Wolnowar - co to za stwór

Szczegółowy opis wolnowarów i linki do przepisów 
W przeciwieństwie do Pawła, ja gotować nie lubię. Uwielbiam za to wszelkie kuchenne wynalazki.
Mam oczywiście swoje ulubione sprzęty, ale palmę pierwszeństwa od dawna dzierży wolnowar (ang. slow-cooker).
W przeciwieństwie do szybkowaru obiad gotuje się w nim bardzo długo, bo nawet kilkanaście godzin, ale .... nie wymaga to przysłowiowego stania przy garach, a zużycie prądu jest minimalne.
Obiad, można wstawić rano, a po powrocie z pracy w zająć się konsumpcją, zamiast gotowaniem lub podgrzewaniem.
Dzięki temu, że temperatura gotowania lub duszenia nie przekracza 93 stopni, potrawy zachowują więcej witamin i mają wspaniały smak i aromat.
Nasz wolnowar ma za sobą już rok użytkowania, a sztandarowym daniem z wolnowara są wszelkie rodzaje duszonych mięs, bigos, powidła i grochówka.
Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę czy wybrany model posiada wbudowany timer, który po odpowiednim czasie przełączy wolnowar z trybu gotowania na podtrzymywanie temperatury.
Wolnowar - co to za stwór
Wolnowar - co to za stwór


Komentarze

  1. Jestem trochę zaskoczona. Szybkowar i parowar znam. Ale tego stwora wolnowaru niestety nie. Chyba muszę się dokształcić:) Pozdrawiam Iwona

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To ulubiony stwór Małżonki Mej Aleksandry, bo gotowanie w nim odbywa się w myśl zasady:
      - wrzucić wszystkie składniki
      - włączyć i ustawić czas
      - wyłączyć
      - nalożyć na talerz
      - zjeść
      - włożyć garnek do zmywarki
      :) :) :)

      Usuń
  2. Myślę, że mógłby mi również spasować. Chociaż należę do tych osób, które mogą spędzać w kuchni więcej czasu i trochę się pobawić, to czasami działam ekspresowo. A to urządzenie to jeszcze inna bajka i też mi odpowiada:) Iwona

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie jego zaletą jest to, ze wkładasz w tym samym czasie i mięso i warzywa, a jak wyjmujesz po 8 czy 12 godzinach, to mięso masz miękkie, a warzywa nie są rozgotowane i np. marchewka ma konsystencję i wygląd marchewki :D

      Usuń
  3. Baraninka z wolnowara z warzywami - palce lizać :)

    OdpowiedzUsuń
  4. jaki dokladnie model i jakiej fimy polecacie?

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawe urządzenie, dopiero usłyszałam o nim niedawno i bardzo mnie zaciekawił.

    OdpowiedzUsuń
  6. Czy mogę poprosić o przepis na chlebek?
    Magdalena

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na blogu jest aktualnie przepis na włoską focaccię https://www.czteryfajery.pl/2018/02/zioowa-focaccia-z-rozmarynem-i-szawia-z_19.html

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: