Herbatka na przeziębienie

Herbatka na przeziębienie

Przepis na ziołową rozgrzewającą herbatę na przeziębienie, kaszel i ból gardła. 

Herbatka na przeziębienie i grypę była z powodzeniem stosowana przez nasze babcie i prababcie. Często korzystam ze starych domowych sposobów na przeziębienie, ponieważ skutecznością dorównują preparatom z apteki. Rozgrzewająca herbatka na przeziębienie jest łatwa do przygotowania i działa równie dobrze jak ognisty cydr ziołowy syrop na przeziębienie . Ciepła domowa herbata ziołowa łagodzi towarzyszący przeziębieniu i grypie ból gardła oraz dokuczliwy kaszel i przyjemnie rozgrzewa. Jest dość łagodna w smaku i naturalnie słodkawa. Herbatka na przeziębienie i kaszel swój czerwony kolor i wspaniały aromat zawdzięcza dodatkowi malin i melasy z owoców granatu.

Herbatka na przeziębienie z lipą i prawoślazem sprawdzi się także w przypadku dolegliwości żołądkowych oraz uporczywym kaszlu. W obu przypadkach pij ją 2-3 razy dziennie od chwili wystąpienia pierwszych objawów. 

Należy zawsze pamiętać, że wszelkiego typu zioła mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, nasilając lub osłabiając ich działanie. Dlatego wszelkie suplementy powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem.

herbatka-na-przeziebienie
Ziołowa herbata na przeziębienie i grypę pomaga także w przypadku dolegliwości żołądkowych.
 

Ziołowa herbata na przeziębienie 

składniki dla 2 osób

  • 2 łyżki korzenia prawoślazu,
  • 2 łyżki kwiatostanów lipy,
  • 3 łyżki soku malinowego, najlepiej domowego albo konfitury malinowej,
  • 2 szklanki wody 
  • 1-2 łyżki łagodnego miodu albo naturalnej melasy z owoców granatu.

Herbatka na przeziębienie przepis

1. Do garnuszka wsyp 2 łyżki kwiatostanów lipy i 2 łyżki korzenia prawoślazu lekarskiego. To niedrogie zioła, które kupisz w każdej aptece lub w Internecie.  Zalej zioła 2 szklankami świeżo zagotowanej niemal wrzącej wody. 

2. Przykryj garnuszek pokrywką i odstaw na około 20 minut do zaparzenia.

3. Przecedź napar przez sitko. Kiedy trochę przestygnie dodaj sok z malin i dosłódź do smaku miodem lub melasą z owoców granatu. Możesz też dodać plasterek cytryny. 

Jak zaparzyć herbatę na przeziębienie po turecku

Herbatę na przeziębienia parzymy tak samo jak tradycyjną herbatę po turecku. Ten sposób parzenia, pozwala uniknąć przegotowania ziół i wydobyć z nich wszystkie dobroczynne składniki.

1. Do dolnego czajnika wlej 2 szklanki wody. Do górnego imbryczka wsyp2 łyżki kwiatostanów lipy i 2 łyżki korzenia prawoślazu lekarskiego. Ustaw mniejszy imbryczek na większym i postaw zestaw na kuchence. 

2. Kiedy woda w dolnym czajniczku zacznie wrzeć zalej nią zioła w górnym czajniczku, a do dolnego  wlej 3 szklanki wody. Ponownie ustaw mniejszy czajniczek na większym i gotuj na średnim ogniu do czasu, aż woda w dolnym czajniczku zacznie wrzeć. 

3. Wyłącz płomień i pozostaw na 15 minut do zaprzenia.

4. Przecedź napar przez sitko. Kiedy trochę przestygnie dodaj sok z malin i dosłódź do smaku miodem lub melasą z owoców granatu. Możesz też dodać plasterek cytryny. 

Spodobał Ci się przepis na ziołową herbatkę na przeziębienie ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz.
Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery. 

herbatka-na-przeziebienie

Jak złagodzić objawy przeziębienia u dzieci

Oprócz domowych sposobów na przeziębienie oraz doustnych leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych możesz też skorzystać z plasterków i płynów do kąpieli na przeziębienie dla dzieci. Te, których używałam noszą nazwę BĄBEL i równie dobrze sprawdziły się w przypadku osób dorosłych.

Płyn do kąpieli Bąbel jest wyrobem medycznym, a to oznacza, że przeszedł znacznie bardziej rygorystyczny proces kontroli niż wszelkiego typu suplementy. Wspiera leczenie objawów przeziębienia i grypy oraz chroni skórę przed podrażnieniem i wysuszeniem. Jego główne składniki to znane ze swoich właściwości relaksujących, odświeżających i antybakteryjnych:
  • olejek eukaliptusowy - działa przeciwwirusowo, antybakteryjnie,  przeciwgrzybiczo i odkażająco. Jest szczególnie skuteczny w stosunku do paciorkowców i gronkowców
  • olejek lawendowy - działa nawilżająco, łagodząco, przeciwutleniająco i uspokajająco.
  • olejek sosnowy -  wzmacnia odporność i działa rozgrzewająco.
  • betaina kokamidopropylowa ma właściwości  przeciwbakteryjne i chroni warstwę lipidową na skórze, zapobiegając jej wysuszeniu

herbatka-na-przeziebienie
Działanie płynu do kąpieli na przeziębienie uzupełniają nasączone olejkami eterycznymi z sosny zwyczajnej, eukaliptusa, mięty pieprzowej i rozmarynu plastry do aromaterapii  Bąbel. Można je stosować od 3 roku życia. Plastry udrażniają nos, ułatwiają oddychanie i zapewniają dziecku spokojny sen. 

Źródła:

1. https://www.langsteiner.eu
Uwaga! Nie jestem lekarzem ani farmaceutą, a zawarte w tym artykule informacje opracowałam na podstawie podanych wyżej źródeł. Nie zastąpią one wizyty u lekarza ani konsultacji farmaceuty. Nawet najlepsze suplementy diety nie mogą być zamiennikiem zróżnicowanej diety.  Artykuł zawiera lokowanie produktu.
herbatka-na-przeziebienie
Herbatka na przeziębienie.

Komentarze

  1. No powiem Ci, że herbatka idealna na przeziębienie . Przetestuję ją jak tylko będzie taka potrzeba 😊👍

    OdpowiedzUsuń
  2. O tak, takie herbatki to teraz koniecznie trzeba sobie parzyć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie napary wspomagają powrót do zdrowia przy łagodnych dolegliwościach.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobra herbata przy przeziębieniu to połowa sukcesu w leczeniu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: