Pasztet bezglutenowy z ziarnami dyni

Przepis bazowy na ten wyśmienity pasztet dostaliśmy od Halusi.  Przeszedł on jednak kilka modyfikacji. Najpierw ulepszył go Pan Boczek dodając majeranek, zastępując czerstwą bułkę kaszką kukurydzianą, a boczek tłustą wieprzowiną, Później Lulu podpowiedziała, żeby dodać nieco imbiru dla zaostrzenia smaku, a w ostatni weekend silna grupa w osobach Pana Boczka, Gugu, Kryni i mnie upiekła 6 foremek tegoż pasztetu

Składniki - proporcje na dwie blaszki po 700-800 gramów
  • 30 dkg piersi z kurczaka
  • 30 dkg wątróbki drobiowej
  • 50 dkg tłustej wieprzowiny (klasa 2 A tzw. pucówka)
  • 27-30 g kaszki kukurydzianej (osoby, którym nie przeszkadza gluten mogą zastąpić czerstwą bułką)
  • 5 jajek
  • 3 średnie cebule
  • przyprawy - przybliżone ilości: 3 średnie liście laurowy, 5-6 ziarenek ziela angielskiego, sól i pieprz do smaku, 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej, majeranek - do smaku
  • opcjonalnie kilka kropli maggi
  • opcjonalnie 3-4 łyżki stołowe nasion dyni do dekoracji
Przygotowanie
Mięso ugotować w jak najmniejszej ilości wody na wolnym ogniu razem z cebulą i przyprawami (bez gałki muszkatołowej i majeranku).
Wątróbkę sparzyć w wywarze pozostałym po gotowaniu mięsa. Po sparzeniu wątróbki, wymieszać kaszkę kukurydzianą z około 250 ml wywaru, tak aby powstała dość gęsta papka, którą następnie bardzo dokładnie blendujemy.
Osoby, którym gluten nie przeszkadza mogą namoczyć w wywarze czerstwą bułkę (bułkę po namoczeniu należy razem z mięsem przepuścić przez maszynkę)
Mięso i cebulę  zmielić na jak najdrobniejszym sitku, po czym dodać papkę z kaszki kukurydzianej.
Dodać jajka, doprawić do smaku solą, mielonym pieprzem, gałką muszkatołową i przetartym majerankiem.
Całość ponownie bardzo dokładnie zblendować.
Jeśli farsz jest zbyt gęsty dodajemy kilka łyżek wywaru po mięsie
Farsz przełożyć do foremek i piec w piekarniku około 55 - 60 minut. w temp. 180 bez termoobiegu. Do piekarnika wstawić dodatkowo pojemnik z gorącą wodą.
Pasztet powinien nabrać na górze lekkiego brązu.
Pasztet powinien wyrosnąć około 1 cm, po czym naturalnie opaść.

Uwaga dla osób korzystających z szybkowaru - mięso gotujemy przez 10 minut na II poziomie w około 250-300 ml wody



Komentarze

  1. Wygląda świetnie. Chętnie przekonam jak smakuje. Zaznaczam go sobie razem z Twoja strona do zrobienia, Pozdrawiam. Ala

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pierwszy raz jedliśmy ten pasztet w święta, ale wtedy zrobił go Pan Boczek. Natomiast w sobotę przygotowaliśmy w większej grupie ilości niemal hurtowe, tak bardzo nam smakował :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: