Rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny
Autor przepisu: Maciej Nowicki, szef kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III w WilanowieRosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny podany z pielmieniami smakuje obłędnie. Właśnie podczas warsztatów kulinarnych w restauracji Villa Intrata w Wilanowie miałam okazję próbować go po raz pierwszy.
Rosół zaliczany jest do polskich dań narodowych. Nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od słowa "rozsolić", gdyż w dawnych czasach mięso było suszone lub konserwowane solą.
Rosół polski po raz pierwszy pojawia się w literaturze kulinarnej w 1682 roku w książce "Compendium Ferculorum albo zebranie potraw" autorstwa Stanisława Czernieckiego, kuchmistrza wojewody krakowskiego. W tamtym okresie, w kuchni dworskiej do rosołu często dodawano też sok z limonki, przyprawy korzenne m.in. cynamon i kwiat muszkatołowca oraz duże ilości pieprzu.
Rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny nawiązuje do tamtej tradycji kulinarnej, ma bogaty smak, piękny głęboki kolor i doskonale rozgrzewa w chłodne jesienne dni. Choć warsztaty kulinarne z Maciejem Nowickim i kurczakiem Zagrodowym miały miejsce ponad dwa tygodnie temu, to już zdążyliśmy przygotować ten rosół w domu. I tutaj mała uwaga - w oryginalnym przepisie autor podaje trzy limonki i trzy laski cynamonu. Należy jednak pamiętać, że zależnie od pochodzenia cynamonu i tego, jak długo był przechowywany, jego aromat i "moc" będzie się znacznie różnić. Ponieważ korzystałam z bardzo aromatycznego cynamonu pochodzącego z Indonezji, dodałam około 3 centymetrowy kawałek i była to ilość w zupełności wystarczająca. Zmniejszyłam też ilość limonek.
Rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny podczas warsztatów jedliśmy z pielmieniami, ale równie dobrze smakuje z makaronem.
Więcej informacji o cynamonie znajdziecie w artykule Jak rozróżnić dobry i zły cynamon
natomiast bardzo aromatyczny, pochodzący z Indii, mielony cynamon, który przyda się do świątecznych pierników i wielu innych ciast jest dostępny w sklepie internetowym Kuchnie Świata
Rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny
- składniki- 1 cały kurczak zagrodowy, a najlepiej wiejska kura
- 1 kg szpondra wołowego
- 1 pęczek włoszczyzny
- 3 cebule białe
- 5 liści zwykłej białej kapusty
- pół małej limonki, ale ja dodaję nie więcej niż 1 łyżeczkę soku
- opcjonalnie mały kawałek cynamonu (około 1 cm)
- opcjonalnie 1-2 śliwki suszone
- lubczyk, sól, pieprz czarny w ziarenkach, ziele angielskie, liście laurowe, małą szczypta szafranu do smaku
Przepis na rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny
Kurczaka wraz ze szpondrem i włoszczyzną pieczemy przez około 1 godzinę w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni. po czym wkładamy do garnka z wrzącą wodą (woda powinna całkowicie zakrywać mięso i warzywa). Gotujemy na bardzo wolnym ogniu około 3 godziny. Następnie wyjmujemy mięso. Do gotującego się wywaru dodajemy liście kapusty, śliwki, cynamon oraz zioła i sok z limonki i gotujemy jeszcze około 1 godzinę.Przepis na rosół polski z pieczonego kurczaka i wołowiny z wolnowaru
Uwaga: do owalnego wolnowaru Crock-Pot o pojemności 5,7 litra mieści się mniej więcej połowa wyżej podanych składników.Kurczaka wraz ze szpondrem i włoszczyzną pieczemy przez około 1 godzinę w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni. po czym wkładamy do misy wolnowaru. Dodajemy liście kapusty, śliwki, cynamon, zioła oraz tyle wody, aby mięso i warzywa były całkowicie zakryte. Na godzinę przed końcem wolnowarzenia dodajemy sok z limonki.
Ustawiamy czas wolnowarzenia
- Opcja Low - około 12 godzin
- Opcja High - około 8 godzin
Suszone śliwki na pewno dają cudownego aromatu i smaku rosołowi :) Muszę kiedyś je wykorzystać, gotując rosół - świetny pomysł! :)
OdpowiedzUsuńMasz rację, to istotnie okazało się świetnym rozwiązaniem. Ja czasami dodaję też szczyptę gałki muszkatołowej
UsuńCzy ptaka i szponder pieczemy bez przypraw i soli? Jeśli dajemy po połowie do wolnowaru, to drugą warto byłoby uszanować poprzez konsumpcję. ;)
OdpowiedzUsuńDodajemy całe mięso :) Kiedy zamieszczałam przepis dysponowałam wolnowarem o pojemności 5,7 litra. Teraz używam m.in. wolnowaru o pojemności 7,5 litra. Jeśli masz mniejszy, użyj proporcjonalnie mniej składników
Usuń