Zupa grzybowa z ziemniakami

Zupa grzybowa z ziemniakami 

Przepis na czeską zupę grzybową z ziemniakami z koperkiem i jajkiem.

Zupa grzybowa przepis na grzybową z ziemniakami z koperkiem i jajkiem. Ta gęsta czeska zupa grzybowa (przepis) doprawiona kminkiem nazywa się kulajda. W skład zupy grzybowej z ziemniakami, oprócz grzybów (suszonych, świeżych lub mrożonych), wchodzą też śmietana, jajka i koperek. Popularna w południowych Czechach tradycyjna zupa grzybowa z grzybów leśnych ma setki wariantów, ale to właśnie koperek i kminek nadają jej wspaniały smak. Na blogu znajdziesz też inne dania kuchni czeskiej. Na zimę szczególnie polecam przepis na czeska zupa czosnkowa (przepis). Zupa grzybowa z ziemniakami nie wymaga dużego nakładu pracy i nawet początkującemu kucharzowi, zawsze udaje się perfekcyjnie. Musisz tylko pamiętać, żeby wcześniej namoczyć grzyby, jeśli używasz suszonych. 

zupa-grzybowa-z-ziemniakami
Tradycyjna zupa grzybowa z ziemniakami, koperkiem i jajkiem jest popularna w południowych Czechach i na Morawach.
 

Czeska zupa grzybowa z ziemniakami i jajkiem

składniki na 5-6 porcji.

  • 500 g leśnych grzybów mrożonych lub 70-100 g suszonych grzybów,
  • 4 duże ziemniaki
  • 1 duża cebula
  • 1 czubata łyżka masła
  • około 1,5 litra bulionu warzywnego lub drobiowego,
  • 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu 
  • 2 łyżki posiekanego świeżego koperku 
  • 6-7 łyżek śmietany 18%
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • mielony kminek, sól, pieprz i odrobina octu winnego do smaku
  • po 1 jajku na twardo do każdej porcji,

Uwagi do przepisu na zupę grzybową

Dzień wcześniej zalej suszone grzyby przegotowaną wodą i pozostaw na całą noc. Przed gotowaniem zupy drobno je posiekaj. Wody w której moczyły się grzyby nie wylewaj, ponieważ dodasz ją do zupy.  

Mrożone grzyby trzeba najpierw rozmrozić, wystarczy że na 2 godziny przed gotowaniem pozostawisz je w temperaturze pokojowej. Jeśli chcesz dodatkowo zagęścić zupę, po podsmażeniu grzybów z cebulą, zmiksuj część na gładkie puree. 

zupa-grzybowa-z-ziemniakami

Zupa grzybowa z ziemniakami przepis

1. Przeczytaj zamieszczone powyżej uwagi do przepisu. Grzyby mrożone pokrój na średniej wielkości kawałki. Jeśli masz grzyby suszone to pokrój je drobno. Ziemniaki pokrój w kostkę, a cebulę drobniutko posiekaj. 

2. Ugotuj jajka na twardo.

3. W garnku rozgrzej masło, dodaj posiekaną cebulę i podsmażaj, aż zrobi się szklista. Dodaj ziemniaki i grzyby i podsmażaj około 10 minut.

4. Do garnka wlej około 1,5 litra bulionu. Jeśli używałaś grzybów suszonych, to wlej też wodę w której się moczyły. Zagotuj, zmniejsz płomień i gotuj aż ziemniaki będą miękkie.

5. W dużym kubku wymieszaj śmietanę, mąkę i kilka łyżek gorącej zupy. Cały czas mieszając wlej zahartowaną śmietanę do garnka z zupą grzybową. Dodaj posiekany koperek, dopraw do smaku solą, pieprzem i kminkiem, wymieszaj i gotuj jeszcze kilka minut na małym ogniu.

6. Czeską zupę grzybową podawaj z jajkiem na twardo, doprawioną odrobiną octu winnego i posypaną koperkiem.

Zupa grzybowa z ziemniakami z wolnowaru

1. Przeczytaj zamieszczone pod listą składników uwagi do przepisu. Grzyby mrożone pokrój na średniej wielkości kawałki. Jeśli masz grzyby suszone to pokrój je drobno. Ziemniaki pokrój w kostkę, a cebulę drobniutko posiekaj.

2. Na patelni rozgrzej masło, dodaj posiekaną cebulę i podsmażaj, aż zrobi się szklista. Dodaj  ziemniaki i grzyby i podsmażaj około 10 minut.

3. Do misy wolnowaru wlej bulion, dodaj grzyby z cebulą i ziemniakami. Ustaw czas wolnowarzenia, podany niżej czas dotyczy wolnowarów Crock-Pot.

  • opcja Low - 7-9 godzin
  • opcja High - 6-7 godzin

4. Na około 30 minut przed końcem wymieszaj w dużym kubku  śmietanę, mąkę i kilka łyżek gorącej zupy. Cały czas mieszając wlej zahartowaną śmietanę do wolnowaru. Dodaj posiekany koperek, dopraw do smaku solą, pieprzem i kminkiem i ponownie wymieszaj. 

5. Czeską zupę grzybową podawaj z jajkiem na twardo, doprawioną odrobiną octu winnego i posypaną koperkiem. 

zupa-grzybowa-z-ziemniakami

Kulajda - czeska zupa grzybowa z ziemniakami, jajkiem i koperkiem

Kulajda to czeska tradycyjna zupa grzybowa w skład której wchodzą śmietana, grzyby, jajka, ziemniaki, koperek i przyprawy.  Niezwykły smak i aromat zawdzięcza właśnie dodatkowi koperku.   Autorką pochodzącego jeszcze z XIX wieku przepisu na zupę grzybową z ziemniakami i jajkiem jest najprawdopodobniej Niemka Adelajde Kuhová. Na Szumawie, gdzie mieszkała nazywano ją Kuh Adelajde i właśnie ze zbitki tych słów powstała nazwa zupy kulajda. Według innej wersji nazwa  kulajda pochodzi od słów zakulat lub zakudlit co oznacza zagęszczać np. zasmażką z mąki. 

Istnieje wiele różnych  przepisów na kulajdę, które różnią się składnikami i przyprawami, ale niemal zawsze dodaje się koperek i kminek, bo to one decydują o smaku czeskiej zupy grzybowej. Ten przepis na zupę grzybową z ziemniakami, koperkiem i jajkiem na twardo pochodzi z regionalnej czeskiej książki kucharskiej. Znalazłam go na blogu Mlsna Varecka. Zupa kulajda może być podawana jako danie główne, ze względu na jej sytość. 

Do przygotowania czeskiej zupy grzybowej najlepsze są świeże lub mrożone borowiki albo podgrzybki, ale spotkałam się też z wersją z pieczarkami. 

Udostępnij przepis

Spodobał Ci się przepis na zupę grzybową z ziemniakami ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten przepis w mediach społecznościowych i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

zupa-grzybowa-z-ziemniakami
Zupa grzybowa z ziemniakami.

Komentarze

  1. Zaskakujący przepis. Zupa grzybowa z jajkiem jest dla mnie intrygująca. Ale wygląda pysznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten dodatek jajka mnie zaskoczył i chętnie przetestuję. Ziemniaki zawsze dodaję, ale nigdy jajka😄

    OdpowiedzUsuń
  3. U nas zupa grzybowa tez jest obowiązkowa na Wigilli tyle se z łazankami zamiast ziemniaków. Ale taka wersje znam i robię jesienią ze świeżych grzybów.

    OdpowiedzUsuń
  4. Przepyszna. Pewnie goście będą zaskoczeni:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: