Węgierska zupa gulaszowa

Węgierska zupa gulaszowa

Gulyasleves oryginalny przepis.

Węgierska zupa gulaszowa przepis na prawdziwy węgierski gulyás. Węgierska zupa gulaszowa to tylko cztery główne składniki: mięso, papryka, cebula i smalec, ale często spotkasz wersję z marchewką oraz z ziemniakami lub makaronem. Oryginalny przepis na węgierską zupę gulaszową stanowi dobry przykład, jak z kilku prostych produktów, wyczarować pyszny obiad na kilka dni. Bo najlepsza zupa gulaszowa z wołowiny właściwego smaku nabiera właśnie następnego dnia. Tradycyjna węgierska zupa gulaszowa, podobnie jak rumuński gulasz kolożwarski jest sycąca, pożywna, wyraźnie pikantna i bardzo aromatyczna. Z powodzeniem zastępuje pierwsze i drugie danie.

W oryginale nazwa węgierskiej zupy gulaszowej to gulyásleves lub w skrócie gulyás. Pochodzi  od słów gulyás - po węgiersku pasterz bydła i leves czyli zupa. Istnieje też wersja wegetariańska, która nazywa się hamis gulyásleves czyli fałszywa zupa gulaszowa. Na blogu znajdziesz ją pod nazwą wegetariański gulasz węgierski .

wegierska-zupa-gulaszowa
Prawdziwa węgierska zupa gulaszowa to także świetne danie na imprezę. 

Węgierska zupa gulaszowa

  • 600-700g wołowiny (antrykot, łata wołowa) lub mięsa mieszanego z przewagą wołowiny,
  • około 2 litry wody,
  • 2 średnie cebule,
  • 2 duże czerwone papryki,
  • 4 średnie ziemniaki, 
  • opcjonalnie 1 marchewka pokrojona w małą kostkę, 
  • 1 duży pomidor lub 1 puszka pomidorów w kawałkach,
  • 1 łyżeczka mielonej ostrej papryki, najlepiej wędzonej,
  • 2 łyżeczki mielonej słodkiej papryki,
  • 3 ząbki czosnku, 
  • 1 łyżeczka mielonego kminku,
  • 2 małe liście laurowe,
  • 2-3 łyżki smalcu do smażenia,
  • sól i pieprz do smaku.  

Wędzona mielona papryka jest dostępna m.in. sklepie Kuchnie Świata

wegierska-zupa-gulaszowa

Węgierska zupa gulaszowa przepis

1. Mięso pokrój w niedużą kostkę, paprykę w cienkie paski, cebulę drobno posiekaj. Pomidory obierz ze skórki i pokrój na małe kawałki, a czosnek bardzo drobno posiekaj.

2. W garnku z grubym dnem, w którym będziesz gotować zupę, rozgrzej smalec. Dodaj cebulę i smaż, do chwili aż się zeszkli. Dodaj wołowinę i smaż około 6-7 minut. Wsyp mieloną paprykę słodką i ostrą i mieszając podsmażaj jeszcze 2 minuty.

3. Dodaj pokrojone pomidory i paseczki papryki, posiekany czosnek, mielony kminek i ewentualnie marchewkę. Smaż jeszcze około 2 minut, często mieszając.

4. Zalej składniki wodą, dodaj liście laurowe i gotuj na niewielkim ogniu, aż mięso będzie prawie  miękkie. Zajmuje to zazwyczaj około godziny, czasem trochę dłużej w zależności od jakości mięsa.

5. Ziemniaki obierz, pokrój w kostkę i dodaj do zupy. Gotuj zupę gulaszową jeszcze około 25-30 minut. Przed podaniem możesz posypać natką pietruszki.

Zupa gulaszowa z wolnowaru

1. Mięso pokrój w niedużą kostkę, paprykę w cienkie paski, cebulę.drobno posiekaj. Pomidory obierz ze skórki i pokrój na małe kawałki, a czosnek bardzo drobno posiekaj.

2. Na patelni rozgrzej połowę smalcu i podsmaż cebulę aż się zaszkli. Dodaj posiekany czosnek oraz mieloną paprykę słodką i ostrą i smaż jeszcze około 2 minut bardzo często mieszając. Przełóż zawartość patelni do misy wolnowaru.

3. Rozgrzej na patelni pozostały smalec i na ostrym ogniu obsmaż wołowinę. Podsmażone mięso dodaj do wolnowaru.

4. Umieść w wolnowarze pozostały składniki - pokrojone pomidory, ewentualnie marchewkę, pokrojone w kostkę ziemniaki i liście laurowe. 

5, Wlej 1,5 litra wody i ustaw czas wolnowarzenia (podany niżej czas dotyczy wolnowarów Crock-Pot).

  • opcja low 7-8 godzin
  • opcja high 5-7 godzin 

Podziel się przepisem na pyszną węgierską zupę gulyas

Spodobał Ci się przepis na najlepszą węgierską zupę gulaszową z wołowiny? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

wegierska-zupa-gulaszowa

Jak się nazywa na Węgrzech zupa gulaszowa – gulyás, który nie jest gulaszem

Prawdziwy węgierski gulyás (lub gulyásleves) to nie gulasz, ale pyszna gęsta zupa gulaszowa, wystarczająco pożywna, aby zastąpić cały obiad. Historia węgierskiej zupy gulaszowej czyli gulyásleves sięga IX wieku. Pierwotnie był to typowy gulasz z mięsa i cebuli gotowany nad ogniskiem w dużych ciężkich kotłach zwanych bogrács (po polsku bogracz). W XV wieku Turcy osmańscy sprowadzili na Węgry nową przyprawę, paprykę. Podczas gdy reszta Europy przyjęła paprykę dość obojętnie, to Węgrzy uczynili z niej jeden z kluczowych składników tradycyjnej kuchni węgierskiej. W ten sposób papryka trafiła do węgierskiej zupy gulaszowej.

Tradycyjny węgierski kociołek (gulasz z kociołka czyli bogracz) nadal jest często przygotowywany nad ogniskiem, w przeciwieństwie do współczesnej zupy gulaszowej, którą gotujemy w garnku lub w wolnowarze. Istnieją różne odmiany przepisu na węgierską zupę gulaszową. Mięso to zazwyczaj wołowina, ale często używa się mięs mieszanych (np. wołowiny, wieprzowiny i baraniny lub jagnięciny). Dodaje się również pomidory, marchewki i świeżą paprykę (w tym ostre papryczki  czuszka). Cebula, mielona papryka i kminek nadają potrawie wspaniały smak. Do tej pikantnej zupy zazwyczaj dodaje się też pokrojone w kostkę ziemniaki lub makaron przypominający polskie łazanki albo kluseczki podobne do zacierek.

Czym się różni węgierska zupa gulaszowa od polskiego gulaszu

W Polsce, gulasz to zazwyczaj pokrojone w kostkę i zrumienione na tłuszczu mięso w sosie z dodatkiem cebuli i ewentualnie innych warzyw.  Serwujemy go z ziemniakami, kopytkami, plackami ziemniaczanymi albo z kluskami na parze. Węgierskim odpowiednikiem polskiego gulaszu jest pörkölt. 

Gulyásleves - w skrócie gulyás to na Węgrzech i w krajach ościennych (m.in. w Rumunii), rodzaj gęstej zupy z kawałkami mięsa i warzywami, najczęściej papryką, cebulą i ziemniakami. Najlepsza węgierska zupa gulaszowa z wołowiny jest daniem jednogarnkowym, w którym kawałki mięsa i warzyw pływają w zawiesistej, aromatycznej zupie.

Do aranżacji zdjęć wykorzystałam

wegierska-zupa-gulaszowa
Węgierska zupa gulaszowa.

Komentarze

  1. O mniam, uwielbiam. Tak naprawdę to danie jednogarnkowe:-) Ja do mojej dodaję jeszcze ogórka kiszonego, ale to już nie jest węgierska. Pyszna propozycja:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo pysznie się prezentuje. Zjadłabym z przyjemnością.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wygląda pysznie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: