Jak przygotować wigilijny stół

Jak przygotować wigilijny stół?

Nie bez podstaw stawiam to pytanie na miesiąc przed Wigilią. Przygotowując się do tych najpiękniejszych, pełnych rodzinnego ciepła i radości, świąt zazwyczaj koncentrujemy się na wyborze i przyrządzaniu potraw, które postawimy na świątecznym stole, w natłoku obowiązków zapominając właśnie o... stole.

Wigilijny stół ma w sobie magiczną moc. To właśnie przy nim zasiądziemy do dwunastu tradycyjnych potraw, to przy wigilijnym stole dzielimy się opłatkiem i zapomnimy o urazach. Dlatego powinien być odpowiednio nakryty, wyjątkowy i przygotowany z ogromną pieczołowitością.


Jaki obrus na Wigilię

Powinien być w idealnym stanie, starannie wyprasowany i takiej długości, aby jego boki opadały na około 20 cm z każdej strony. Możemy wybrać kolor biały kojarzący się w naszej kulturze z czystością, światłem i dobrem lub zdecydować się na nakrycie stołu obrusem w neutralnych kolorach np. kremowym, odcieniach jasnej szarości lub naturalnego lnu. Te barwy doskonale podkreślą elegancką zastawę stołową i dadzą nieograniczone wprost  możliwości w doborze dodatków. Jeśli zdecydujemy się na ozdobioną wzorami zastawę, lepiej wybrać obrus gładki, do zastawy bez wzorów, możemy natomiast wybrać obrus z subtelnym świątecznym motywem.


Zastawa stołowa na Wigilię

Zastawa stołowa stanowi jeden z najważniejszych elementów świątecznego stołu. Najbardziej uniwersalna jest biała zastawa ze złotym lub srebrnym wzorem albo reliefem. Najpierw stawiamy płaski talerz, na nim umieszczamy talerze deserowe i na samym końcu talerz głęboki lub bulionówkę. Talerze powinny być dobrane w taki sposób, aby nie przyćmiły uroku sztućców, a jedynie podkreśliły elegancję świątecznego stołu.
Szklanki i kieliszki do wody lub soku ustawiamy po prawej stronie, a serwetkę po stronie lewej lub na talerzyku. Można ją złożyć tradycyjnie w trójkąt lub spiąć ozdobną obrączką
Na stole możemy także umieścić świąteczny stroik, ale swoją wysokością nie powinien on zasłaniać gości siedzących po drugiej stronie.. Również świeczniki, które dodadzą elegancji i uroczystego nastroju wigilijnej kolacji, powinny być ustawione w takim miejscu, aby nie zasłaniały twarzy gości.


Jak ułożyć sztućce na wigilijnym stole

Sztućce układamy po obu stronach talerza, najdalej od talerza umieszczając te, z których będziemy korzystać w pierwszej kolejności. Nóż do obiadu i deserów, łyżkę do zupy i nóż stołowy kładziemy po stronie prawej. natomiast widelec obiadowo-deserowy oraz widelec do dania głównego po stronie lewej. Ostrza noży powinny być ułożone w kierunku talerza, nigdy na zewnątrz.
Podczas kolacji wigilijnej, oprócz podstawowych sztućców, na stole powinny pojawić się również specjalne sztućce do ryby. Nóż do ryb nie służy do krojenia, ale do oddzielania skóry i ości od mięsa. Charakteryzuje się tępą krawędzią i jest bardziej spłaszczony od standardowych noży stołowych. .
Nad talerzem, po jego lewej stronie ustawiamy talerzyk i nóż do masła, który wyróżnia się na tle innych noży większą powierzchnią do smarowania i tępą krawędzią.
Pieczywa podczas wigilijnej kolacji nie kroimy, ale zgodnie z tradycją chrześcijańską łamiemy.
Nad talerzem układamy przeciwstawnie łyżeczkę i widelczyk do deseru, ząbki widelczyka kierując w prawą stronę, a czerpak łyżeczki w lewą.
Świąteczne sernikiki,  makowce i inne ciasta serwujemy na paterze
Może się zdarzyć, że będziemy mieć więcej gości i koniecznością okaże się położenie na stole sztućców z rożnych zestawów.  Warto wtedy zwrócić uwagę na ich układanie, umieszczając przy każdym z nakryć komplet z jednego zestawu.

Dekorując świąteczny stół warto postawić na minimalizm, zbyt dużo ozdób nie tylko nie poprawi estetyki stołu, a wręcz przeciwnie może zniszczyć efekt naszych starań.

Grafika ze strony www.HEFRA.pl jedynego polskiego producenta sztućców oraz galanterii stołowej - kliknij aby powiększyć.

I na koniec ciekawostka.
Duża część wzorów z kolekcji Hefry nadal pozostaje nie zmieniona od XIX wieku. Sprawdźcie w wolnej chwili, czy wśród sztućców odziedziczonych po dziadkach nie znajdziecie wzorów, które są dostępne także dziś.
Wesołych świąt!

Ps. Mam nadzieję, że udało mi się choć częściowo odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie

Jak przygotować wigilijny stół

Komentarze

  1. Lepiej już teraz przyswajać wiedzę i się uczyć, niż później krzyczeć, że nie ma na nic czasu :) Został ponad miesiąc, dla tych, którzy organizują Wigilię w swoim domu po raz pierwszy te wskazówki z pewnością będą niesamowicie przydatne :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: