Tatar wołowy

Tatar wołowy

 - tradycyjny befsztyk tatarski z polędwicy


Tatar wołowy inaczej befsztyk tatarski to drobno posiekana lub grubo zmielona wołowina, żółtko, cebulka i dodatki. Tylko tyle wystarczy, żeby przygotować jedną z najpopularniejszych przystawek. Można ją kochać albo nienawidzić, innej możliwości nie ma. My kochamy tatara.

Tatar-wolowy
 Tatar wołowy

Najlepszy tatar wołowy przygotujemy z drobno posiekanej polędwicy, którą najpierw kroimy na plastry, schładzamy przez około 30 minut w zamrażarce, a następnie siekamy w poprzek włókien. Do befsztyku tatarskiego starajmy się kupować mięso jak najwyższej jakości, do takich należy m.in. bardzo delikatna, soczysta i jednocześnie krucha polędwica z Sokołowa z charakterystycznym logo Uczta Qulinarna. Jeśli nie mam czasu na siekanie lub skrobanie wołowiny, to najzwyczajniej w świecie mielę mięso na sitku o grubych oczkach. Taki tatar jest równie wyśmienity, a jego przygotowanie zajmuje mniej czasu.

Tatar wołowy - składniki

  • 300 g polędwicy wołowej
  • 1 mała cebula
  • opcjonalnie 1 łyżka kaparów
  • 2 ogórki konserwowe lub 4 korniszony
  • kilka gałązek natki pietruszki i natka do dekoracji
  • 1-2 łyżki oleju roślinnego o neutralnym smaku np. słonecznikowy lub rzepakowy
  • po jednym żółtku jajka na każdą porcję - mogą być kurze lub przepiórcze
  • opcjonalnie sos Worcester i tabasco
  • sól i pieprz do smaku
Opcjonalnie możecie dodać do tatara także inne dodatki. W wydanej w 1956 roku książce Kuchnia Polska wśród składników są m.in. musztarda i marynowane grzyby.  W innych przepisach pojawia się też sos sojowy, anchois, sardynki w oleju, oliwki, papryka konserwowa i drobno posiekane chili.
Szef kuchni Dominiki Moskalenko, autor nieco zmodyfikowanego przeze mnie powyższego przepisu nie poleca dodawania do tatara oliwy z pierwszego tłoczenia, ponieważ ma zbyt intensywny smak.

Tatar wołowy - przepis

Polędwicę bardzo drobno posiekać lub zmielić na sitku o dużych oczkach. Jajka sparzyć przez kilka sekund bardzo gorącą wodą, jest to konieczne, ponieważ pałeczki salmonelli giną w temperaturze 65 stopni.
Cebulę, ogórki, kapary oraz pozbawioną łodyg natkę pietruszki drobno pokroić i dodać do mięsa.  Doprawić solą, pieprzem i ewentualnie sosem Worcester i tabasco. Dodać olej i dokładnie wymieszać, do chwili, aż mięso będzie odchodziło od ściany miski i zacznie tworzyć jednolitą masę. Uformować na talerzu porcje tatara,  udekorować żółtkiem oraz gałązką pietruszki.

Ciekawostki o tatarze wołowym

Nazwa tatar pochodzi od koczowniczych plemion wchodzących w skład armii Czingis Chana, przywódcy Złotej Ordy, który w XIII wieku najechał tereny środkowo-wschodniej Europy. Osiadłe na Półwyspie Krymskim pozostałości Złotej Ordy przyjęło się nazywać Tatarami.
Chociaż nie zostało historycznie potwierdzone, że Tatarzy jadali surowe mięso, to faktem jest, że pokrojoną w cienkie paski koninę, wołowinę lub mięso wielbłądów wkładali pod końskie siodło, w ten sposób zabezpieczano też grzbiet konia przed otarciami od siodła.

W czasach PRL, kiedy w sklepach mięsnych często można było zobaczyć jedynie puste półki a kartkowe przydziały miały raczej wymiar symboliczny, tatar wołowy można było zjeść w niemal każdej restauracji.

Tatar-wolowy
Tatar wołowy

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: