TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Generator pary czy żelazko parowe

Generator pary czy żelazko parowe

Czy warto kupić stację parową.

Generator pary czy żelazko parowe co wybrać? Nie ma co się oszukiwać, generator pary i żelazko parowe to nie to samo, chociaż jednym i drugim wyprasujesz niemal wszystko. Porównywanie stacji parowej i żelazka parowego, to jak porównanie rosołu z kostki rosołowej do domowego rosołu na mięsie i warzywach. Jeśli zastanawiasz się co wybrać generator pary czy żelazko parowe, to postaram się podpowiedzieć, co jest istotne w zależności od Twoich potrzeb. 

generator-pary-czy-zelazko-parowe
 

Czym się różnią generator pary i żelazko parowe

Generator pary charakteryzuje się znacznie lepszą wydajnością i siłą uderzenia pary niż żelazko parowe. To sprawia, że generator pary, nazywany też często stacją parową, znacznie szybciej rozprasowuje zagniecenia i umożliwia prasowanie kilku warstw tkanin jednocześnie, skracając czas Twojej pracy.  Żelazko parowe ma wbudowany zbiornik na wodę. Generator pary ma natomiast duży, oddzielny zbiornik na wodę, dzięki czemu możesz prasować nawet przez półtorej godziny bez ponownego napełniania zbiornika.

Do porównania wybrałam dwa modele tej samej firmy. Są to żelazko parowe Breville VIN420X DiamondXpress o mocy 2800W i z bardzo silnym strumieniem pary 180 g/m (nie mam go, ale tego modelu, używa moja koleżanka). Drugie urządzenie to generator pary Breville Pressxpress VIN411X, z którego korzystam. 

generator-pary-czy-zelazko-parowe

Dla kogo generator pary

Jeśli prasujesz co najmniej dwa ray w miesiącu, a chcesz robić to szybciej i efektywniej, to generator pary zaoszczędzi Twój czas i ułatwi pracę. Element prasujący generatora pary jest lżejszy niż żelazko parowe ponieważ nie ma w nim wody. Tym samym nie obciąża Twojego nadgarstka. Jest też o wiele bardziej wydajny niż żelazko i sprawia, że prasowanie dużej ilości ubrań jest mniej uciążliwe. Oszczędność czasu była dla mnie kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o tym, czy wybrać generator pary czy żelazko parowe.

Decydując się na zakup stacji parowej warto wziąć po uwagę trzy parametry.  Są to ciśnienie, wyrzut pary oraz dodatkowe uderzenie pary do rozprasowywania wyjątkowo uporczywych zagnieceń. W przypadku sprzętu z którego korzystam czyli generatora pary Breville Pressxpress parametry te wynoszą 

 • wyrzut pary 115 g/min 
 • dodatkowe uderzenie pary 245 g/min, ułatwia wyprasowanie nawet bardzo trudnych zagnieceń.
 • ciśnienie 6 barów

W tym modelu zastosowano też technologię soleTemp, która powoduje, że temperatura prasowania jest stała. Nie musisz się więc zastanawiać co ustawić, ani jak dobrać odpowiednią temperaturę do prasowanych ubrań, zasłon czy pościeli. Dzięki takiem rozwiązaniu bez problemu wyprasujesz każdy rodzaj tkaniny nie narażając jej na przypalenie. Generator pary umożliwia również prasowanie z parą w pionie, co  jest szczególnie przydatne w przypadku zawieszonych zasłon, marynarek, żakietów, garniturów i płaszczy.  

generator-pary-czy-zelazko-parowe

Niezaprzeczalną zaletą jest możliwość prasowania jednocześnie kilku warstw ubrań. Para pod ciśnieniem przenika bez problemu przez kilka warstw tkaniny na raz, dzięki czemu można prasować np kilka poszewek czy podkoszulków. Tego korzystając z żelazka, nawet parowego raczej nie da się wykonać.

Stacja parowa Breville posiada wygodny do napełnienia, wyjmowany zbiornik na wodę o pojemności 1700 ml, wyposażony w system ostrzegania o braku wody. Podobnie jak żelazko tej marki, także generator pary Pressxpress został wyposażony w funkcję samoczyszczenia oraz system automatycznego wyłączenia po 5 minutach bezczynności.  

generator-pary-czy-zelazko-parowe
 Zbiornik na wodę o pojemności 1,7 litra to bardzo wygodne rozwiązanie.

Prawdą jest również, to co o stopie żelazka możemy przeczytać na stronie firmy Breville, z którą współpracowałam i dopytywałam o wiele szczegółów opracowując ten artykuł.

Zaawansowana ceramiczna, wielokierunkowa stopa żelazka przesuwa się bez wysiłku we wszystkich kierunkach, a centralnie umieszczone kanały pary i precyzyjna końcówka pary pozwolą na dokładne wyprasowanie nawet trudno dostępnych miejsc - od powierzchni między guzikami po rozprasowanie kołnierzyków.


Dla kogo żelazko parowe

Przez wiele lat korzystałam z żelazka parowego, ale dopiero odkąd posiadam generator pary przekonałam się, jak bardzo przyśpiesza on prasowanie. Nie twierdzę, że żelazka parowe są złe, wprost przeciwnie. Dla osób, które prasują stosunkowo niewiele będą doskonałym rozwiązaniem, ale jeśli masz do wyprasowania koszule czy bluzki dla trzech lub więcej osób szybko docenisz zalety generatora pary. Żelazko parowe jest także optymalnym wyborem, jeśli nie masz zbyt wiele miejsca na przechowywanie. Jego kompaktowy rozmiar sprawia, że bez problemu zmieści się w szafce. 

generator-pary-czy-zelazko-parowe
Źelazko parowe Breville VIN420X DiamondXpress, zdjęcie ze strony www.breville-polska.pl

Prezentowane na filmie żelazko parowe ma moc 2800W i  bardzo silny strumień pary 180 g/min. Jak twierdzi Marzena, autorka bloga Zacisze kuchenne, komfort użytkowania zapewnia ergonomiczny uchwyt z podświetleniem pokazującym temperaturę, zbiornik na wodę o pojemności 400 ml, dzięki czemu nie ma konieczności częstego uzupełniania wody oraz funkcja samoczyszczenia i długi przewód ułatwiający operowanie urządzeniem.

Generator pary czy żelazko parowe.

Komentarze

 1. Zapowiada się imponująco. Jestem pod wrażeniem obu produktów Breville. Piękna stylizacja i wygoda użytkowania. Warto mieć oba produkty w domu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Stacja parowa to świetna rzecz. Prasowanie z takim sprzętem to sama przyjemność.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popieram! Ja mam akurat Braun i na razie się świetnie sprawdza. Myślałam o generatorze, ale w sumie nie prasuję aż tyle. Najuciążliwsze są zasłony, no ale to rozrywka mająca miejsce dwa razy do roku.

   Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych