Orkisz-zboże dobre na wszystko

Orkisz - zboże dobre na wszystko

Orkisz to wyjątkowe zboże. Stanowi źródło cennych składników odżywczych, w tym takich, których nie znajdziemy w żadnym innym zbożu. Ma szereg prozdrowotnych właściwości, które doceniane są od stuleci. Chociaż orkisz był przez dekady zapomniany w naszym kraju, teraz powraca wraz z modą na dietę św. Hildegardy z Bingen. Sprawdź dlaczego warto sięgać po orkisz i gdzie znaleźć jego najlepsze odmiany. 

orkisz-zboze-dobre-na-wszystko

 

Pradawny orkisz 

Stwierdzenie, że orkisz to prozdrowotna roślina nie jest żadnym odkryciem. Doceniano jej działanie już w starożytności. W średniowieczu zainteresowała się nim święta mistyczka Hildegarda z Bingen. Twierdziła, że orkisz jest dla dorosłego człowieka tym, czym dla dziecka jest mleko matki – pełnowartościowym pożywieniem. Zawiera wiele cennych składników odżywczych, rozgrzewa organizm i jest łagodny dla żołądka. Trzeba podkreślić, że orkisz ma uniwersalne zastosowanie w kuchni. Z tego składnika można przyrządzić wiele smacznych potraw. Jest tylko jeden warunek wykorzystania prozdrowotnych właściwości orkiszu w swojej diecie – trzeba sięgać po pradawne odmiany, o których przeczytasz tutaj: https://www.sklephildegarda.pl/prastare-odmiany-orkiszu-sw-hildegardy-z-bingen .

Mąka orkiszowa

Ziarna orkiszu można ugotować i przyrządzić z nich pożywne śniadanie, jednak najczęściej w kuchni wykorzystuje się kasze i mąki. Mąka orkiszowa biała może całkowicie zastąpić mąkę pszenną. Różnica w smaku jest praktycznie niewyczuwalna, za to różnica w zawartości składników odżywczych – kolosalna. W specjalistycznych sklepach można znaleźć mąkę orkiszową tortową do wypieku biszkoptów i gofrów, a także mąkę typu 630, która nadaje się do przygotowywania makaronów, klusków, naleśników i innych dań mącznych. Z kolei mąka razowa nadaje się do wypieku domowego chleba na zakwasie, który długo zachowuje świeżość i walory smakowe. Pamiętaj, że mąka pełnoziarnista, choć zdrowsza niż biała, bardziej obciąża żołądek, więc warto wypiekać chleb z mieszanki mąki białej i ciemnej. 

Gdzie kupić prawdziwy orkisz

 Żyjemy w czasach, w których niemal cała przyroda skażona jest działaniem ludzkim. Nie inaczej jest z orkiszem. Choć w sklepach można znaleźć wiele produktów określanych jako „orkiszowe”, niestety znaczna większość z nich nie została wyprodukowana z czystego orkiszu, ale z połączenia tego zboża z pszenicą. Tego rodzaju odmiany nie mają takich właściwości odżywczych jak prawdziwy orkisz. Trzeba sięgać po pradawne odmiany, a zatem: Ostro, Oberkulmer, Steiners Roter Tiroler, Frankenkorn i Altgold-Rotkorn. Niestety są one trudno dostępne nawet w sklepach ze zdrową żywnością. Prawdziwy orkisz możesz kupić przede wszystkim w sklepach hildegardiańskich. Na szczęście wiele z nich prowadzi sprzedaż online, więc produkty są łatwo dostępne dla wszystkich internautów, nie trzeba nigdzie jeździć. Wystarczy kilka kliknięć, żeby zamówić zdrową, pełnowartościową żywność. 

Czy orkisz jest lepszy od pszenicy

Tak, wielu naukowców podkreśla, że orkisz jest bardziej odżywczy dla człowieka niż pszenica. Zawiera więcej błonnika, witamin i minerałów. W ziarnie orkiszu znajdują się witaminy: A, D, E, K oraz witaminy z grupy B, a także pierwiastki: potas, fosfor, żelazo, miedź, magnez i krzem. Koniecznie trzeba wspomnieć o rodanidzie. To substancja uważana za naturalny antybiotyk. Poza orkiszem obecny jest w mleku matki. Niektórzy badacze uważają, że ma on również właściwości antynowotworowe. Pszenica nie zawiera tej cennej substancji. 

1 kg mąki orkiszowej – cena

Czy każdego stać na wprowadzenie do swojej diety pradawnego orkiszu? Można nawet stwierdzić, że nikogo nie stać, żeby zrezygnować z orkiszu. Choć kilogram mąki z pradawnych odmian tego zboża to koszt kilkunastu złotych, tak naprawdę jest to inwestycja w swoje zdrowie. Stosując zdrową dietę, minimalizujesz ryzyko rozwoju groźnych chorób cywilizacyjnych. Tymczasem, jeśli oszczędzasz na żywności i wybierasz gorszą żywność, prędzej czy później zaoszczędzone pieniądze najprawdopodobniej trzeba będzie wydać na leki i kosztowne zabiegi. Orkisz to niezbędny składnik zdrowej diety. Na długo zapewnia uczucie sytości, pomaga wzmocnić odporność, dostarcza wielu składników odżywczych i jest dobry dla żołądka. Warto sięgać po to zboże jak najczęściej. 

Materiał zewnętrzny reklamowy

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: