Magia polskich ziół

Magia polskich ziół

recenzja książki Patrycji Machałek.


Magia polskich ziół często jest  niedoceniana,  bo to przecież takie pospolite rośliny. A szkoda, bo mają w sobie ogromny potencjał, z którego chętnie korzystały nasze babcie i dziadkowie. W przeszłości umiejętności przygotowywania ziołowych mikstur były uważane za magiczne, a tych, którzy je posiadali, często uznawano za czarowników i wiedźmy. Współczesne zielarstwo już od dłuższego czasu przywraca naszym rodzimym roślinom leczniczym należną im rangę. W ten trend doskonale wpisuje się Patrycja Machałek, autorka książek Siła ziół oraz niedawno wydanej Magia polskich ziół.

magia-polskich-ziol
Recenzja książki Patrycji Machałek Magia polskich ziół

Magia polskich ziół  - Patrycja Machałek

Nowa książka Patrycji Machałek to nie tylko skarbnica receptur, ale też kopalnia wiedzy na temat właściwości ziół i ich symboliki. Przystępnie, i co nie mniej ważne, bardzo ciekawie napisany przewodnik dla początkujących adeptów zielarstwa  i zarazem zbiór  przepisów na lecznicze napary, syropy i naturalne kosmetyki, które można samodzielnie przygotować. Ich ogromną zaletą jest prostota wykonania i łatwy dostęp składników, które bez problemu znajdziesz na pobliskich łąkach i w lasach, a w ostateczności kupisz w sklepie zielarskim.
Warto przy tym pamiętać, że dziko rosnące rośliny dostarczają organizmowi znacznie większych porcji niezbędnych witamin i minerałów niż ich hodowlane odpowiedniki. Wystarczy porównać smak dziko rosnącej mięty z tą, którą kupujesz w doniczce w hipermarkecie.
Książka Patrycji Machałek zawiera też podstawowe informacje o metodach przetwarzania ziół, w tym technikach przygotowywania naparów, odwarów, maceratów czy nalewek, oraz stosowania preparatów ziołowych na różne dolegliwości i problemy kosmetyczne.

Magię polskich ziół z przyjemnością mogę dodaję do mojej kolekcji. To interesująca i pomocna książka z której zamierzam często korzystać.

Magia polskich ziół

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: