Zakwas z buraków i jabłek

Zakwas z buraków i jabłek 

Przepis na kwas buraczany na barszcz czerwony.

Zakwas z buraków i jabłek przepis, który pewnie kojarzy Ci się z Bożym Narodzeniem jest odpowiedni na każdą porę roku. Zakwas buraczany z jabłkami jest naprawdę wyjątkowy w smaku. Kiszenie buraków z jabłkiem potrwa kilka dni, ale samo przygotowanie nie więcej niż 5 minut. Sok z kiszonych buraków czyli zakwas buraczany z jabłkiem, jest nie tylko zdrowy i smaczny. Przyśpiesza też przemianę materii, a więc pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Sfermentowany sok z buraków polecany jest także w diecie dr Ewy Dąbrowskiej. Kiszone buraki, tak jak kapusta kiszona to najlepszy domowy probiotyk i  kopalnia witamin, dlatego warto go pić w przypadku anemii i osłabienia organizmu. Pozostałe po kiszeniu buraki będziesz mogła dodać do sałatek. Jęsli lubisz kiszonki, to koniecznie sprawdź przepis na kiszone jabłka .

Żeby przygotować zakwas z buraków i jabłek na czerwony barszcz lub do picia będziesz potrzebowała tylko dorodnych czerwonych buraków, ładnego jabłka, wody, soli i troszkę przypraw. Czas fermentacji buraków czerwonych zależy od temperatury i Twoich preferencji smakowych, więc trudno podać go dokładnie. Latem buraki ukiszą się szybciej niż zimą. Zazwyczaj trwa to od około 5 dni do nawet dwóch tygodni, ale prawidłowo przechowywany i nieotwierany kwas z buraków może stać w lodówce nawet kilka miesięcy. 

zakwas-z-burakow-i-jablek
Zakwas buraczany z jabłkiem doskonale gasi pragnienie, oczyszcza organizm i jest najlepszą bazą do czerwonego barszczu.
 

Zakwas z buraków i jabłek

  • 1 kg czerwonych buraków, 
  • 1 słodkie lub słodko-kwaśne Jabłko Grójeckie, np. odmiany Jonaprince, Gala albo Shampion
  •  litr przegotowanej wody, 
  • 1 płaska łyżka soli kamiennej niejodowanej,
  • 4-5 ząbków czosnku 
  • 2-3 liście laurowe 
  • 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu,
  • 3-4 ziarenka ziela angielskiego,
  • jeśli zakwas ma być tylko do picia możesz dodać do słoika 1 laskę cynamonu i 2-3 goździki.

zakwas-zburakow-i-jablek

Jak zrobić zakwas buraczany z jabłkiem

1. Sól rozpuść w gorącej przegotowanej wodzie i odstaw do wystudzenia. Przygotuj idealnie czysty, wyparzony wrzątkiem słoik z pokrywką.

2. Obierz buraki, ale jeśli masz buraki czerwone z pewnego źródła możesz zostawić skórkę. Wystarczy, że dokładnie je wyszorujesz.  

3. Umyj jabłko, pokrój na ćwiartki lub ósemki i oczyść z gniazd nasiennych. Jabłek Grójeckich nie musisz obierać, do ich uprawy niemal nie stosuje się środków ochrony roślin, a w skórce i bezpośrednio pod nią znajduje się najwięcej witamin.

4. Pokrój buraki na plasterki lub kawałki mniej więcej tej samej wielkości.

5. Kawałki buraków i jabłka ułóż ciasno w słoiku, przekładając ząbkami czosnku. Dodaj liście laurowe, pieprz, ziele angielskie.

6. Wlej tyle wody,, aby całkowicie przykryła buraki. Jeżeli uparcie wypływają na wierzch dociśnij je talerzykiem obciążonym czystym wyparzonym kamieniem. Buraki i jabłka powinny być cały czas pod wodą, w ten sposób unikniesz powstawania pleśni. 

7. Luźno zakręć pokrywkę i pozostaw słoik w temperaturze pokojowej na 5-12 dni. Raz dziennie otwórz słoik, aby uwolnić gazy. Po 5 dniach zacznij sprawdzać czy smak już Ci odpowiada, jeśli nie to pozostaw go do kiszenia na kilka kolejnych dni.

8. Zakwas z buraków i jabłek powinien mieć wyczuwalny kwaskowy smak i ciemnofioletowy głęboki kolor. Jeśli smak jest już taki jak lubisz, to odcedź buraki i przyprawy. Gotowy zakwas buraczany rozlej do wyparzonych wrzątkiem butelek, zakręć i przechowuj w lodówce.

Jak długo można przechowywać zakwas buraczany

Przechowywany w lodówce w zakręconych słoikach lub butelkach i nieotwierany zakwas z buraków  nie traci smaku ani właściwości nawet przez kilka- kilkanaście tygodni. Podobno wytrzymuje nawet rok, ale nigdy tego nie sprawdzałam. 

Dlaczego warto pić kwas buraczany czyli zakwas z buraków

Kwas buraczany czyli zakwas z buraków jest pełen wzmacniających odporność probiotyków. Sok z kiszonych buraków zawiera dużo witaminy C i B, kwas mlekowy, kwas foliowy oraz minerały, m. in. żelazo, żelazo, wapń, magnez i potas. Jego regularne picie pomaga obniżyć cholesterol i zapobiegać miażdżycy oraz ułatwia trawienie i oczyszcza wątrobę. Jednak jego największą zaletą zakwasu buraczanego są właściwości krwiotwórcze, dlatego często polecany jest w przypadku anemii. 

Dawniej zakwas z buraków był przyrządzany systematycznie przez cały okres jesienno-zimowy, a szczególnie w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Stanowił bazę wigilijnego barszczu. Przepisy były przekazywane z pokolenia na pokolenie. 

Spodobał Ci się przepis na zakwas z buraków i jabłek ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten przepis w mediach społecznościowych i nie zapomnij oznaczyć nas tagiem #Czteryfajery. 

zakwas-z-burakow-i-jablek

Zakwas z buraków i jabłek.

G
M
T
Y
Funkcja mowy jest ograniczona do 200 znaków

Komentarze

  1. Pysznie się prezentuje. Ostatnio to mój ulubiony poranny napój.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze z jabłkami nie piłam. I chętnie skorzystam z przepisu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zakwas buraczany (bez jabłek) przechowywany w lodówce w szczelnym naczyniu przetrwał 3 lata ;). No i kiszę zakwas ograniczając dopływ tlenu, zamknięty mocno. Wtedy ryzyko pleśni jest zdecydowanie najmniejsze. Wesołych Świąt i dziękuję za wszystkie wolnowarowe przepisy ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja mój zakwas trzymam w śpizarni nawet rok i trzyma się fantastycznie.


    Pozdrawiam MARIA smacznego

    OdpowiedzUsuń
  5. Spróbuję z jabłkiem. Zakwas buraczany z samych buraków robię systematycznie od ponad 20 lat. Dodaję tylko sól kłodawską i czosnek. Jak mam bardzo ciemne buraki, to zalewam je jeszcze raz solanką tylko z mniejszą ilością soli i mam delikatniejszy zakwas.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: