TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Dobry ekspres do kawy z młynkiem

Dobry ekspres do kawy z młynkiem

Jaki ekspres do kawy wybrać.


Dobry ekspres do kawy z młynkiem to nie tylko oszczędność miejsca na kuchennym blacie, ale przede wszystkim możliwość delektowania się smakiem dokładnie takiej kawy, jaką lubisz. Jesteśmy  fanami świeżo palonej, samodzielnie mielonej kawy z segmentu speciality. Nie dorówna jej żadna, nawet najlepsza gatunkowo, kawa sprzedawana już zmielona, choćby nie wiem, jak dobrze była zapakowana. Warto o tym pamiętać wybierając ekspres do kawy.

Przepisy na kawę.

dobry-ekspres-do-kawy-z-mlynkiem
Ekspres ciśnieniowy z młynkiem to nie tylko oszczędność miejsca na kuchennym blacie, ale też gwarancja doskonałego naparu.

Stali czytelnicy mieli zapewne okazję poznać nasze opinie o dwóch modelach ekspresów Prima Latte, które nadal, pomimo upływu lat, parzą doskonałą kawę i działają bezawaryjnie. Niedawno w naszej kuchni rozgościł się kolbowy ekspres ciśnieniowy z młynkiem i dyszą spieniającą  Breville Barista Max. Jak się pewnie domyślasz - nazwa zobowiązuje. To zdecydowanie wyższy model, w którym zastosowano rozwiązania takie, jak w ekspresach profesjonalnych.

dobry-ekspres-do-kawy-z-mlynkiem
Ekspres do kawy z wbudowanym młynkiem - zdjęcie ze strony www.breville-polska.pl

Dlaczego warto kupić ekspres do kawy z młynkiem

Prawidłowo i świeżo zmielone ziarna to podstawa dobrej, aromatycznej kawy. Od tej reguły nie ma wyjątków. Źle zmielona kawa, nawet zaparzona w bardzo drogim ekspresie za kilkanaście tysięcy złotych będzie smakowała jak lura. Cały sekret tkwi w idealnych fusach. Pozostałe parametry wpływające na smak to pre-infuzja, czas parzenia i temperatura wody.
Oczywiście, możesz kupić kawę mieloną przez producenta, ale weź pod uwagę, że do takiej kawy przeznaczane są zazwyczaj ziarna niższej jakości, które często nie nadają się do sprzedaży w całości. Czasami nawet nie wiesz, co pijesz, bo na opakowaniu brakuje informacji czy to robusta czy arabica. Mielona kawa, która tak ładnie wygląda na sklepowych półkach i kusi pięknym opakowaniem zdążyła już stracić połowę swojego aromatu i smaku. Zazwyczaj nie znajdziesz na opakowaniu daty palenia, bo wówczas pewnie byś jej nie kupiła. Jeśli więc chcesz się napić naprawdę dobrej kawy - to kup kawę świeżo paloną i zmiel ją sama bezpośrednio przed zaparzeniem - poczujesz różnicę, już po pierwszym łyku.
Również grubość mielenia i rodzaj młynka do kawy mają ogromny wpływ na smak. Najprościej mówiąc - im dłużej kawa będzie miała styczność z wodą, tym grubiej powinna być zmielona (wyjątkiem jest kawa po turecku). W przypadku klasycznego włoskiego espresso, które stanowi podstawę kaw mlecznych takich jak latte czy cappuccino, kawę mielimy bardzo drobno, a czas parzenia powinien wynosić od 25 do 30 sekund.

dobry-ekspres-do-kawy-z-mlynkiem
Do zaparzenia klasycznego włoskiego espresso kawa powinna być bardzo drobno zmielona.

W obu wspomnianych wyżej aspektach rozwiązania zastosowane w Breville Barista Max spełniają standardy profesjonalnych ekspresów używanych w kawiarniach. Wbudowany młynek wykorzystujący technologię Tap & Go umożliwia mielenie i dozowanie kawy bezpośrednio do kolby - dokładnie tak samo jak w urządzeniach dla baristów. Zmielona kawa ma jednolitą grubość, jaką uzyskujemy w wysokiej klasy młynkach żarnowych. Młynek mieli dość wolno i to także duża zaleta, ponieważ wydzielanie ciepła jest dzięki temu ograniczone do minimum. Z kolei 30 ustawień grubości mielenia pozwala wydobyć z kawy to co rzeczywiście chcesz uzyskać.

dobry-ekspres-do-kawy-z-mlynkiem

Temperatura wody wpływa na smak kawy


Temperatura wody należy do kluczowych czynników mających wpływ na smak. Na predefiniowanych przez producenta ustawieniach termoblok w Breville Barista Max podgrzewa wodę do temperatury 92°C To idealna temperatura do zaparzenia wyśmienitego espresso o zbalansowanej goryczce i  kwasowości. Jednak bardziej wymagającym kawoszom producent zapewnił możliwość   regulacji temperatury ekstrakcji espresso  w zakresie od 88 do 96°C. Takie rozwiązanie umożliwia dostosowanie smaku kawy do własnych preferencji w zależności od użytych ziaren.
 • wyższa temperatura wody zwiększa gorzki posmak i zmniejsza kwasowość kawy. 
 • niższa temperatura zmniejsza gorzki posmak i zwiększa kwasowość kawy
Miłośnicy "małej czarnej" docenią także zastosowanie w ekspresie Breville Barista Max regulatora PID i technologii Temp° IQ Shot Control™, która gwarantuje precyzyjną i stałą temperaturę wody idealną do zaparzenia wyśmienitej kawy. Regulator PID monitoruje działanie termobloku i steruje nim, aby zapewnić, że woda podawana na ubite zmielone ziarna kawy miała zawsze optymalną temperaturę.
Zgodnie ze sztuką parzenia kawy temperatura filiżanki powinna być zbliżona do temperatury kawy. O to także zadbał producent wyposażając ekspres w  strefę podgrzewania filiżanek.

Trudne słowo - pre-infuzja


Pre - infuzja (możesz się też spotkać z określeniem blooming czy rozkwitanie) to proces wstępnego zaparzania kawy. Polega on na delikatnym namoczeniu znajdującej się w kolbie kawy, jeszcze przed jej parzeniem pod ciśnieniem.  Ma to na celu zapewnienie równomiernego przepływu wody przez zmieloną kawę i pozbycie się dwutlenku węgla, który pozostaje w ziarnach po ich paleniu. Wybierając ekspres sprawdź czy ma opcję pre-infuzji, ponieważ dzięki niej otrzymasz bardziej wyrazisty i zdecydowanie smaczniejszy napar.

W przypadku modeli Breville Barista Max możesz wybrać jeden z trzech profili pre-infuzji w zależności od indywidualnych preferencji.
 • łagodna pre-infuzja: Na ubite zmielone ziarna kawy są podawane odmierzone niewielkie ilości wody w celu delikatnego nawilżenia zmielonych ziaren i przygotowania ich na stały strumień wody. To ustawienie (domyślne) pozwala uzyskać espresso o zbalansowanym smaku. 
 • wyrazista pre-infuzja: Na ubite zmielone ziarna kawy jest podawana pojedyncza dawka wody, a po chwili przerwy zmielone ziarna kawy są zalewane stałym strumieniem wody. To ustawienie pozwala uzyskać espresso o bardziej wyrazistym smaku. 
 • stała pre-infuzja: Na ubite zmielone ziarna kawy jest podawany stały strumień wody, od rozpoczęcia do zakończenia ekstrakcji. To ustawienie pozwala uzyskać espresso o ostrzejszym smaku 

Sitko na kawę 58 mm - rozmiar jednak ma znaczenie


Niby drobiazg, bo przecież sitko na kawę ma każdy ekspres kolbowy. Owszem ma, ale zazwyczaj o mniejszej średnicy. Profesjonalne ekspresy do kawy wyposażone są w sitka o średnicach 58mm i właśnie pod taki wymiar znajdziesz najwięcej akcesoriów. Jednak najistotniejszym aspektem jest to, że sitka o średnicy 58 mm pozwalają wydobyć z kawy więcej smaku i aromatu.

Wspominane wyżej, zastosowane w Breville Barista Max rozwiązania, pozwalają postawić ten model na jednaj półce z urządzeniami dla profesjonalistów. Przy jednoczesnej prostocie obsługi czyni go sprzętem ze wszech miar godnym uwagi  każdego miłośnika doskonałej kawy.
Na koniec jeszcze jedna - moim zdaniem najważniejsza z zalet - powtarzalność. Przy każdym mieleniu grubość kawy jest identyczna, każde parzenie zajmuje dokładnie tyle samo czasu. Za każdym razem uzyskuję napar kawowy, którego mogłaby mi pozazdrościć niejedna kawiarnia.

dobry-ekspres-do-kawy-z-mlynkiem
Sitko do kawy o średnicy 58 mm stosowane w ekspresach profesjonalnych

Szczegółowe parametry sprzętu jest dostępna na stronie https://www.breville-polska.pl/ekspresy-do-kawy/544-ekspres-do-kawy-kolbowy-z-mlynkiem-breville-barista-max-vcf126x-5060569671351.html#tab-description-a

dobry-ekspres-do-kawy-z-mlynkiem

dobry-ekspres-do-kawy-z-mlynkiem
Dobry ekspres do kawy z młynkiem

Komentarze

 1. Dobry ekspres i dobra kawa. Dwa elementy, które skłądają się na dobry efekt!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię "małą czarną", ale nie wiedziałam, że tyle ważnych czynników może mieć wpływ na jej smak. Interesujący artykuł, wszystkiego nie zapamiętałam, więc pewnie tu wrócę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaki profesjonalny post. Zebrane informacje są w sposób czytelny zebrane. Po raz pierwszy czytam tyle ważnych informacji o ekspresie. Dzięki:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kopalnia wiedzy dla kogoś, kto chce kupić ekspres do kawy. Dziękuję zwłaszcza za fragment z tym, jak mielić kawę. Wydrukowałam i przylepiłam sobie na lodówkę. <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja zdecydowałam się na ekspres automatyczny i jak dla mnie był to świetny wybór. Takie modele często oferują różne opcje, dzięki którym można zaparzyć kawę według indywidualnych preferencji.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych