Co pić na kaca
jak się pozbyć syndromu dnia poprzedniego
Co pić na kaca, aby pobyć się nieprzyjemnych skutków imprezowych szaleństw?
Sprawdzone sposoby na kaca sprowadzają się głównie do nawodnienia organizmu i dostarczenia mu solidnej porcji enzymów, mikroelementów i witamin, zwłaszcza witaminy C, która pomaga oczyścić organizm z toksyn.
Większość z nas, po nocnych szaleństwach nie będzie jednak miała ochoty na jedzenie, wtedy z pomocą przychodzą soki. Te bardzo kwaśne możemy osłodzić miodem - korzyść będzie podwójna - dostarczymy sobie dawkę zdrowej energii i mikroelementów. Dodatkowo zawarta w owocach fruktoza przyspiesza metabolizm alkoholu i jego rozkład. Lepszego lekarstwa na kaca dotychczas nie wynaleziono.
Poniżej kilka przepisów i grafika do pobrania.
Co pić na kaca
Solidną porcję domowych soków, warto przygotować przed wyjściem na imprezę. Po powrocie raczej nie będziecie mieć siły, żeby to zrobić. 2 litry soku powinny wystarczyć, aby pozbyć się przykrych dolegliwości. Jeśli dysponujecie wyciskarką wolnoobrotową, zwłaszcza taką, która świetnie sobie radzi z zielskiem, jak opisany przez mnie wcześniej model Ronic Zyle WSJ Semi-proffesional to zadanie macie dziecinnie proste i możecie w pełni wykorzystać dobroczynną moc natki pietruszki i kolendry, jarmużu czy kapusty. Wkładacie składniki i wyciskacie, co tylko dusza zapragnie.
Co pić na kaca przepisy
Owoce i warzywa na kaca
Na syndrom dnia poprzedniego skutecznie zadziałają soki i koktajle z niżej wymienionych przykładowo składników. Przygotowując je należy pamiętać, aby nie łączyć ze sobą produktów słodkich (np. banany, papaja) z kwaśnymi, tj pomarańcze, kiwi, pomidory.- Buraki czerwone - zawierają m.in barwniki - betalainy, przeciwutleniacze i tlenek azotu. Te pierwsze łagodzą skutki nadużycia alkoholu i wspierają regenerację wątroby, tlenek azotu zmniejsza ból mięśni.
- Imbir - porcja świeżego imbiru, to jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na mdłości. Imbir wspomaga odtruwanie organizmu i przyczynia się do zwiększenia produkcji enzymów trawiennych.
- Kiwi - redukuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jest również bogatym źródłem witaminy C, zawiera jej więcej niż cytrusy. Sok z kiwi warto wypić przed wyjściem na imprezę.
- Warzywa liściaste i zielsko na kaca: szpinak, jarmuż, kapusta - są bogate w kwas foliowy, siarkę i witaminę C, natka pietruszki i kolendry działają detoksykacyjnie. Znana ze swoich moczopędnych właściwości pietruszka pomoże też wypłukać toksyny z organizmu.
- Arbuz - podobnie jak pietruszka, działa moczopędnie. Zawiera elektrolity, potas, magnez, witaminę C i witaminę A oraz substancje poprawiające krążenie krwi. Korzystnie wpływa na układ pokarmowy i przyśpiesza przemianę materii.
- Pomidory chronią wątrobę i mózg przed skutkami wypicia zbyt dużej ilości alkoholu. Uzupełniają też poziom potasu, sodu i witaminy C "wypłukanych" przez alkohol.
- Cytrusy - są dobrym źródłem witaminy C, zawierają też witaminy z grupy B i wiele składników mineralnych
- Banany - soku niemal nie zawierają, ale są doskonałym źródłem potasu. Warto je więc dodawać do przygotowanych wcześniej soków.
- Ananasy - poprawiają trawienie, a zawarta w nich bromelaina działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
- Guawa - podobnie jak kiwi, zawiera ogromną dawkę witaminy C (228 mg w 100 g owocu). Ten tropikalny owoc wzmacnia odporność, reguluje ciśnienie krwi, wspomaga pracę serca i reguluje pracę układu pokarmowego.
- Mango należy do czołówki owoców bogatych we fruktozę. Zawiera też witaminy A i C oraz błonnik pokarmowy.
- Kurkuma - niepozorny korzeń dostępny w wielu marketach wspiera detoksykację organizmu i chroni wątrobę.
Co pić na kaca
U mnie na kaca sprawdza się picie cisowianki z dużą ilością cytryny :) To zawsze stawia mnie na nogi :D
OdpowiedzUsuń