TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Makowiec zawijany

Drożdżowa rolada makowa z bakaliami.

Makowiec zawijany z ciasta drożdżowego, znany też jako drożdżowa rolada makowa wcale nie jest trudny do zrobienia. Makowiec był jednym z pierwszych ciast drożdżowych, jakie upiekłam. A to oznacza, że taki pyszny tradycyjny makowiec może upiec każdy. Ten prosty przepis na makowiec na święta jest niezawodny i wielokrotnie sprawdzony. Sprawia, że domowy makowiec zawsze się udaje i jest prawdziwą ozdobą każdego stołu.

To najlepszy tradycyjny przepis na makowiec zawijany jaki znam. Znalazłam go w książce kucharskiej sprzed prawie 60 lat i troszkę zmodyfikowałam. 

Tutaj znajdziesz przepis na szybkie ciasto na niedzielę oraz wilgotne i szybkie ciasto maślane

makowiec-zawijany
Najlepszy przepis na makowiec zawijany z dużą ilością bakalii.

Makowiec zawijany

  • 500 g mąki pszennej uniwersalnej (typ 500 lub 550)
  • 14 g suchych drożdży
  • 100 g  masła
  • około 160 ml mleka
  • 120 g cukru
  • 2 całe jajka i 1 żółtko
  • kilka kropli olejku migdałowego
  • dodatkowo papier do pieczenia do zawinięcia makowca 
  • 1 białko do masy makowej

Masa makowa do makowca

Możesz użyć 850 g masy makowej z puszki wymieszanej z 3 łyżkami bułki tartej, albo przygotować własną masę do makowca korzystając z przepisu na domową masę makową - zamieściłam go na końcu..

  • 500 g suchego maku całego lub mielonego,
  • 120 g cukru
  • 2 łyżki masła
  • 4 łyżki miodu
  • 70 g skórki pomarańczowej, 
  • 70 g drobnych rodzynek 
  • 50 g posiekanych orzechów włoskich, pekan lub migdałów 
  • 50 g suszonych moreli, ale możesz pominąć
  • opcjonalnie 3-4 łyżki likieru pomarańczowego lub likieru amaretto
  • woda lub mleko w takiej ilości, aby sięgała około 2 cm ponad poziom maku

makowiec-zawijany

Makowiec zawijany przepis

Jeśli będziesz robiła własną masę makową (przepis znajdziesz na końcu tego tekstu) to od niej zacznij przygotowywanie makowca. Jeśli korzystasz z masy z puszki, to przełóż ją do miseczki i wymieszaj z 3 łyżkami bułki tartej, ponieważ sklepowe gotowce są zazwyczaj zbyt wilgotne. 

1. Suche drożdże dodaj do mąki i wymieszaj. 

2. Mleko, masło i cukier umieść w rondelku i podgrzewaj na najmniejszym ogniu do chwili, aż masło i  cukier się rozpuszczą. Odstaw do niemal całkowitego wystudzenia. Mikstura powinna być letnia, ponieważ zbyt wysoka temperatura (powyżej 36 stopni) zabija drożdże. 

3. Wlej wystudzoną miksturę do mąki, dodaj rozbełtane jajka i żółtko, olejek migdałowy i wyrabiaj za pomocą haka do ciasta przez około 10 minut. Powinnaś otrzymać gładkie, miękkie elastyczne ciasto.

4. Przykryj misę z ciastem ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 90 minut. Powinno w tym czasie podwoić swoją objętość. Jeśli w mieszkaniu jest zimno, to nagrzej piekarnik do 30 stopni i wyłącz go. Wstaw misę z ciastem do piekarnika i pozostaw lekko uchylone drzwiczki.

5. Wyjmij ciasto na stolnicę i podziel na dwie części. Jedną przykryj ściereczką, a drugą rozwałkuj na prostokąt o wymiarach około 35x25 cm.

6. Ubij białko ze szczyptą soli na sztywną pianę i wmieszaj do masy makowej. Rozsmaruj połowę masy makowej na rozwałkowanym cieście pozostawiając około 1,5 cm wolnej od każdego z brzegów. Zwiń ciasto w roladę. Zawiń makowiec w papier do pieczenia pozostawiając około 1,5 cm wolnego miejsca między papierem a ciastem, ponieważ w trakcie pieczenia ciasto urośnie. W ten sam sposób przygotuj drugi makowiec.

7. Wstaw makowce do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni, grzałka góra - dół i piecz przez około 45 minut. Po upieczeniu uchyl drzwi piekarnika i pozostaw makowce na około 10 minut. Następnie wyjmij je z piekarnika, odwiń z papieru i zostaw na kratce do wystudzenia.

8. Wystudzone makowce możesz ozdobić lukrem.

Domowa masa makowa do makowca przepis

1. Mak wsyp do garnka, i zalej gorącą wodą lub mlekiem, płyn powinien sięgać około 2 centymetrów powyżej poziomu maku. Zagotuj, zmniejsz płomień do minimum i gotuj około 10 minut mieszając od czasu do czasu. 

    • Uwaga : Jeśli kupiłaś mielony mak, to wystarczy, że zalejesz go wrzącą wodą i pozostawisz na około 30-40 minut, a następnie odsączysz z nadmiaru płynu, tak jak opisałam poniżej.

2. Przelej zawartość garnka na gęste sitko, najlepiej sprawdzają się  tzw. sitka perlonowe o bardzo drobnych oczkach. Jeśli masz sitko o dużych oczkach, to wyłóż je gazą. Pozostaw mak na sicie na około 20-25 minut, aby odsączyć nadmiar płynu.

3. Dwukrotnie zmiel mak w maszynce do mięsa na sitku o najdrobniejszych oczkach. 

4. W dużym garnku rozpuść masło z miodem i cukrem. Dodaj rodzynki, drobno posiekane orzechy, skórkę pomarańczową, morele, zmielony mak i likier. Całość dokładnie wymieszaj. Domowa masa powinna być lekko wilgotna wilgotna, jeśli jest zbyt sucha dodaj odrobinę soku pomarańczowego albo likieru.

    • Z podanych proporcji otrzymasz około 1200-1400 masy makowej do makowca lub innych wypieków. Jeśli nie zużyjesz całej, to nadmiar możesz zamrozić. Przed użyciem pozostaw ją do rozmrożenia na kuchennym blacie.
makowiec-zawijany
Makowiec zawijany.



Komentarze

  1. Pysznie wygląda. Zjadłabym... U nas jest obowiązkowy na święta bożego narodzenia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale bym zjadła... Wygląda cudnie. Zawsze mam na niego ochotę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Makowiec kojarzy mi się głównie z bożym narodzeniem, wtedy tez najlepiej smakuje. Ale w sumie za Oknem pogoda iście zimowa wiec taki kawałeczek mogłabym zjeść.

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam, moja mama zawsze robi go na święta ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nareszcie ktoś wyjasnił jak postępować ze zmielonym suchym makiem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych