworzył zakład produkujący sos sriracha, który aktualnie możesz kupić w większości krajów na świecie.

Do czego stosować sos z kiszonych papryczek

Sos sriracha jest świetnym dodatkiem do zup, potraw z makaronu, dań głównych, marynat do mięsa, sosów, burgerów i kanapek. Rewelacyjnie podkreśla smak curry i wielu dań kuchni azjatyckiej, którym nadaje pikantny akcent. W Tajlandii sos sriracha jest często używany do owoców morza. W kuchni wietnamskiej sriracha pojawia się jako przyprawa do phở i smażonego makaronu, jako dodatek do sajgonek oraz składnik wielu sosów. 

Spodobał Ci się przepis na sos sriracha ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten przepis w mediach społecznościowych i nie zapomnij oznaczyć nas tagiem #Czteryfajery.

przepis-na-sos-sriracha
Przepis na sos sriracha.

Komentarze

  1. Do tej pory używałam tylko kupnego. Zadałaś mi zadanie domowe. Będę robić 🙂

    OdpowiedzUsuń
  2. Już przeczytałam, że kisiłaś chili 5-6 dni. Nie dodajesz sosu rybnego? Chętnie spróbowałabym Twój sos, bo lubię domowe odpowiedniki tradycyjnych receptur.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie Aniu, napisałam, że po 5-6 dniach trzeba sprawdzić. W próżni kisiłam tydzień, a w słoiku 11 dni.

      Usuń
  3. Nie myślałam że można ten sos przygotować domowym sposobem. Zawsze go kupuje, a tu taka niespodzianka.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo lubię papryczki chili i mogłabym je jeść do wszystkiego. Ten sos bardzo mi odpowiada, ale nie próbowałam go robić.Smak znam z Azji. Tym razem postaram się go zrobić sama według Twojego przepisu.Mam nadzieję,że będzie mi smakować.
    Irena - Hooltaye w podróży

    OdpowiedzUsuń
  5. lubię takie sosy :))) muszę pomyśleć żeby sobie taki zrobić :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Skoro to świetny dodatek do zup i innych potraw to chętnie będę miała go na uwadze.

    OdpowiedzUsuń
  7. Co gdy ocet dodałam przed fermentacją? Czy są nadaje się do wyrzucenia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodatek octu przerywa fermentację. Najlepszym rozwiązaniem byłoby teraz odparowanie nadmiaru płynu i zapasteryzowanie sosu.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    3. Odparowanie płynu przez gotowanie?

      Usuń
    4. tak, chodzi o to, żeby zagęścić sos. Jeśli jest dla ciebie zbyt kwaśny możesz tez dodać dwa pomidory i cukier do smaku

      Usuń
  8. JA jednak kupuje, ale przynajmniej wiem jak zrobić, a bardzo lubię. Najbardziej mieszany z majonezem

    OdpowiedzUsuń
  9. Przepis, przepisme, ale nazwa jest czaderska! xD

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: