Przechowywanie serów

Sery bardzo często goszczą na naszym stole. I chociaż ja ograniczam się głównie do labnehu, to Paweł jest miłośnikiem i znawcą serów z prawdziwego zdarzenia. Praktycznie z każdej podróży przywozimy do domu trzy rodzaje produktów spożywczych
- miody - zwłaszcza te, które powstały z nektaru roślin endemicznych
- przyprawy
- i właśnie sery każdego rodzaju - od żółtych po pleśniowe i te produkowane regionalnie

Problem pojawia się zawsze z przechowywaniem serów kupowanych "na wagę", zwłaszcza, że w zależności od rodzaju sera powinien on być nieco inaczej przechowywany.
Miękkie i wilgotne sery typu Brie nie powinny leżeć w lodówce dłużej niż dwa tygodnie.
Sery twarde dojrzewające np. Lindenberger, parmezan, Grana Padano czy cheddar mogą w lodówce spędzić nawet dwa miesiące pod warunkiem, że będą właściwie przechowywane. Nie mogą być jednak zawinięte w folię i należy im zapewnić odpowiedni poziom wilgotności. To było też jednym z powodów dla, którego zdecydowaliśmy się kupić specjalny pojemnik z kratką kondensacyjną zapewniający odpowiednie warunki do przechowywania serów w tym optymalny przepływ powietrza i wilgotność.
Aby zapewnić serom optymalne warunki należy zagwarantować im odpowiednią temperaturę
  • Sery świeże (twarogowe) przechowujemy na tej półce, gdzie temperatura jest najniższa
  • Sery twarde i półtwarde mogą być przechowywane w temperaturze od 3 do 10 stopni C
  • Parmezan i Grana Padano są natomiast jednymi z niewielu serów, które możemy przechowywać w zamrażalniku nawet do 6 miesięcy, choć wraz z upływem czasu staną się nieco twardsze i bardziej suche.
Przechowywanie w zamrażarce innych serów często powoduje częściową utratę ich walorów smakowych i aromatu.
Sery powinny być serwowane w temperaturze pokojowej, należy je wyjąć z lodówki na około godzinę przed podaniem.

Przechowywanie serów

Komentarze

  1. ja zacząłem korzystać z zgrzewarki próżniowej mam nie drogi model, Food Saver - a taki ser mogę bez problemu wysłać z uk do znajomych

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: