Mandi (mandy) do drobiu i jagnięciny

Mandi (mandy) do drobiu i jagnięciny, to mieszanka przypraw rodem z Bliskiego Wschodu. Nazwa mandi (ang. mandy, arab. المندي ) pochodzi od słowa "nada" oznaczającego rosę i doskonale charakteryzuje sposób przyrządzania mięsa, które po upieczeniu jest wilgotne.
Wywodzącą się właśnie z Arabii Saudyjskiej, ale bardzo popularną także w Jemenie i innych krajach Bliskiego Wschodu, mieszankę mandi stosuje się najczęściej do kurczaka lub jagnięciny
Kurczaka mandi marynujemy przez co najmniej godzinę i pieczemy bez dodatku tłuszczu.w piekarniku nagrzanym do ok. 170 stopni. W polskich warunkach najlepiej zrobić to w rękawie foliowym, który trzeba rozciąć na około 20 minut przed końcem pieczenia, aby odparować nadmiar wody.
Czas pieczenia zależy od wielkości kurczaka.
Kurczak mandy jest podawany z ryżem.
Dawniej Beduini przygotowywali kurczaka mandi w "tandoor" czyli wykopanej w ziemi dziurze oblepionej w środku gliną. Dzięki temu mięso po upieczeniu pozostawało soczyste. Dziś tandoor" są coraz rzadziej spotykane.

Mandi (mandy) do drobiu i jagnięciny - składniki

(proporcje na jednago dużego kurczaka, z podanych poniżej ilości powstanie ok. 1/3 szklanki przyprawy)
  • 2 łyżki stołowe ziaren zielonego kardamonu (ziarna trzeba wyjąć najpierw ze strąków) 
  • 2 łyżki stołowe całych goździków 
  • 1,5 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej 
  • 1-2 łyżeczki czarnego pieprzu w ziarenkach
  • 1 łyżeczka mielonego imbiru (jeśli używamy świeżego imbiru to około 1,5 do 2 łyżeczek)
  • 2-4 liście laurowe w zależności od wielkości

Mandi (mandy) do drobiu i jagnięciny - przygotowanie


Wszystkie składniki zmielić razem w młynku do kawy lub utłuc w moździerzu, natrzeć nimi podzielonego na części kurczaka i marynować przez minimum godzinę.

Mandi (mandy) do drobiu i jagnięciny
Mandi (mandy) do drobiu i jagnięciny

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: