Garnek do gotowania ryżu czyli rice cooker

Kiedy mieszkałam w Arabii Saudyjskiej moje koleżanki z compoundu - głównie te pochodzące z Indii i krajów arabskich były niezmiernie zdziwione, że nie mam ani rice cookera (elektryczny garnek do gotowania ryżu), ani szybkowaru. Dla nich te dwa urządzenia były jednymi z najczęściej używanych.
Nawet koledzy Pawła - Dinesh, Shehryar, Umar Farooq, którzy często bywali u nas na obiadach namawiali mnie do zakupu tych sprzętów.
Zarówno rice cooker, jak i szybkowar kupiliśmy dopiero w Polsce. I po czasie nie pozostaje mi nic innego, jak przyznać moim koleżankom rację - z szybkowarem i rice cookerem życie w kuchni jest łatwiejsze i przyjemniejsze.
Nie da się porównać smaku ryżu z torebki do tego, ugotowanego w rice cookerze. To tak, jakby porównać Fiata 126p z Mercedesem.
O szybkowarach pisałam już wcześniej, natomiast tym z Was, którzy zastanawiają się nad zakupem rice cookera chciałabym przybliżyć do urządzenie i przedstawić kilka praktycznych porad.

Garnek do gotowania ryżu czyli rice cooker Zalety garnka do gotowania ryżu

  • nie wymaga nadzoru i mieszania ryżu czy kasz podczas gotowania
  • ugotowany w ten sposób ryż pozostaje sypki, nie ma zagrożenia, że będzie rozgotowany lub niedogotowany
  • po wygotowaniu odpowiedniej ilości wody garnek unosi się na wyłączniku,wyłącza gotowanie i uruchamia opcję podtrzymywania ciepła, więc ryż pozostaje gorący, gotowy do jedzenia przez kilka godzin
  • można w nim gotować także ryż do sushi, kasze jęczmienne, kuskus,  pęczak, kasze gryczaną i jaglaną, ryż razem z jabłkami itp.
  • można w nim te zrobić doskonałe ciasto, które wielokrotnie przygotowywała na nasze babskie spotkania  Panchami (w najbliższym czas poproszę ją o przesłanie przepisu)
Obsługa urządzenia jest niezwykle prosta: odmierzoną przy pomocy dołączonej do zestawu miarki odpowiednią dla nas ilość ryżu płuczemy pod bieżącą wodą do czasu aż woda straci mleczne zabarwienie, wsypujemy do miski, dolewamy wodę i... naciskamy przycisk start.
Do ryżu możemy od razu dodać ulubione przyprawy (cynamon, anyż, kardamon, czarny kminek itp)
Czas gotowania wynosi średnio około 15-30 minut w zależności od gatunku ryżu lub kaszy.
Po ugotowaniu garnek automatycznie przełącza się w tryb podtrzymywania ciepła i pozostaje w nim do momentu, aż go wyłączymy.
W skład zestawu wchodzą garnek elektryczny,  miska z powłoką non-stick, plastikowa miarka z podziałką, szklana przykrywka z odprowadzeniem pary, łyżka do nakładania ryżu.

Dobór ilości wody w zależności od gatunku ryżu

Dane pochodzą ze strony sklepu internetowego Kuchnie Świata
  • dla ryżu jaśminowego i długoziarnistego 1,3 ilości ryżu
  • dla ryżu basmati 1,3 (ryż jędrny) lub 1,4 (ryż miękki) ilości ryżu
  • dla ryżu do sushi 1,2 ilości ryżu
  • dla ryżu w otrębach (brązowy, czerwony, czarny) 1,8 razy ilość ryżu

Dobór ilości wody w zależności od rodzaju kaszy

  • 1 szklanka kaszy pęczak- 2,7 - 3 szklanki wody
  • 1 szklanka kaszy gryczanej palonej - 1,8 - 2 szklanki wody
  • 1 szklanka kaszy jaglanej lub drobnej kaszy perłowej - 1,8-2 szklanek wody wymieszanej z 2 łyżkami oleju
  • 1 szklanka quinoa - 2 szklanki wody
  • 1 szklanka kuskus  - 2 szklanki wody 
  • 1 szklanka kaszy bulgur - 1,5 szklanki wody
Tym, którzy nadal zastanawiają się czy warto wzbogacić swoją kuchnię o rice cooker odpowiem, że jest to sprzęt niezwykle przydatny, uniwersalny i wspomagający zdrowe odżywianie.
Nie będziecie już kupować ryżu czy kasz w woreczkach, które  zawierają uwalniający się podczas gotowania Bisfenol A (BPA) - syntetyczną postać estrogenów. Bisfenol A zakłóca w metabolizm prowadząc do otyłości a u dzieci może wywoływać nadpobudliwość (źródło)

Uwaga: jeśli nasz ryż nie jest już pierwszej świeżości i zbliża się podany na opakowaniu termin przydatności do spożycia, to dobrym rozwiązaniem jest namoczenie go przed gotowaniem w zimnej wodzie przez minimum godzinę.
Kaszę jaglaną przelewamy kilka razy wrzątkiem  przed ugotowaniem, aby pozbyć się goryczki.


Garnek do gotowania ryżu czyli rice cooker



Komentarze

  1. Hej! Jakiej pojemności garnek polecasz dla dwóch osób na dwa dni jedzenia? Chciałabym w nim przyrządzać również inne potrawy, jak ciasta czy pilawy, gulasze warzywne czy zupy. Chcę jednak uniknąć codziennego gotowania :) Jakie masz doświadczenia z pojemnością takiego garnka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mój ma 1,5 litra. Rice cookery służą do gotowania produktów sypkich (kasz i ryżu). Jeśli chcesz gotować na dwa dni, ale jednocześnie nie wkładać w to zbyt wiele wysiłku, to polecam wolnowar

      Usuń
    2. Dzięki za odpowiedź! Wprawdzie jestem bardzo zainteresowana rice cookerem, ale chętnie zapoznam się z możliwościami wolnowara :)

      Usuń
  2. Czy można ugotować ryż na mleku? Zamiast wody dać mleko ?

    OdpowiedzUsuń
  3. jak się sprawuje garnek po dłuższym czasie, czy nie niszczeje? chcę kupić jakieś fajne garnki w sklepie online i rozważam kilka rodzajów m.in ten

    OdpowiedzUsuń
  4. Jaki jest dokładny model garnka?

    OdpowiedzUsuń
  5. kiedyś dostałam rice cooker, ale przyznam się, że stoi gdzieś w piwnicy...Chyba muszę się z nim przeprosić ;-) Ten mały bardzo by mi dopowiadał:-)

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam. Ja trochę z innej beczki, zainteresował mnie przepis na Panchami. Czy jest szansa na dostanie tego przepisu?
    Pozdrawiam serdecznie, Krystyna

    OdpowiedzUsuń
  7. Mamy już polskie słowo na rice cooker - ryżowar :) Ja mam z Laubena i prawie każdy obiad robię z jego udziałem!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: