Co na niestrawność

Co na niestrawność

Jakie leki i herbaty na poprawę trawienia.

Niestrawność określana także mianem dyspepsji to powszechne zjawisko, z którym spotkał się prawdopodobnie każdy z nas. Dotyczy ono zespołu objawów powiązanych z problemami w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Uciążliwe symptomy pojawiają się zazwyczaj po spożyciu posiłku, w postaci dyskomfortu odczuwanego w obszarze nadbrzusza. Spora grupa osób zmaga się z regularnymi dolegliwościami trawiennymi. Jak poradzić sobie z niestrawnością?

co-na-niestrawnosc
Co na niestrawność. Jakie leki i herbaty na poprawę trawienia.
 

Leki na niestrawność, czyli skuteczny sposób na walkę z tym zjawiskiem

Pierwszym sposobem na tą dolegliwość jest zastosowanie leków na trawienie i niestrawność. Są to zazwyczaj produkty w formie tabletek, kapsułek, olejków czy płynów doustnych. W ich składzie mogą znajdować się naturalne substancje wspierające przebieg procesów trawiennych, jak wyciąg z czarnego pieprzu, karczocha, kurkumy. Takie leki na niestrawność gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-pokarmowy/niestrawnosc przywracają pacjentowi komfort i poprawiają jego samopoczucie. Powszechnie wybieranymi środkami na niestrawność są leki bez recepty, które powstrzymują wydzielanie kwasu żołądkowego. W ich składzie znajdują się także substancje jak:

  • •    esomeprazaol,
  • •    omeprazaol,
  • •    pantoprazp.

Na rynku dostępne są też preparaty z innej grupy leków, jak ranitydyna i famotydyna. Są to przede wszystkim specyfiki na trawienie. Oprócz tego, w sprzedaży znajdują się też inne leki na niestrawność, które zobojętniają kwas solny i ochraniają błoną śluzową żołądka oraz przewód pokarmowy. W nich natomiast obecne są związki glinu, magnezu, kwas alginowy czy sukralfat. Specyfiki te zmniejszają uciążliwe objawy i przynoszą szybką ulgę. Inną grupą leków są te zawierające enzymy trzustkowe, które pozwalają na trawienie białek, tłuszczów i skrobi. Pacjenci zmagający się z niestrawnością mogą też sięgnąć po specjalne krople ziołowe z rumiankiem, glistnikiem, kminkiem czy ostropestem. Zmniejszają one nudności, eliminują zgagę i łagodzą uczucie ciężkości oraz wzdęcia.

Herbaty na poprawę trawienia

Innym rozwiązaniem na problemy trawienne są herbaty ziołowe. Ich celem jest zmniejszenie ucisku w brzuchu i łagodzenie innych objawów związanych z tym zjawiskiem. Takie herbaty zawierają często miętę czy rumianek. Skutecznymi ziołami na niestrawność są także: szałwia, dziurawiec, majeranek. Herbaty wspierające działanie układu trawiennego to zazwyczaj mieszanki ziół, które oddziałują pozytywnie na perystaltykę jelit. Wypija się je w celu poprawy pracy żołądka, wątroby i trzustki. W przypadku uporczywych wzdęć najlepiej wybrać produkt zawierający miętę. Zioło to pobudza wytwarzanie soków trawiennych. Mniszek lekarski także ma właściwości żółciopędne i żółciotwórcze. Po zjedzeniu bardzo ciężkostrawnego dania dobrze jest przygotować herbatę z kolendrą. Taki napój poprawi metabolizm tłuszczów i pomoże w utrzymaniu cholesterolu na właściwym poziomie. Do ziół trawiennych należy też koper czy kminek. Herbaty z nimi działają wiatropędnie i rozkurczowo. Lukrecja działa natomiast korzystne na pracę jelit i błon śluzowych żołądka.

Jaka dieta na niestrawność będzie najlepsza?

Osoby zmagające się z dyspepsją powinny także zadbać o odpowiednią dietę. Powinna być ona lekka i zdrowa. Warto w niej unikać zwłaszcza ciężkich i tłustych posiłków, jak i jedzenia silnie przetworzonego. Odradzane jest także spożywanie potraw typu fast food. W przypadku problemów z trawieniem dobrze jest też ograniczyć spożycie roślin strączkowych, gdyż mają one właściwości wzdymające. Pacjenci skarżący się na wzdęcie, nie powinny wypijać na co dzień napojów gazowanych. Odradzane są też produkty spożywcze ze sporą ilością konserwantów i barwników. Ponadto dobrze jest zmniejszyć ilość spożywanych słodyczy, ograniczyć mocną kawę i herbatę, jak i odstawić ostre przyprawy.

Artykuł sponsorowany.

Komentarze

  1. Dobry test na załącznik do świątecznych życzen.

    OdpowiedzUsuń
  2. Okres świąteczny to tradycyjnie czas rodzinnych odwiedzin i wspólnego biesiadowania przy suto zastawionym stole. Z tradycją nie ma co walczyć 😀Nawet jeśli na co dzień znamy umiar w jedzeniu to w czasie świątecznych spotkań łatwo jest przesadzić i dać się ponieść łakomstwu 😀 wtedy takie leki każdemu mogą się przydać. Warto je mieć w swojej apteczce.

    OdpowiedzUsuń
  3. No przed świętami artykuł może być bardzo pomocny. Ja najczęściej wspomagam się ziołowymi preparatami i dają radę :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: