TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Strączki - Maria Banach

Strączki w polskiej kuchni najczęściej kojarzone są z fasolką po bretońsku, kapustą z grochem i grochówką. W Arabii Saudyjskiej i innych krajach regionu oraz w kuchni Dekanu to przede wszystkim pyszny sambar (rodzaj zupy z soczewicą), samosy, różne warianty curry, hummus i wypieki z mąki roślin strączkowych.

Sięgając po Strączki Marii Banach liczyłam się z tym, że znajdę w książce duży udział przepisów inspirowanych doskonale mi znanymi kuchnią indyjską i bliskowschodnią.
Nie zawiodłam się. Pierożki samosa , falafel, curry - to potrawy, które chętnie gotuję w oparciu o nowe receptury, nie omieszkałam więc wypróbować wersji proponowanych przez Marię i  muszę przyznać, że autorka ten egzamin zdała na piątkę z dużym plusem.
Jedyna, ale istotna z mojego punktu widzenia, uwaga dotyczy nazwania hummusem pasty, w której ciecierzyca stanowi zaledwie połowę masy całkowitej składników. W tej kwestii jestem bardzo konserwatywna - tradycyjny hummus powinien w swoim składzie mieć jedynie ciecierzycę, pastę tahini i przyprawy. Wszystko pozostałe to jedynie pasty z ciecierzycą.

Ale nie tylko kuchnia arabska i indyjska opiera się na strączkach. Dzięki przepisom Marii Banach poznamy więc m.in. rewelacyjną grecką favę,  meksykański dip z czerwonej fasoli czy maślany groch z szałwią i wiele innych, nie mniej ciekawych potraw.
Także łasuchy znajdą w "Strączkach" coś dla siebie - tort z ciasta waniliowo - groszkowego przekładany cytrynowym kremem czy czekoladowe ciasto  fasoli adzuki z kremem z herbaty matcha będą świetnym rozwiązaniem na rodzinne przyjęcie lub spotkanie z przyjaciółmi.
Pomimo, że większość propozycji stanowią dania wegańskie lub wegetariańskie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaadaptować je do preferencji zadeklarowanego mięsożercy.

Przepisy zostały pogrupowane tematycznie, każdy z rozdziałów poświęcony jest innej roślinie strączkowej i we wstępie zawiera jej charakterystykę, omówienie najczęściej wykorzystywanych w kuchni odmian wraz z ich wartościami kalorycznymi, zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów oraz poradami dotyczącymi gotowania i przechowywania.
Znajdziemy w książce propozycje posiłków na dania z:
  • Soczewicy
  • Grochu i groszku
  • Ciecierzycy
  • Fasoli i fasolki
  • Bobu
  • Soi
Oprócz krótkiego wstępu i pięknych zdjęć, każdy z przepisów został uzupełniony o informacje dotyczące m.in. czasu niezbędnego na przygotowanie danej potrawy, ilości porcji jaką uzyskamy i stopnia trudności.

Zarówno standard wydania (twarda oprawa, piękne zdjęcia, przemyślany układ) jak i przedstawione w książce pomysły na zdrowe i wartościowe posiłki na bazie roślin strączkowych  oceniam niezwykle wysoko i szczerze polecam. Te przepisy, które dotychczas wypróbowałam okazały się świetnym sposobem na urozmaicenie naszych posiłków.

Tytuł: Strączki
Autor: Maria Banach
Wydawnictwo: Samo-Sedno
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 216
Ilość przepisów: 88

Komentarze