TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami i funkcjami

Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami i funkcjami – poznaj najlepsze metody

Czyszczenie piekarnika jest nadal dla wielu z nas bolączką. Często odkładamy tę czynność w czasie. Obawiamy się bowiem, że popiół, tłuszcz i resztki jedzenia poddane działaniu wysokiej temperatury będą trudne do usunięcia. 

Chcąc sprawić, żeby piekarnik lśnił jak nowy, nie możemy użyć samej wody, ale jednocześnie nie musimy się także specjalnie wysilać. Wystarczy, że skorzystamy ze sprawdzonych trików, jak i zaimplementowanych w tym urządzeniu funkcji. Przez to zabrudzenia w piekarniku znikną w okamgnieniu.

jak-wyczyscic-piekarnik-domowymi-sposobami-i-funkcjami

Domowy sposób na czyszczenie piekarnika parowego - ocet, soda, a może tabletki do zmywarki?

Do wyczyszczenia piekarnika parowego potrzebna będzie miska ciepłej wody, ścierka lub gąbka, a także spray do pielęgnacji piekarników. Na początek powinniśmy wyjąć ruszt, blachy oraz prowadnice. Oprócz tego, że gromadzą się na nich resztki jedzenia i zaschnięty tłuszcz, ich obecność w trakcie czyszczenia wnętrza piekarnika może być sporym utrudnieniem. Gdy usuniemy już zbędne elementy, możemy przystąpić do czyszczenia wnętrza urządzenia. Korzystamy w tym celu z wilgotnej ścierki lub gąbki i wspomagamy się środkiem do czyszczenia piekarnika. Jeśli takowego nie posiadamy, do umycia piekarnika możemy użyć także płynu do mycia naczyń, rozcieńczonego octu lub papki z sody oczyszczonej. Po wyczyszczeniu wszystkich elementów piekarnika polerujemy urządzenie szybko przy wykorzystaniu szmatki i gotowe. 

Alternatywą dla klasycznego czyszczenia, jeśli chodzi o sprawdzone sposoby domowe, jest wyczyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki. W tym celu w piekarniku powinniśmy umieścić naczynie żaroodporne wypełnione około pięcioma szklankami wody. Wsadzamy do niego tabletkę do zmywarki i nastawiamy urządzenie na temperaturę około 100 stopni oraz zamykamy drzwi. Po upływie 1-2 godzin wyłączamy piekarnik i otwieramy go. Na koniec wystarczy, że przetrzemy wnętrze urządzenia ręcznikiem papierowym lub ściereczką z bawełny (jest ona delikatniejsza niż tradycyjne zmywaki, przez co nie rysuje mytej powierzchni). Dzięki czyszczeniu piekarnika tabletką do zmywarki będzie lśnił jak nowy. 

Mycie tego urządzenia domowymi sposobami może się jednak okazać niewystarczające, jeśli zaschnięte resztki jedzenia i tłuszcz pozostawały na ścianach i szybie piekarnika zbyt długo. Wówczas powinniśmy skorzystać z zaawansowanych funkcji czyszczenia, które posiada większość piekarników parowych, takich jak piekarnik SteamBoost marki Electrolux. Pozwalają one na perfekcyjne usunięcie przypaleń i brudu bez zbędnego wysiłku. 

Jak wyczyścić piekarnik parowy za pomocą funkcji? 

Aby skutecznie usunąć zabrudzenia z piekarnika parowego, możemy wykorzystać także specjalne funkcje czyszczące. Przykładowo, w urządzeniu StemBoost marki Electrolux jest to program "Czyszczenie parowe plus", który trwa 75 minut. Przed podjęciem prac powinniśmy napełnić pojemnik na wodę do poziomu maksymalnego oraz spryskać ścianki piekarnika detergentem przeznaczonych do takich urządzeń. Po zamknięciu drzwiczek uruchamiamy funkcję czyszczenia w zależności od stopnia zabrudzenia. Gdy program się zakończy dużo łatwiej będzie nam usunąć zalegające resztki i tłuszcz z komory piekarnika. Gdy to zrobimy, możemy z powrotem umieścić ruszt, prowadnice i blachy, umyte uprzednio w roztworze wody i płynu do naczyń. 

Należy zwrócić uwagę na różne programy czyszczenia w piekarnikach i w zależności do naszych potrzeb i częstotliwości korzystania z urządzenia wybrać najbardziej dopasowane dla nas, czy to czyszczenie parowe, katalityczne lub pyrolityczne.

jak-wyczyscic-piekarnik-domowymi-sposobami-i-funkcjami
Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

Komentarze