Słomka ptysiowa

Słomka ptysiowa

Paluszki ptysiowe z ciasta parzonego.

Słoma ptysiowa czyli paluszki ptysiowe są jednym z najprostszych domowych dodatków do kawy. Robię ją z prawie takiego samego ciasta, jak pączki wiedeńskie. Słomki ptysiowe można posypać grubym cukrem, abo podawać z niezbyt gęstym sosem czekoladowym. Słomka z ciasta ptysiowego jest bardzo szybka do zrobienia, a czas pieczenia to około 20 minut. Ponadto większość składników pewnie masz w swojej kuchni. Przepis na słomki ptysiowe możesz urozmaicić dodając np.szczyptę cynamonu do ciasta. Słomka ptysiowa z ciasta parzonego może być też usmażona na oleju, ale będzie wówczas bardziej kaloryczna.

slomka-ptysiowa
Domowa słomka ptysiowa przepis na paluszki z ciasta parzonego.
 

Słomka ptysiowa

  • 250 ml wody 
  • 100 g masła 
  • szczypta soli
  • 200 g mąki pszennej
  • 4 duże jajka 
  • gruby cukier do posypania
  • opcjonalnie duża szczypta cynamonu

slomka-ptysiowa

Słomka ptysiowa przepis

1. Do rondelka wlej wodę, dodaj pokrojone w kostkę masło, szczyptę soli i doprowadź do wrzenia. Na wrzący płyn wsyp cała mąkę. Zmniejsz płomień i przez cały czas energicznie mieszaj, do chwili, aż ciasto będzie jednolite, gładkie i zacznie odchodzić od ścianek rondelka. Odłóż ciasto na kuchenny blat do przestudzenia.

2. Wystudzone ciasto przełóż do misy miksera. Miksuj na średnich obrotach dodają dodając kolejno po jednym jajku.

3. Blachy z piekarnika wyłóż papierem do pieczenia. Nagrzej piekarnik do 200 stopni, grzałka góra - dół.

4. Ciasto przełóż do szprycy cukierniczej z grubą końcówką, jeśli jej nie masz użyj mocnej torebki foliowej do żywności z odciętym z jednej strony rogiem.

5. Wyciskaj na blach paluszki o długości około 7-9 cm i grubości około 1 cm.  Przed wstawieniem do piekarnika możesz je posypać grubym cukrem. 

6. Wstaw słomki z ciasta ptysiowego do nagrzanego piekarnika i piecz około 15-25 minut, aż wyrosną i nabiorą złotego koloru. Czas pieczenia zależy od grubości paluszków ptysiowych, im grubsze, tym dłużej muszą się piec. Po upieczeniu wyłącz piekarnik, uchyl drzwi i pozostaw w nim słomki na kolejne 5-8 minut, aby je dosuszyć. 

slomka-ptysiowa

Udostępnij przepis na paluszki ptysiowe

Spodobał Ci się przepis na słomka ptysiowa z ciasta parzonego ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

Słomka ptysiowa to genialny dodatek do kawy, zwłaszcza kiedy mamy niespodziewanych gości. Pasuje zarówno do klasycznego espresso, caffe latte, jak i kawy po turecku. Skoro już o niej mówimy, to warto pamiętać, że kawa po turecku powinna być zaparzana z ziaren zmielonych bardzo, bardzo drobno, niemal na pył. Jeśli chcesz wybrać rzeczywiście uniwersalny ekspres, to zwróć także uwagę na ilość stopni mielenia. Opisałam to dokładnie w artykule Dobry ekspres do kawy z młynkiem. W gronie ekspresów kolbowych bezkonkurencyjny są modele z serii Breville Barista Max. Z takich korzystamy od kilku lat zarówno w domu, jak i w redakcji. Nowy model Breville Barista Max+ w przeciwieństwie to swojego starszego poprzednika posiada dodatkowo LED-owy wskaźnik czasu mielenia oraz czasu parzenia espresso. 

A teraz zapraszam na pyszną kawę z kardamonem.

Słomka ptysiowa

Komentarze

  1. Często ją kupuje ale nigdy nie próbowałam sama zrobić a to takie proste.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię słomkę i czasami kupuję ją w dobrej cukierni.

    OdpowiedzUsuń
  3. Znakomity pomysł na deser niedzielny. Chętnie przygotuję. A kawki z ekspresu też bym się napiła, zaraz jestem u Ciebie 😀

    OdpowiedzUsuń
  4. Znakomity pomysł na deser niedzielny. Chętnie przygotuję. A kawki z ekspresu też bym się napiła, zaraz jestem u Ciebie 😀

    OdpowiedzUsuń
  5. Niewiele składników, pyszne wykonanie i faktycznie wychodzi na to że będą lepsze niż te, które serwuje komercja😀

    OdpowiedzUsuń
  6. nie mogę mąki pszennej białej, ciekawe czy z inną mąką udałyby się

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: