Kapuśniak zabielany śmietaną

Kapuśniak zabielany śmietaną

Przepis na czeski kapuśniak zabielany z kiszonej kapusty z papryką i śmietaną.

Kapuśniak zabielany śmietaną czyli moravská zelňačka to prosta i pożywna zupa z kiszonej kapusty, ziemniaków, cebuli, boczku i kiełbasy. Na Morawach kapuśniak z kiszonej kapusty zabielany śmietaną doprawiany jest solidną porcją mielonej czerwonej papryki. Zagęszczony zasmażką z mąki czeski kapuśniak na długo zaspakaja głód. To prawdziwa uczta oraz klasyka czeskiej kuchni. Przepis na zabielany śmietaną kapuśniak z kiełbasą i boczkiem jest dość podobny do przepisu na tradycyjny polski kapuśniak z kiszonej kapusty, ale swój wspaniały smak i kolor zawdzięcza wspomnianym wyżej dodatkom.

Dobry kapuśniak można ugotować tylko z kiszonej kapusty. Robiąc zakupy zwróć uwagę jaką kapustę kupujesz. W sklepach często można spotkać kapustę kwaszoną czyli zakwaszaną octem, ale to już nie to samo, co kapusta kiszona. Kwaśny kapuśniak z kiszonej kapusty, podobnie jak bigos, jest po rozmrożeniu, nawet smaczniejszy niż świeżo ugotowany, a przy okazji mam zawsze w lodówce przygotowany pożywny obiad. 

kapusniak-zabielany-smietana
Kapuśniak ze śmietaną, czeski przepis na kapuśniak tradycyjny z Moraw.
 

Kapuśniak zabielany z kiszonej kapusty

  • 4-5 średnich ziemniaków,
  • 300-400 g wędzonych żeberek wieprzowych,
  • 200 g wędzonego boczku,
  • 300  g dobrej wędzonej, pikantnej kiełbasy,
  • około 1 kg kiszonej kapusty,
  • 2 średnie cebule,
  • 1 łyżeczka mielonej czerwonej papryki lub papryki wędzonej, jest dostępna m.in. w sklepie Kuchnie Świata
  • 2 średnie liście laurowe,
  • 3 ziarenka ziela angielskiego,
  • 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu,
  • pół łyżeczki mielonego kminku lub więcej do smaku,
  • sól i świeżo zmielony czarny pieprz do smaku
  • zasmażka 
    • 1-2 łyżki mąki pszennej 
    • 1-2 łyżki smalcu
  • około 1 łyżki kwaśnej śmietany na każdą porcję

Przepis na kapuśniak zabielany śmietaną

1. Żeberka włóż do dużego garnka i zalej wodą, tak aby były całkowicie zakryte. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, pieprz w ziarenkach i gotuj pod przykryciem około 1 godziny lub do chwili, kiedy mięso zacznie samo odchodzić od kości. Wyjmij mięso z wywaru, oddziel od kości, drobno pokrój i odstaw na bok. Wywar przecedź przez sitko, aby pozbyć się małych kostek.

2. Kapustę kiszoną odciśnij z soku i posiekaj. Sok zachowaj, jeśli zupa będzie za mało kwaśna, to doprawisz ją sokiem z kapusty. Boczek pokrój w niedużą kostkę, a kiełbasę na plasterki. Cebulę pokrój w drobną kostkę.

3. Podsmaż boczek na na niewielkiej ilości tłuszczu, aż się zrumieni. Dodaję pokrojoną cebulę i smaż aż cebula się zeszkli. Dodaj mieloną paprykę i wymieszaj. Kapustę, boczek z cebulką i plasterki kiełbasy (możesz je także przesmażyć) dodaj do wywaru. Dopraw kminkiem, solą i pieprzem i gotuj na średnim ogniu około 30-40 minut.

4. W drugim garnku podgotuj przez około 10-15 minut pokrojone w kostkę ziemniaki.  Nie powinny być całkowicie ugotowane, bo będą gotowały się jeszcze w kapuśniaku.

5. Na patelni rozgrzej tłuszcz (masło lub smalec), dodaj mąkę i energicznie mieszaj aż się lekko zrumieni. Dodaj dwie trzy łyżki zupy i nadal energicznie mieszaj, żeby nie było grudek. 

6. Zasmażkę, podgotowane ziemniaki i obrane z żeberek mięso dodaj do morawskiego kapuśniaku i gotuj jeszcze około 10 minut. Przed podaniem dopraw każdą porcję zupy łyżką śmietany. 

kapusniak-zabielany-smietana

Kapuśniak zabielany z kiszonej kapusty z wolnowaru

1. Kapustę kiszoną odciśnij z soku i posiekaj. Sok zachowaj, jeśli zupa będzie za mało kwaśna, to doprawisz ją sokiem z kapusty. Boczek pokrój w niedużą kostkę, a kiełbasę na plasterki. Cebulę pokrój w drobną kostkę.

2. Podsmaż boczek i kiełbasę na smalcu, aż się zrumienią. Dodaję pokrojoną cebulę i smaż aż cebula się zeszkli. Dodaj mieloną paprykę i wymieszaj. 

3. Pokrojone w kostkę ziemniaki, wędzone żeberka, kapustę, boczek z cebulką i kiełbasą, przyprawy (sól, pieprz, kminek, liście laurowe, ziele angielskie) dodaj do wolnowaru. Wlej do wolnowaru około 1,5 - 2 litrów wody. Zupa powinna być dość gęsta.

4. Na patelni podgrzej tłuszcz, dodaj mąkę i energicznie mieszaj aż się lekko zrumieni. Dodaj dwie trzy łyżki wody i nadal energicznie mieszaj, żeby nie było grudek. Zasmażkę wlej do wolnowaru i wymieszaj.

5. Ustaw czas wolnowarzenia, podany niżej czas dotyczy wolnowarów Crock-Pot

  • opcja low - 7 do 9 godzin
  • opcja high - 6,5 do 7 godzin

6. Wyjmij żeberka, oddziel mięso od kości i dodaj do kapuśniaku.  Przed podaniem dopraw każdą porcję zupy łyżką śmietany. 

Czeski kapuśniak ze śmietaną - moravská zelňačka

Moravská zelňačka to tradycyjny czeski kapuśniak. Jest jedną z najbardziej popularnych czeskich zup, gotowaną w wielu wariantach, zwłaszcza na Morawach. Podstawą jest zawsze kapusta, najczęściej kiszona kapusta oraz ziemniaki i cebula. Zupę doprawia się jedynie solą, pieprzem, kminkiem i mieloną czerwoną papryka, której zawdzięcza swój kolor. Do morawskiego kapuśniaku z kiszonej kapusty można dodać boczek, wędzone mięso lub kiełbasę, suszone grzyby, a na koniec uzupełnić zasmażką i kwaśną lub słodką śmietaną. W dawnych czasach, w biednych regionach kapuśniak morawski przygotowywano jedynie z wody, kapusty i ziemniaków i często podawano na śniadanie. Podobno jeden talerz tej zupy jest tak pożywny, że zapewnia siły do ciężkiej pracy na cały dzień. Uważa się, że tę wersję kapuśniaku spopularyzowali na Morawach rumuńscy pasterze, którzy przybyli tam w XIV-XVI wieku.

Zupa z kapusty kiszonej to nie tylko czeska specjalność. Ma ogromną tradycję w wielu krajach, także w Polsce, Rosji i na Ukrainie.

Kuchnia Moraw

Na Morawach widoczne są wpływy kuchni austriackiej, węgierskiej, słowackiej i polskiej. Choć dzisiaj postrzegana jest jako integralna część kuchni czeskiej, to jednak nadal istnieje długa lista potraw i napojów charakterystycznych dla tego regionu. Wśród nich słynny morawski kapuśniak z kiszonej kapusty zabielany śmietaną, zupa fasolowa, ołomunieckie serki produkowane chałupniczo od ponad 500 lat czy znojemskie ogórki konserwowe. Ważną rolę w rozwoju kuchni morawskiej, odegrały lokalne targi, na przykład Zelný trh (rynek kapusty) w Brnie, który istnieje od 850 lat.

Kuchnia morawska opiera się na ziemniakach, kapuście, roślinach strączkowych oraz mięsie wieprzowym, drobiu i dziczyźnie. Kiedyś, gdy masło było zbyt drogie, jako tłuszcz stosowano głównie smalec wieprzowy (sádlo), tłuszcz gęsi (husí sádlo) i kaczy (kachní sádlo), olej bukowy i olej winogronowy (masło było zbyt drogie). W gęsto zaludnionej południowej części Moraw znajdują się winnice, a w kuchni używa się wina, oleju winogronowego, galaretki winnej, rodzynek i brandy. Wina z Moraw Południowych cenione są współcześnie na całym świecie, o czym świadczą licznie zdobywane nagrody na targach winiarskich. Dominującymi przyprawami są kminek, majeranek, cebula, czosnek a czasami także tymianek. 

Jeśli kiedykolwiek zawitasz na Morawy z pewnością nie zginiesz z głodu, warto skosztować lokalnych specjałów, bo  region ten słynie z doskonałej kuchni.

kapusniak-zabielany-smietana
Kapuśniak zabielany śmietaną.
 

Komentarze

  1. Czy to nasz tradycyjny czy czeski kapuśniak biorę w ciemno😊 Na ten chłód za oknem taka zupa rozgrzewająca i pożywna jest idealna😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Twój kapuśniak by mi się teraz bardzo przydał. Wygląda pysznie, a ja potrzebuję rozgrzewającej zupy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy przepis. Tradycyjne kapuśniaku mi się znudziły, a domowa kapusta kiszona tylko czeka żeby ją do czegoś użyć. Chętnie wypróbuje.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam go w planach na weekend. Mam nadzieję, że dam radę...

    OdpowiedzUsuń
  5. Nigdy nie robiłam takiego kapuśniaku i bardzo chętnie to zmienię.

    OdpowiedzUsuń
  6. Pyszne i rozgrzewające danie ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: