Chlebki pita - najlepszy dodatek do hummusu

Chlebki pita - najlepszy dodatek do hummusu 

przepis na tradycyjny pszenny chleb arabski


Chlebki pita - najlepszy dodatek do hummusu w każdym kraju, w każdym regionie, ba nawet w każdym mieście mogą się nieco różnić. Można je przygotować z mąki białej, razowej, atta lub mieszanki różnych rodzajów mąki. Pity mogą się różnić wielkością i grubością, mogą być miękkie lub chrupiące. Można je upiec na patelni, w pierniku, w tradycyjnym glinianym piecu lub na ognisku - wariantów jest bardzo wiele. Jednak wspólną cechą wszystkich chlebków pita jest to, że w trakcie pieczenia rozdzielają się na dwie warstwy, tworząc charakterystyczną "kieszonkę". Napełniamy ją falafelem, kawałkami pieczonego mięsa, warzywami, hummusem lub labnehem - ogranicza nas tylko wyobraźnia. Sekret tkwi w temperaturze pieczenia, powinna być jak najwyższa. Tradycyjne gliniane piece, w których wypieka się te chlebki potrafią nagrzewać się do około 500 stopni. Osiągnięcie takiej temperatury w warunkach domowych jest niemożliwe, ale 250 stopni też wystarczy, żeby uzyskać wyśmienitą pitę.
Poniżej znajdziecie przepisy na dwa warianty chlebów pita, ten drugi jest bardziej chrupiący. Proporcje na 6 chlebków.

Chlebki-pita-najlepszy-dodatek-do-hummusu


Składniki na chlebki pita - wariant pierwszy
Składniki na chlebki pita - wariant drugi
    350 g mąki pszennej
    240 ml letniej wody
    7 g suchych drożdży lub 20 g świeżych
  półtorej łyżki oliwy i dodatkowo kilka kropli do posmarowania ciasta
1 czubata łyżeczka cukru 
 1 łyżeczka soli
   350 g mąki pszennej
   190 ml letniej wody
   7 g suchych drożdży lub 20 g świeżych
 1 łyżeczka soli


Uwaga: jeśli korzystacie ze świeżych drożdże, najpierw trzeba przygotować rozczyn.
Określenie "letnia woda" oznacza wodę o temperaturze około 35 - do 38 stopni

Chlebki pita - najlepszy dodatek do hummusu - przepis

W dużej misce wymieszać ze sobą wszystkie składniki. Dokładnie wyrobić ciasto na jednolitą, gładką, elastyczną masę (ciasto nie powinno przywierać do rąk, w razie potrzeby można podsypać mąką).
Po wyrobieniu ciasto lekko posmarować oliwą i  pozostawić w ciepłym miejscu, w przykrytej ściereczką misce na ok. 1,5 - 2 godziny - powinno podwoić swoją objętość.
Po tym czasie wyjąć ciasto na podsypaną mąką stolnicę, ponownie wyrobić przez kilka minut, a następnie podzielić na 6 porcji i rozwałkować je na okrągłe placki o grubości 5 do 8 mm.
Placki przekryte ściereczką odstawić w ciepłe miejsce na około 15-20 minut, a po wyrośnięciu przygnieść dłonią brzegi placków.
W międzyczasie rozgrzać piekarnik do temperatury 250 stopni C (może być nawet więcej).
Placki ułożyć na rozgrzanej blasze do pieczenia. Piec około 4 do 10 minut (w zależności od temperatury do jakiej udało się Wam nagrzać piekarnik),  aż napęcznieją, tworząc w środku kieszonkę.
Najlepsze są pity pieczone nad ogniem, na takiej zaokrąglonej blasze jak widzicie na zdjęciu :)

Wariant dla użytkowników Kohersen Mycook
Wszystkie składniki umieścić w naczyniu głównym, najpierw płynne, później sypkie, a na końcu drożdże.
Ustawić czas 3 minuty i opcję wyrabianie ciasta.
Po wyrobieniu ciasta postępować jak wyżej.
السعودية


Chlebki pita - najlepszy dodatek do hummusu

Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: