Patelnia tytanowa - czy warto kupić

Patelnia tytanowa - czy warto kupić

jak wybrać najlepszą patelnię


Nieczęsto zdarza mi się polecać na blogu naczynia kuchenne, jeśli już to koncentruję się na małym i dużym AGD, ale tym razem zrobię wyjątek. Bo patelnia tytanowa na to zasługuje - można w niej smażyć, dusić, gotować, a nawet wstawić do piekarnika i upiec pizzę, dokładnie taką jak z najlepszej pizzerii.

Patelnie tytanowe uznawane są za najtrwalsze z dostępnych na rynku naczyń. Mogą być używane na każdym rodzaju kuchni od gazowych i ceramicznych po halogenowe czy indukcyjne. Można je też  wstawić do piekarnika nagrzanego do 250 stopni i to razem z pokrywką. Bez obaw - nie pęknie, już to sprawdziłam. To idealne naczynia do codziennego, intensywnego użytkowania i to praktycznie do wszystkiego, zwłaszcza jeśli wybierzemy wysoką patelnię.

Patelnia-tytanowa-czy-warto-kupic
Dobra patelnia tytanowa przyda się w każdej kuchni

Smażenie bez tłuszczu, nieprzywierająca powierzchnia 

Niepodważalną zaletą tytanu jest jego idealnie gładka struktura, dzięki której potrawy smażone bez użycia tłuszczu nie przywierają do naczynia. Warzywne kotleciki, idealnie wysmażone steki, mięciutkie naleśniki czy indyjskie curry - to wszystko przygotujemy na patelni tytanowej bez kropli oleju. Zawsze to zdrowiej, no i kalorii znacznie mniej. Najlepszym testem było usmażenie jajek, które bez najmniejszego problemu zsunęłam z patelni wprost na talerz.
No dobra, zjedliśmy pyszny obiad czy kolację, ale jest jeszcze druga strona medalu - zmywanie. W przypadku naczyń z powłoką tytanowo-diamentową jest ono zdecydowanie łatwiejsze i szybsze. Nie ma potrzeby szorowania. Wystarczy delikatny ruch gąbką z płynem do mycia naczyń i opłukanie patelni. Oczywiście, naczynia tej klasy mogą być myte w zmywarce i to bez względu na rodzaj używanych detergentów.

Patelnia-tytanowa-czy-warto-kupic

Wytrzymałość na uszkodzenia i rozprowadzanie ciepła

Tytan jest metalem niezwykle wytrzymałym, a przy tym odpornym na korozję oraz działanie kwasów naturalnie zawartych w żywności, choćby w kiszonej kapuście czy cytrusach. Nie ma więc obawy, że pojawi się na nim rdza, ponadto nie przejmuje zapachów i kolorów potrawy. Żywotność patelni dodatkowo przedłuża pył diamentowy.
Patelnia tytanowa (model którego używam to patelnia WOLL Diamond PRO 28 cm) nagrzewa się bardzo równomiernie i długo utrzymuje ciepło. Dzięki temu potrawy podgrzewają się jednakowo, niezależnie od tego czy położymy je na środku czy przy krawędzi patelni.
Technika przyrządzania potraw na patelniach Woll, jest nieco inna niż w przypadku naczyń z którymi zazwyczaj miałam do czynienia. Po nagrzaniu patelni, zmniejszam płomień do minimum, tak jakbym korzystała z szybkowaru -  oszczędność gazu lub prądu czyli... naszych pieniędzy. To zasługa bardzo grubego, specjalnie zaprojektowanego dna, pokrytego 5 warstwami nieprzywierającej powłoki tytanowo - diamentowej. Tak duża ilość powłok umożliwia używanie metalowych akcesoriów kuchennych i sztućców, bez obaw że zarysujemy powierzchnię patelni. Grube dno i zdolność kumulowania ciepła sprawiają, że nawet po zdjęciu patelni z kuchenki, potrawy przez długi czas nie wymagają podgrzewania.
Za wadę można by uznać fakt, że patelnia tytanowa Woll  nagrzewa się  dłużej niż cienkie patelnie teflonowe.

Patelnia-tytanowa-czy-warto-kupic

Wygoda użytkowania

Patelnia, której używam nie należy do lekkich, waga pustego naczynia bez pokrywki wynosi ponad 2 kilogramy (dokładne parametry poszczególnych modeli możecie sprawdzić na stronie https://www.patelnie-tytanowe.pl) To stosunkowo dużo, jeśli porównamy ją z popularnymi patelniami o tej samej średnicy, ale nadal mniej niż patelnie żeliwne. Jest za to bardzo stabilna, nie ślizga się po kuchence, jak przysłowiowy dzik na lodowisku.
Ten model jest wyposażony w zintegrowany uchwyt wykonany ze stali nierdzewnej i odporny na temperaturę do 250 stopni C. Pomimo faktu, że rączka nie jest odpinana, jak w przypadku modeli z linii Diamond Lite, to i tak mogę patelnię wstawić do piekarnika. Również wyposażona w szczelinę wentylacyjną pokrywa patelni może być używana w piekarniku.

Bezpieczne dla zdrowia

Tytan od wielu lat wykorzystywany jest w medycynie m.in. do produkcji narzędzi chirurgicznych i protez stawów biodrowych. Jest bowiem jednym z najbardziej biokompatybilnych metali czyli nie wchodzi w reakcję z tkanką organiczną. Podczas smażenia na patelniach z powłoką tytanową nie wydzielają się więc szkodliwe dla zdrowia związki, mogą z nich też korzystać alergicy.

Zalet patelnia tytanowa ma wiele - funkcjonalność, trwałość, piękny design i szeroki zakres zastosowań, ale ma też wadę w postaci ceny. Jestem jednak przekonana, że z powodzeniem zastąpi nam wiele innych patelni, rondli i naczyń do zapiekania. Właśnie dlatego zamieszkała w naszej kuchni. I jak na razie nie żałuję.

Patelnia-tytanowa-czy-warto-kupic
Patelnia tytanowa - czy warto kupić

Komentarze

  1. Zastanawiałam się nad zakupem takiej patelni, nie dalej jak 2 dni temu :) Jestem coraz bardziej "namówiona" :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem warto, przeżyła steki w wykonaniu mojego mężą, a to jest już wyczyn :D

      Usuń
  2. Mam taka i jestem bardzo zadowolona.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie wyobrażam sobie kuchni bez dobrej patelni. Ostatnio zauważyłam, że realnie w nowym domu mam mniejszą kuchnię, ale garów jakoś więcej 😎 Dobrze, że mam spiżarnię i dwa duże regały... Patelni mam teraz kilka i wiem, że warto w nie zainwestować.

    OdpowiedzUsuń
  4. Patelnia nie wątpliwie dobra ale cena bardzo wysoka biorąc pod uwagę ze ilość tytanu w jednym kiju golfowym wystarczyłaby na wyprodukowanie 50 do 100 patelni

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: