Sos pieczarkowy

Sos pieczarkowy

Sprawdzony i łatwy przepis na sos z pieczarek.

Sos pieczarkowy przepis na sos pieczarek z parmezanem i winem na bazie kultowego sauce blanche (biały sos). Sos pieczarkowy pasuje do wszystkiego. To najlepszy domowy sos pieczarkowy do makaronu, mięsa i drobiu. Ten kremowy sos pieczarkowy ze śmietaną i pieczone ziemniaki to prawdziwa poezja smaku. To również pyszny sos pieczarkowy do kopytek.  Biały sos z pieczarek jest jednym z najbardziej uniwersalnych sosów. Luksusowy, ale prosty sos pieczarkowy ze śmietaną nie wymaga żadnych wykwintnych składników. Możesz po prostu podsmażyć trochę pieczarek na maśle, doprawić do smaku i wymieszać ze śmietaną. Ale jeśli chcesz uzyskać najlepszy sos pieczarkowy, to dodaj  parmezan i wino. Te dwa składniki powodują, że biały sos pieczarkowy, smakuje jak w najlepszej restauracji. 

Przygotowując pieczarki w śmietanie możesz wykorzystać białe lub brązowe pieczarki. 

sos-pieczarkowy
Sos pieczarkowy przepis, który zawsze się udaje. Naajlpszy sos pieczarek z parmezanem i winem na bazie kultowego sauce blanche.
 

Sos pieczarkowy

  • 2 łyżki masła,
  • 1 łyżka oleju,
  • 500g pieczarek pokrojonych w plasterki,
  • 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę, 
  • pół szklanki bulionu drobiowego lub warzywnego,
  • 60 ml białego wytrawnego wina (pomiń, jeśli nie masz i dodaj więcej śmietany lub bulionu),
  • pół szklanki śmietany 30% lub 18% (do zup i sosów)
  • pół szklanki drobno startego parmezanu,
  • 2 łyżeczki świeżych liści tymianku lub pół łyżeczki suszonego albo posiekanej natki pietruszki,
  • sól i pieprz do smaku. 

sos-pieczarkowy
Sos z pieczarek z parmezanem i śmietaną przepis.

Sos pieczarkowy przepis

1. Na głębokiej patelni, na średnim ogniu rozgrzej olej. Dodaj pieczarki i często mieszając podsmażaj, aż woda odparuje i grzyby zrumienią się na złoty kolor - zajmuje to około 5 do 8 minut. 

2.  Dodaj masło i poczekaj chwilę, aż się podgrzeje. Dodaj czosnek oraz szczyptę soli i pieprzu. Smaż, nie dłużej niż 1 minutę, czosnek lekko się zrumieni, ale unikniesz przypalenia czosnku.

3. Dodaj białe wino. Gotuj, często mieszając, przez około 1-2 minuty. 

4. Dodaj śmietanę wymieszaną z bulionem i parmezan. Wymieszaj sos i pozwól mu się zagotować na małym ogniu. Zmniejsz płomień i mieszając od czasu do czasu, gotuj przez 2-3 minuty, aż sos lekko zgęstnieje. 

5. Dodaj tymianek lub natkę pietruszki, dopraw do smaku solą i pieprzem i gotuj na małym ogniu przez kolejne 2 minuty. W razie potrzeby, jeśli sos jest zbyt gęsty, dodaj trochę wody lub bulionu. 

Udostępnij przepis

Spodobał Ci się przepis na sos pieczarkowy ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

Sos pieczarkowy do czego podać

Biały sos pieczarkowy z winem i parmezanem jest jednym z najbardziej wszechstronnych sosów grzybowych. Dodawaj go do makaronu, pieczonych ziemniaków, klusek śląskich. Podawaj sos pieczarkowy na śmietanie do pieczonego kurczaka, indyka, wołowiny lub wieprzowiny. Sos z pieczarkami pasuje do klopsików z kurczaka i warzyw gotowanych na parze. To także najlepszy sos pieczarkowy do kopytek i placków ziemniaczanych.

Czy pieczarki są zdrowe

Jeśli chcesz obniżyć ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi, rozważ włączenie grzybów do codziennej diety. Pieczarki są doskonałym źródłem potasu, przeciwutleniaczy, kwasu foliowego, witamin z grupy B i witaminy D. Wykazują też działanie przeciwzapalne. Pieczarki zawierają niewiele tłuszczu, ale dużo błonnika, który wspomaga funkcje żywieniowe organizmu.Mają też niski indeks glikemiczny, a spożywanie pieczarek może obniżać poziom glukozy we krwi. Warto jednak pamiętać, że pieczarki, tak jak wszystkie grzyby, należą do produktów dość ciężkostrawnych.

sos-pieczarkowy
Sos pieczarkowy.

Komentarze

  1. Robienie wszelkich potraw na patelni Kohersen to przyjemność, zwłaszcza, że trzeba nie lada sztuki aby potrawa się nam przypaliła.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: