Dżem z dyni

Dżem z dyni

domowy dżem dyniowy z pomarańcżą i  korzennymi przyprawami.

Dżem z dyni, jesienny smakołyk, którego, podobnie jak puree z dyni, nie może zabraknąć w naszej spiżarni. Nam najbardziej odpowiada wersja z pomarańczami lub sokiem pomarańczowym, jednak można do niego dodać także starte kwaskowe jabłka. Dżem z dyni i pomarańczy świetnie smakuje z pieczywem, ale pasuje też do naleśników oraz jako składnik muffinek, ciast i owsianki.

Przepis na dżem dyniowy jest bardzo łatwy. Jeżeli masz taką możliwość, to skorzystaj z wolnowaru, nie będziesz musiała go mieszać.

Inspirację do przepisu czerpałam z bloga www.bakedbyanintrovert.com, jednak ilość przypraw możecie dowolnie modyfikować.

dzem-z-dyni
Domowy dżem z dyni i pomarańczy. 

Dżem z dyni

  • około 3 kg dyni Hokkaido lub dyni Muscat de Provence, waga przed obraniem i wypestkowaniem
  • 3 pomarańcze
  • sok z 1 cytryny
  • 1 szklanka białego cukru lub do smaku
  • 1 szklanka cukru trzcinowego lub do smaku
  • 6 goździków
  • 2 duże szczypty gałki muszkatołowej
  • 1 laska cynamonu
  • 2 cm kawałek świeżego imbiru
  • opcjonalnie 1 opakowanie Żelfixu lub Dżemixu

Dżem z dyni przepis 

1. Imbir obierz i drobno posiekaj. Wyciśnij sok z cytryny i pomarańczy, uważaj aby do dżemu nie wpadły pestki.

2. Dynię umyj, obierz ze skóry, oczyść z gniazd nasiennych, pokrój w kostkę i umieść w garnku.

3. Dodaj sok z cytryny i pomarańczy, cynamon, gałkę muszkatołową, goździki i imbir. Gotuj około 30 minut, aż dynia będzie miękka.

4. Wyjmij goździki i cynamon. Zmiksuj dynię na gładkie puree. 

5. Dodaj biały i brązowy cukier i gotuj około 45-60 minut mieszając od czasu do czasu, aż dżem zgęstnieje. W razie potrzeby na 15 minut przed końcem możesz dodać 1 opakowanie Żelfixu lub Dżemixu.

6. Gorący dżem przełóż do czystych, wyparzonych słoików. Pasteryzuj około 15-30 minut.

Dżem z dyni z wolnowaru

Bez wysiłku i zbędnej straty czasu na mieszanie i pilnowanie, przygotujesz wszelkie dżemy i powidła w wolnowarze. Do modelu o pojemności 4,7 litra (wolnowar Crock-Pot) zmieścisz około 3 kg dyniowego puree i 1 kg pomarańczy oczyszczonych ze skórek u pestek. Więcej informacji na temat wolnowarów znajdziesz w artykule

dzem-z-dyni

1. Imbir obierz i drobno posiekaj. Wyciśnij sok z cytryny. Pomarańcze obierz, usuń pestki oraz wszystkie białe części i błonki, ponieważ są gorzkie. Najwygodniej robić to bezpośrednio nad misą wolnowaru, aby nie marnować soku.

2. Dynię umyj, obierz ze skóry,  oczyść z gniazd nasiennych, zmiksuj i wrzuć do misy wolnowaru.

3. Dodaj biały i brązowy cukier, gałkę muszkatołową, goździki, imbir oraz sok cytryny i oczyszczone pomarańcze.

4. Ustaw poziom Low i czas 6 do 9 godzin albo poziom high i czas 4-7 godzin i pozostaw lekko uchyloną pokrywę. Czas w dużej mierze będzie uzależniony od tego jak soczyste masz pomarańcze.

5. Po zakończeniu wolnowarzenia wyjmij goździki i cynamon. Możesz teraz dodatkowo zblendować dżem, jeśli chcesz, aby cząstki pomarańczy nie były wyczuwalne.

6. Gorący dżem przełóż do słoików. Pasteryzuj około 15-30 minut.  

dzem-z-dyni
Dżem z dyni


Komentarze

  1. Wspaniały! Muszę koniecznie go zrobić.

    OdpowiedzUsuń
  2. W końcu wykorzystam moją dynię z ogrodu w inny sposób, dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  3. 4. "Ustaw poziom high i czas 7 do 8 godzin albo poziom low i czas 5-6 godzin" - chyba odwrotnie, dłużej na low a krócej na high.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jest trochę zabawy z tym dżemem z dyni, zwłaszcza jak się nie ma tego urządzenia. A myślę, że warto robić ten dżem. Na listopadowe dni jest jak poranek słońca, kanapka z takim dżemem z dyni.

    OdpowiedzUsuń
  5. Narobiłaś mi smaka i chyba przygotuję go na prezenty pod choinkę. Wygląda obłędnie i chętnie przetestuję wolnowar swój :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: