Leczo wegańskie z selerem naciowym

Leczo wegańskie z selerem naciowym jest kolejnym przykładem kuchni zero waste - jedynego z nielicznych kulinarnych trendów ostatnich lat, któremu poddaję się bez wahania. Wykorzystując resztki tego co zostało w lodówce lub spiżarni i dodając odrobinę kreatywności unikamy marnowania jedzenia i oszczędzamy pieniądze.

Takie dania jak wspomniane wyżej, leczo wegetariańskie z selerem naciowym powstają zazwyczaj spontanicznie, bez wcześniejszego planowania, co też ma swój urok i urozmaica nasze codzienne posiłki. W tym przypadku był to efekt, tego, że po zrobieniu leczo do słoików na zimę zostało nam kilka papryk.
A wszystko zaczęło się tak - dokładnie dzień po rocznicy ślubu mąż uszczęśliwił nas ogromną ilością papryki, pomidorów i cebuli z dumą stwierdzając - "zobacz jaką piękną paprykę kupiłem, zrobimy leczo do słoików". Na moje pełne morderczych instynktów spojrzenie dodał tylko "No przecież lubisz" i przezornie umknął do pokoju.
Chcąc nie chcąc przerobiliśmy niemal całą porcję, wypełniając po brzegi wszystkie nasze wolnowary. Zostało kilka sztuk papryki, których już nie udało się dopchnąć do crock-potów.
Ilość zbyt mała jak na dwuosobową porcję, więc dodaliśmy to, co było w lodówce i tak powstało leczo wegańskie z selerem naciowym
Dopiero kilka dni później koleżanka uświadomiła mi, że leczo wegańskie idealnie pasuje do zasad diety dr Dąbrowskiej. Dieta dr Ewy Dąbrowskiej opiera się na warzywach i owocach i ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn, a to z pewnością nikomu z nas nie zaszkodzi.

Leczo wegańskie z selerem naciowym można także pasteryzować w słoikach na zimę
Przepis został dostosowany także do przygotowania w Kohersen Mycook

Leczo wegańskie z selerem naciowym dieta dr Dąbrowskiej

Leczo wegańskie z selerem naciowym - składniki

  • 2 średnie cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 duża marchewka
  • 4 dość duże papryki
  • 4 duże mięsiste pomidory 
  • 3 łodygi selera naciowego 
  • 1 łyżeczka papryki mielonej (ostrej lub łagodnej albo wędzonej)
  • sól, pieprz czarny i ziołowy do smaku
  • natka pietruszki do dekoracji 
  • opcjonalnie 1 cukinia pokrojona w kostkę

Przepis na leczo wegańskie z selerem naciowym

Cebulę pokroić w cienkie półplasterki. Czosnek przecisnąć przez praskę. Paprykę umyć, oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w paseczki. Pomidory włożyć na minutę do wrzątku, obrać ze skóry i pokroić w kostkę. Cebulę poddusić przez kilka minut z dodatkiem kilku łyżek wody. Dodać czosnek i pomidory i dusić około 15 minut. Następnie dodać paprykę, pokrojoną w plasterki marchewkę, seler naciowy pokrojony na niewielkie kawałki. Nadal dusić na wolnym ogniu do czasu, aż warzywa będą miękkie, zajmie to około 30 minut. Doprawić do smaku solą, pieprzem i mieloną papryką.

Jak zrobić wegańskie leczo z selerem naciowym w Kohersen Mycook

Paprykę umyć, oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w paseczki. Pomidory włożyć na minutę do wrzątku, obrać ze skóry. Seler naciowy pokroić na niewielkie kawałki, a marchewkę w plasterki. Cebulę przekroić na 4 części.
Do naczynia głównego włożyć czosnek i cebulę, ustawić czas 20 sekund, obroty 3-4
Dodać pomidory, ustawić czas 15 sekund, obroty 3-4
Dodać pokrojoną w paski paprykę, plasterki marchewki, seler naciowy i przyprawy, ustawić czas 25 minut, temperaturę 90 stopni, obroty 2-3.

Leczo wegańskie z selerem naciowym dieta dr Dąbrowskiej

 Leczo wegańskie z selerem naciowym

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: