Proste ciasto piernikowe

Proste ciasto piernikowe tradycyjnym, długo dojrzewającym piernikiem z pewnością nie jest, ale można je przygotować błyskawicznie i jestem pewna, że polubią je wszyscy bez wyjątku. To taki piernik na ostatnią chwilę.
Jest miękkie, pulchne, wilgotne i długo zachowuje świeżość. Kiedy mieszkałam w Al-Khobar, z powodu braku piekarnika, piekłam proste ciasto piernikowe z powidłami w automacie do chleba i zawsze się udawało. Czasem dodawałam do ciasta piernikowego jabłka lub melasę z karobu.
W tym roku to aromatyczne i wilgotne proste ciasto piernikowe także pojawi się na naszym świątecznym stole, nie wyobrażam sobie aby mogło go zabraknąć. Upieczone w formie z kominem prezentuje się bardzo wykwintnie.
Proste ciasto piernikowe ma jeszcze jedną ogromną zaletę - można je przygotować na dzień lub dwa przed  świętami, a po upieczeniu przełożyć powidłami lub kremem i ozdobić polewą czekoladową.

Proste ciasto piernikowe

Proste ciasto piernikowe

składniki na dwie formy Heritage  z kominem o średnicy 22 cm i wysokości 8 cm
  • 120 g masła
  • 3 jajka (oddzielnie białka i żółtka)
  • 3 łyżki płynnego miodu
  • 360g mąki pszennej tortowej (2 szklanki)
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka mleka
  • 3-4 łyżki konfitur lub powideł (śliwkowe, wiśniowe, malinowe)
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2-3 łyżeczki przyprawy do piernika (tutaj domowy przepis na przyprawa do piernika )
  • 2-3 łyżki kakao (im więcej, tym ciemniejsze będzie ciasto piernikowe)
  • opcjonalnie 2-3 łyżki drobno posiekanych orzechów

Przepis na proste ciasto piernikowe

Mąkę wymieszać z przyprawą do piernika, sodą oczyszczoną i proszkiem do pieczenia,  przesiać przez sitko i odłożyć.
Masło, cukier, miód i kakao umieścić w rondelku i podgrzewać na niewielkim ogniu mieszając do czasu rozpuszczenia wszystkich składników i uzyskania gładkiej jednolitej masy. Dodać mleko, ponownie dokładnie wymieszać i odstawić do ostygnięcia.
Połączyć przygotowaną wcześniej mąkę z przestudzoną masą, dodać powidła (lub konfitury) i wymieszać do połączania składników, można to zrobić na najniższych obrotach miksera lub ręcznie.
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, stopniowo nadal miksując dodawać żółtka. Tak przygotowaną masę jajeczną dodać do ciasta i delikatnie wymieszać.

Formy do pieczenia wysmarować masłem, obsypać mąką lub bułką tartą i napełnić ciastem do 3/4 wysokości. Piec na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni (grzałka góra - dół, bez termoobiegu) przez 35-40 minut albo do suchego patyczka, ale nie dłużej niż 45 minut aby ciasto pozostało wilgotne.

Proste ciasto piernikowe

Do upieczenia tego ciasta wykorzystałam formy Heritage istniejącej od 1946 firmy Nordic Ware. To jeden z niewielu amerykańskich  producentów, których naczynia kuchenne powstają prawie wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Jednak co najważniejsze - formy do pieczenia Nordic Ware mają nawet do 25 lat gwarancji.
Przyznam się Wam w sekrecie, że ten prezent świąteczny od Favi.pl ucieszył mnie najbardziej, chociaż w paczce znalazła się też kratka do studzenia ciasta i przepiękna miseczka Sandrine, które widzicie na zdjęciach.

Proste ciasto piernikowe

Proste ciasto piernikowe

Komentarze

  1. Przepiękne zdjęcia i prezentacja - a ciasto wygląda przepysznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne ciasto i miseczka �� gdzie można kupić taką miseczkę albo większą?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: