Strączki - Maria Banach

Strączki w polskiej kuchni najczęściej kojarzone są z fasolką po bretońsku, kapustą z grochem i grochówką. W Arabii Saudyjskiej i innych krajach regionu oraz w kuchni Dekanu to przede wszystkim pyszny sambar (rodzaj zupy z soczewicą), samosy, różne warianty curry, hummus i wypieki z mąki roślin strączkowych.

Sięgając po Strączki Marii Banach liczyłam się z tym, że znajdę w książce duży udział przepisów inspirowanych doskonale mi znanymi kuchnią indyjską i bliskowschodnią.
Nie zawiodłam się. Pierożki samosa , falafel, curry - to potrawy, które chętnie gotuję w oparciu o nowe receptury, nie omieszkałam więc wypróbować wersji proponowanych przez Marię i  muszę przyznać, że autorka ten egzamin zdała na piątkę z dużym plusem.
Jedyna, ale istotna z mojego punktu widzenia, uwaga dotyczy nazwania hummusem pasty, w której ciecierzyca stanowi zaledwie połowę masy całkowitej składników. W tej kwestii jestem bardzo konserwatywna - tradycyjny hummus powinien w swoim składzie mieć jedynie ciecierzycę, pastę tahini i przyprawy. Wszystko pozostałe to jedynie pasty z ciecierzycą.

Ale nie tylko kuchnia arabska i indyjska opiera się na strączkach. Dzięki przepisom Marii Banach poznamy więc m.in. rewelacyjną grecką favę,  meksykański dip z czerwonej fasoli czy maślany groch z szałwią i wiele innych, nie mniej ciekawych potraw.
Także łasuchy znajdą w "Strączkach" coś dla siebie - tort z ciasta waniliowo - groszkowego przekładany cytrynowym kremem czy czekoladowe ciasto  fasoli adzuki z kremem z herbaty matcha będą świetnym rozwiązaniem na rodzinne przyjęcie lub spotkanie z przyjaciółmi.
Pomimo, że większość propozycji stanowią dania wegańskie lub wegetariańskie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaadaptować je do preferencji zadeklarowanego mięsożercy.

Przepisy zostały pogrupowane tematycznie, każdy z rozdziałów poświęcony jest innej roślinie strączkowej i we wstępie zawiera jej charakterystykę, omówienie najczęściej wykorzystywanych w kuchni odmian wraz z ich wartościami kalorycznymi, zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów oraz poradami dotyczącymi gotowania i przechowywania.
Znajdziemy w książce propozycje posiłków na dania z:
  • Soczewicy
  • Grochu i groszku
  • Ciecierzycy
  • Fasoli i fasolki
  • Bobu
  • Soi
Oprócz krótkiego wstępu i pięknych zdjęć, każdy z przepisów został uzupełniony o informacje dotyczące m.in. czasu niezbędnego na przygotowanie danej potrawy, ilości porcji jaką uzyskamy i stopnia trudności.

Zarówno standard wydania (twarda oprawa, piękne zdjęcia, przemyślany układ) jak i przedstawione w książce pomysły na zdrowe i wartościowe posiłki na bazie roślin strączkowych  oceniam niezwykle wysoko i szczerze polecam. Te przepisy, które dotychczas wypróbowałam okazały się świetnym sposobem na urozmaicenie naszych posiłków.

Tytuł: Strączki
Autor: Maria Banach
Wydawnictwo: Samo-Sedno
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 216
Ilość przepisów: 88

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: