TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Makaron łączy ludzi...

Światowy Dzień Makaronu już za nami. Nie dane mi było uczcić święta pastafarian własnoręcznie przygotowanym makaronowym przysmakiem, ale...  nic straconego.
W podwójnej roli - dziennikarza i blogera, w gościnnych progach Restauracji "na Skrajnej"  miałam okazję spróbować najlepszej w życiu lasagne ze szpinakiem i owocami morza  oraz.... ciastek z makaronu przygotowanych przez szefa kuchni Pawła Worońko.

Makaron łączy ludzi...
Makaron łączy ludzi...
 Makarom powstał najprawdopodobniej w Chinach około 4000 lat temu. Do Europy, jak głosi legenda sprowadził go wenecki podróżnik, Marco Polo, jednak już tysiąc lat wcześniej, w II wieku naszej ery, wspominał o makaronie rzymski badacz Galen. Istnienie suszonego makaronu (takiego, jaki dziś najczęściej kupujemy w sklepach) udokumentował Muhammad al-Idrisi około XII wieku, czyli jeszcze przed narodzinami Marco Polo.

Makaron gryczany, orkiszowy czy razowy - który lubicie najbardziej ?
Makaron gryczany, orkiszowy czy razowy - który lubicie najbardziej ?
Obecnie znanych jest około 600 gatunków makaronu, trudno byłoby wskazać zakątek świata, którego mieszkańcy nie jadają makaronu. Króluje on również na naszych stołach
Rolę jaką pełni makaron w polskiej kuchni doskonale zobrazował genialny artysta grafik - Andrzej Pągowski, twórca plakatów do niemal wszystkich dzieł Krzysztofa Kieślowskiego, musicalu Hair i kultowego filmu "Miś".
Andrzej Pągowski, stworzył inspirujący plakat obrazujący ducha marki Makarony Polskie – opiekuńczego ducha kobiet – mam, babć, karmicielek, które troszczą się o swoich najbliższych każdego dnia.
Andrzej Pągowski plakaty
Plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego

Tradycyjny makaron zrobiony według włoskiej receptury składa się z wody, mąki i soli. Bogactwo makaronu bierze się z rodzaju użytej mąki; dzięki temu mamy do dyspozycji makarony żytnie, pszenne oraz pełnoziarniste, a także makarony ryżowe, kukurydziane i wiele, wiele innych.

Andrzej Pągowski
Andrzej Pągowski
Aktualnie coraz większą popularnością cieszą się makarony wytwarzane ze zbóż alternatywnych, o unikalnych wartościach odżywczych i specjalnym przeznaczeniu dietetycznym - takie jak makaron gryczany, orkiszowy czy pełnoziarnisty (inaczej razowy) produkowane przez Grupę Makarony Polskie.
  • Makaron gryczany jest produktem dedykowanym osobom, dla których istotne są kwestie zdrowego odżywiania. Zawarte w nim minerały - mangan, magnez i miedź, przyczyniają się do prawidłowego metabolizmu energetycznego. Dzięki niepowtarzalnemu smakowi makaron gryczany stwarza szerokie możliwości do kulinarnych eksperymentów. Doskonale smakuje z gulaszem.
  • Makaron orkiszowy - jest produkowany w 100% z mąki orkiszowej, wyróżniającej się wyjątkowymi właściwościami odżywczymi. Znany już w starożytności orkisz jest uprawiany i zbierany z nienaruszoną łupiną, która chroni ziarna przed chemikaliami, promieniowaniem i zanieczyszczeniami. Mąka orkiszowa jest jednym z nielicznych środków spożywczych, które nie wywołują alergii. Dzięki współczesnym badaniom naukowym wiemy, że – w porównaniu z innymi rodzajami zbóż – orkisz posiada optymalną zawartość jakościową i ilościową wszystkich składników – wysokowartościowego białka, węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, soli mineralnych, pierwiastków śladowych (żelazo, magnez, fosfor, wapno), elektrolitów i witamin: A, E, D, B1, B2, B6. Szczególnie przyjazne dla serca i układu krążenia są znajdujące się w ziarnach orkiszu nienasycone kwasy tłuszczowe i fitosterole. Pomagają one m.in. obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
  • Makaron pełnoziarnisty (razowy) - produkowany z mąki z pełnego przemiału odznacza się wyższą niż w przypadku makaronów produkowanych z mąki białej, zawartością witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego, odpowiedzialnego m.in. za trawienie.
Makaron łączy ludzi...
Makaron łączy ludzi...

Komentarze