Bezglutenowy chleb z ziaren i migdałów czyli "Smakowita Ella" w praktyce

Nie mogłam sobie odmówić wypróbowania nowego przepisu na przepyszny bezglutenowy chleb z ziaren z książki "Smakowita Ella", ale też nie byłabym sobą, gdybym nie wprowadziła do niego pewnych modyfikacji :)
Podobnie jak Autorka lubię kulinarne eksperymenty, więc "Smakowita Ella" jest dla mnie nieustającym źródłem inspiracji. W kolejce na wypróbowanie czekają już następne opublikowane w Jej książce przepisy - m.in. na gryczaną foccacię, bananowe gofry i wiele, wiele innych....
A dziś podaję Wam przepis na superchleb Elli.Kursywą zaznaczyłam zmiany, które wprowadziłam - ciekawa jestem który wariant będzie smakował Wam bardziej - Elli czy mój ? :)


Oryginalny przepis opublikowany w
Przepis po moich modyfikacjach
  • 200 g migdałów  (około 1 i 1/3 szklanki)
  • 260 g pestek dyni  (około 1 i 1/4 szklanki)
  • 200 g mąki z brązowego ryżu  (około 1 i 1/2 szklanki)
  • 85 g pestek słonecznika  (ponad 1/2 szklanki)
  • 3 łyżki proszku z nasion babki  płesznik***
  • 3 łyżki mieszanki suszonych ziół  (ja używam ziół prowansalskich)
  • 2 łyżki nasion chia
  • sól i pieprz do smaku
  • 200 g migdałów  (około 1 i 1/3 szklanki)
  • 260 g pestek dyni  (około 1 i 1/4 szklanki)
  • 200 g mąki z brązowego ryżu  (około 1 i 1/2 szklanki) - można zastąpić mąką gryczaną
  • 100 g pestek słonecznika  (niecałe 3/4  szklanki)
  • 4 czubate łyżki proszku z nasion babki  płesznik***
  • 3 łyżki mieszanki suszonych ziół  (dodałam 2 płaskie łyżki zmielonego w młynku do kawy zataru - tutaj przepis)
  • 2 czubate łyżki stołowe kaszy gryczanej
  • nie dodałam nasion chia
  • pominęłam sól i pieprz
  • dodałam 1 łyżkę karobu w proszku
  • użyłam smalcu do wysmarowania foremki do pieczenia


Przygotowanie - kursywą zaznaczyłam, mój sposób przygotowania superchleba
Umieść migdały i 200 g pestek dyni (niecałą szklankę) w malakserze i zmiksuj je na mąkę. [Zmieliłam 3/4 (czyli 150 g) migdałów i połowę (czyli 130 g) pestek dyni w młynku do kawy i przypraw, pozostałe migdały, pestki dyni oraz kaszę gryczaną mieliłam w malakserze przez około 30-40 sekund, tak aby ziarna nie były już w całości, ale aby nie powstała jeszcze mąka]
Wsyp mąkę do dużej miski wraz z innymi suchymi składnikami i wymieszaj.
Dodaj 600 ml (około 2 i 1/2 szklanki) zimnej wody i dobrze wymieszaj, tak by uzyskać jednolitą masę.
Odstaw miskę na mniej więcej godzinę. Po tym czasie mieszanka  powinna wchłonąć wodę, a składniki dokładnie się ze sobą  połączyć. [u mnie woda wchłonęła się dopiero po dwóch godzinach]
Rozgrzej piekarnik do 200°C (lub do 180°C w trybie z termoobiegiem). Wyłóż ciasto na blachę do pieczenia. Nie formuj zbyt  wysokiego bochenka, bo chleb się nie dopiecze – powinien mieć
zaledwie 5–7 cm wysokości.[dno i boki wysmarowanej smalcem foremki i górę chleba posypałam obficie ziarnami]
Piecz chleb około 45 minut, aż wierzch zrobi się złotobrązowy,  a na wetkniętym w środek czystym nożu nie będzie surowego ciasta.

Dobra rada
Nie ma dobrego zastępnika dla proszku z nasion babki płesznik,  który skleja masę na superchleb. Proszek ten możesz znaleźć  w Internecie lub w sklepach ze zdrową żywnością.

Moja uwaga
W książce Autorka poleca sprzęt kuchenny firm Magimix i Vitamix. Obejrzałam sobie w Internecie ich produkty, sprawdziłam ceny i doszłam do wniosku, że nie widzę najmniejszego powodu do wydawania kilku tysięcy dolarów (to nie pomyłka - ceny Vitamix są podane w USD).
Do zmielenia migdałów i ziaren na mąkę w zupełności wystarczył mój młynek do kawy i przypraw za około 60 pln, a cena 700-watowego miksera wraz z blenderem z którego korzystam nie przekracza 350 pln.


Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: