Gulasz tatarski

Gulasz tatarski

Wołowina po tatarsku przepis na smaczny obiad.

Gulasz tatarski Azu to tradycyjne tatarskie danie główne z duszonej wołowiny, jagnięciny, a współcześnie także z drobiu. Niezbędnymi składnikami tatarskiego gulaszu Azu są też pomidory, smażone ziemniaki i cebula. Duszona wołowina po tatarsku jest daniem jednogarnkowym, podobnie jak węgierska zupa gulaszowa albo Boeuf Strogonow. Przepis na gulasz tatarski Azu to świetny rozwiązanie, kiedy brakuje Ci pomysłu na smaczny obiad dla wszystkich domowników. Przygotowanie azu nie jest trudne, a większość składników pewnie masz w swojej kuchni. Szczególnie pyszny gulasz tatarski azu przygotujesz w glinianym lub żeliwnym garnku albo w wolnowarze.

Przepis na gulasz tatarski Azu pierwotnie nie zawierał ogórków kiszonych ani ziemniaków, które zaczęto uprawiać dopiero w XVIII wieku. 

gulasz-tatarski
Tatarskie danie główne z duszonej wołowiny
 

Azu - wołowina po tatarsku

  • 500-600 g wołowiny gulaszowej, ale możesz zastąpić filetem z kurczaka lub indyka,
  • 4-5 średnich ziemniaków
  • 1 średni pomidor,
  • 1 średnia cebula,
  • 2-3 średnie ogórki kiszone,
  • 1 średnia marchewka, 
  • 1 płaska łyżka mąki,
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 2 ząbki czosnku,
  • pół łyżeczki mielonej papryki słodkiej lub ostrej
  • pół łyżeczki cukru 
  • około 2 szklanki wody lub bulionu
  • 2-3 łyżki oleju do smażenia
  • sól, pieprz do smaku 
  • natka pietruszki lub kolendry albo szczypiorek 

Gulasz tatarski przepis

1. Mięso pokrój w paski  o długości 3-4 cm i grubości około 1 cm, oprósz mielonym czarnym pieprzem i mąką. Obsmaż mięso ze wszystkich stron na dobrze rozgrzanym oleju i przełóż do garnka.

2. Cebulę pokrój w piórka, czosnek drobno posiekaj. Na tej samej patelni co mięso podsmaż cebulę, aż zacznie lekko brązowieć. Na minutę przed końcem dodaj czosnek i smaż dość często mieszając. Przełóż zawartość patelni do garnka. Opłucz patelnię odrobiną wody i wlej ją do mięsa. Dodaj około 1 szklanki wody lub bulionu i duś pod przykryciem około 30-40 minut.

3. Kiszone ogórki pokrój wzdłuż na plasterki o grubości około 3 mm, a marchewkę w cienkie słupki lub półplasterki. Pomidora obierz ze skóry i pokrój na małe kawałki. Ziemniaki obierz i pokrój na podłużne kawałki tak, aby przypominały krótkie, grube frytki.

4. Rozgrzej 1 łyżkę oleju na patelni i podsmaż ziemniaki, do chwili aż zaczną brązowieć. Podsmażone ziemniaki, pomidora, marchewkę i koncentrat pomidorowy dodaj do mięsa. Dopraw do smaku solą, pieprzem, cukrem i mieloną papryką. Wymieszaj i duś pod przykryciem aż składniki będą miękkie. W razie potrzeby podlej pozostałą wodą lub bulionem.

5. Przed podaniem posyp świeżymi ziołami - natką pietruszki lub kolendry albo szczypiorkiem.  

gulasz-tatarski

Gulasz po tatarsku z wolnowaru

Najlepsze Azu jakie jadłam było przyrządzone w glinianym garnku, więc wolnowar z kamionkową misą również jest świetnym rozwiązaniem do przygotowania wołowiny po tatarsku.  

1. Mięso pokrój w paski  o długości 3-4 cm i grubości około 1 cm, oprósz mielonym czarnym pieprzem i mąką. Obsmaż mięso ze wszystkich stron na dobrze rozgrzanym oleju i przełóż do wolnowaru.

2. Cebulę pokrój w małą kostkę, czosnek drobno posiekaj. Pomidora obierz ze skóry i pokrój na małe kawałki. Ziemniaki obierz i pokrój na kawałki tej samej wielkości co mięso, będą wyglądem przypominały krótkie, grube frytki. Kiszone ogórki pokrój wzdłuż na plasterki o grubości około 3 mm, a marchewkę w cienkie słupki.

3.Na te samej patelni co mięso podsmaż cebulę, aż zacznie lekko brązowieć. Na minutę przed końcem dodaj do cebuli czosnek i smaż dość często mieszając. Przełóż zawartość patelni do mięsa. Opłucz patelnię odrobiną wody i wlej ją do wolnowaru.

5. Rozgrzej 1 łyżkę oleju na patelni i podsmaż ziemniaki, do chwili aż zaczną brązowieć. Podsmażone ziemniaki, pomidory, marchewkę, kiszone ogórki i koncentrat pomidorowy dodaj do mięsa. Dopraw do smaku solą, pieprzem, cukrem, mieloną papryką. Wymieszaj i wlej 1 szklankę wody lub bulionu. Uruchom wolnowar (podany niżej czas dotyczy wolnowarów Crock Pot). 

  • opcja Low 6-8 godzin
  • opcja High 5-6 godzin.

6. Przed podaniem posyp świeżymi ziołami - natkę pietruszki lub kolendry lub szczypiorkiem. 

Co to jest azu 

Gulasz tatarski azu to bardzo sycące danie jednogarnkowe w skład którego wchodzą mięso, najczęściej wołowina, jagnięcina lub konina i warzywa. Współcześnie popularny jest także gulasz tatarski z kurczaka lub indyka. Mięso najpierw się smaży, a później dusi na niewielkim ogniu wraz z warzywami. Trudno jednoznacznie stwierdzić kiedy powstał przepis na azu, ale jest to potrawa o bardzo długim rodowodzie. Mięso było jednym z głównych składników diety koczowniczych ludów tatarskich. Podczas podbojów Tatarzy zajmowali tereny z rozwiniętą uprawą roślin i uprawą warzyw. Prawdopodobnie wówczas powstał gulasz tatarski Azu. Ziemniaki pojawiły się w tym daniu znacznie później, około XVIII wieku.Wraz z ekspansją gulasz tatarski zyskał też popularność na podbitych terenach m.in. na Ukrainie. 

Choć w Internecie można znaleźć przepis na gulasz tatarski azu z wieprzowiny, to warto wiedzieć, że  nie jest to oryginalny przepis. Tatarzy jako wyznawcy islamu nie jedzą wieprzowiny. 

Podziel się przepisem na tatarski gulasz wołowy z warzywami

Spodobał Ci się przepis na gulasz tatarski Azu ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery. 

Do aranżacji zdjęć wykorzystałam:

  • Patelnię z uchwytem, www.duka.com
  • Młynek i miedzianą patelnię sahan do serwowania www.tureckisklep.pl
gulasz-tatarski
Gulasz tatarski.

Komentarze

  1. Dodatek tutaj ogórków kiszonych bardzo mi się podoba. Chętnie wypróbuję przepis na ten gulasz przy najbliższej okazji:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Musi smakować pysznie. Interesująco brzmi wersja z koniną.

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam koninę. Jadłam 16 lat. Nie każdy potrafi ją dobrze zrobić.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: