Domowy ketchup

Domowy ketchup

Ketchup z pomidorów najlepszy przepis.

Domowy ketchup i przepis na prosty sos pomidorowy do wszystkiego to doskonały sposób na wykorzystanie nadmiaru pomidorów. Nie ma nic lepszego, niż gęsty domowy ketchup do frytek, kanapek czy kiełbaski z grilla. Przepis na domowy ketchup jest wyjątkowo łatwy, a zrobienie go samodzielnie pozwala uniknąć dodawania konserwantów. Taki gęsty ketchup z pomidorów smakuje o wiele lepiej niż wszystko, co możesz kupić w sklepie. Żeby zrobić domowy ketchup najlepszy, jaki kiedykolwiek jadłaś, potrzebujesz tylko kilku składników. Dobry ketchup zaczyna się od cebuli zrumienionej w niewielkiej ilości oleju. Następnie dodajemy czosnek i chili. Później pozostaje wystarczy tylko dodać przyprawy i pomidory, odparować ketchup do pożądanej konsystencji i zmiksować. Prawda, że to łatwy przepis na ketchup domowy?

Jeśli lubisz ketchup to spodoba Ci się też przepis na domowy sos sriracha  oraz przepis na sos adżika

domowy-ketchup
Domowy ketchup powinien smakować tak jak lubisz, dodawaj zioła i przyprawy, aby wzmocnić jego smak.
 

Domowy ketchup najlepszy przepis

  • 2,5 kg mięsistych pomidorów, np. Lima, Śliwkowe lub San Marzano, 
  • 100 ml octu jabłkowego lub czerwonego octu winnego
  • 50 g cukru lub 75 g erytrolu 
  • 1 duża cebula biała lub czerwona,
  • opcjonalnie 1 mała papryczka chili, lub więcej do smaku
  • 2 średnie ząbki czosnku,
  • 2-3 łyżki oliwy
  • szczypta mielonego cynamonu, 
  • pół łyżeczki słodkiej mielonej papryki, 
  • 3-4 goździki
  • 2 łyżeczki nasion gorczycy
  • 1 mały liść laurowy,  
  • 2-3 kulki ziela angielskiego, 
  • 1 łyżeczka soli lub więcej do smaku,
  • mielony czarny pieprz do smaku.
  • opcjonalnie kawałek selera wielkości dużego orzecha włoskiego (lub więcej do smaku), starty na tarce o grubych oczkach. Dodaj go po podsmażeniu cebuli i podsmażaj przez 1-2 minuty. Seler i sól możesz w przepisie na ketchup zastąpić dodając sól selerowa - przepis.

Jak zrobić domowy ketchup

1. Cebulę pokrój w kostkę, czosnek drobno posiekaj, a chili oczyść z pestek i pokrój na plasterki.

2. Pomidory sparz wrzątkiem, obierz ze skórki, wytnij twarde szypułki. Pokrój pomidory na mniejsze kawałki. Ja często usuwam też gniazda nasienne, ale nie jest to koniczne.

3. W garnku z grubym dnem rozgrzej olej, dodaj cebulę i podsmażaj do uzyskania jasnozłotego koloru. Dodaj pokrojone chili i czosnek, często mieszając podsmażaj około 40 sekund. Uważaj też, żeby nie przypalić czosnku, ponieważ nabierze goryczy.

4. Zagotuj ocet z goździkami, liściem laurowym, zielem angielskim i gorczycą. Zmniejsz płomień i gotuj na małym ogniu około 10 minut. Wyłącz płomień, nałóż pokrywkę i pozostaw na 30 minut, a następnie przecedź ocet przez sitko.

5. Do podsmażonej cebuli dodaj pomidory, przecedzony ocet, cynamon, sól, pieprz, mieloną słodką paprykę i połowę cukru lub słodzika. Wymieszaj składniki, jeśli domowy ketchup jest za mało słodki, to dodaj pozostały cukier. Gotuj bez przykrycia, aż pomidory całkowicie się rozpadną, a następnie zmiksuj, do takiej konsystencji, jak lubisz.

6. Zmiksowany ketchup podgrzewaj na niewielkim ogniu, aż do uzyskania odpowiadającej Ci gęstości. Przy tej ilości składników zajmie to około 45-60 minut. Jeśli zwiększysz ilość pomidorów czas odparowywania będzie dłuższy. 

7. Gorący ketchup przełóż do czystych wyparzonych słoików, natychmiast zakręć i pasteryzuj około 10-15 minut od chwili zagotowania wody.

domowy-ketchup

Udostępnij przepis na gęsty domowy ketchup

Spodobał Ci się przepis na domowy ketchup ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

Ketchup z wolnowaru

1. Przygotuj składniki zgodnie z opisem powyżej - punkty 1 - 4.

2.  Przełóż podsmażoną cebulę do wolnowaru. Dodaj zmiksowane pomidory, ocet, cynamon, sól, pieprz, mieloną słodką paprykę i połowę cukru lub słodzika.Wymieszaj i uruchom wolnowar. Jeśli  ketchup jest za mało słodki, to dodaj pozostały cukier.

  • opcja Low - 16 godzin lub dłużej do uzyskania oczekiwanej gęstości. Pierwsze 5 godzin z zamkniętą pokrywą, a następnie z mocno uchyloną pokrywą.

Jakie pomidory na ketchup

Do ketchupu najlepsze są mięsiste pomidory z takich odmian jak Lima,  Śliwkowe, San Marzano lub Rumba Ożarowska. Ketchup można zrobić także z pomidorów malinowych lub bawole serce, ale czas odparowywania soku jest wówczas znacznie dłuższy.  Pomidory śliwkowe nadają ketchupowi delikatnie korzenny smak i ciemniejszy kolor.

domowy-ketchup
Do przygotowania ketchupu i innych przetworów wybierz mięsiste pomidory np. Lima lub San Marzano.

Jakie przyprawy pasują do domowego ketchupu

Idealny domowy ketchup, powinien mieć taki smak jaki lubisz. Możesz go wzbogacić ziołami i ulubionymi przyprawami. Żeby przygotować smakowy domowy ketchup do podanych wyżej proporcji składników możesz też opcjonalnie dodać niżej wymienione przyprawy.

Wybierz jeden, maksymalnie dwa z niżej wymienionych dodatków:

  • curry w proszku,
  • suszone oregano,
  • chili w płatkach, kashmiri chili lub papryka gochugaru,
  • imbir świeży lub suszony,
  • suszona bazylia
  • odrobina octu balsamicznego.

Skąd się wziął ketchup

Ketchup czyli sos pomidorowy na zimno najprawdopodobniej pochodzi z Chin. Chiński termin „keh jup” dosłownie oznacza „sos pomidorowy”. Pierwotnie była to zaprawa stosowana do przyrządzania potraw rybnych. Przepisy na ketchup z pomidorów zaczęły pojawiać się w brytyjskich, a następnie amerykańskich książkach kucharskich w XVIII wieku. Ale z pewnością nie był to keczup, który rozpoznalibyśmy dzisiaj. Większość brytyjskich przepisów wymagała składników takich jak grzyby, orzechy włoskie, ostrygi lub sardele, aby odtworzyć pikantny smak po raz pierwszy napotkany w Azji. Keczup z grzybów był rzekomym ulubieńcem Jane Austen. 

Pierwsza znana opublikowana receptura keczupu pomidorowego pojawiła się w 1812 roku i została opracowana przez naukowca i ogrodnika Jamesa Mease, który nazwał pomidory „jabłkami miłości”. Jego przepis zawierał miąższ pomidorowy, przyprawy i brandy, ale brakowało mu octu i cukru. W 1876 roku Henry J. Heinz, opracował przepis, który wykorzystywał ocet oraz dojrzałe, czerwone pomidory – które mają więcej naturalnego konserwantu zwanego pektyną. Heinz zaczął produkować keczup bez konserwantów i wkrótce zdominował rynek. W 1905 roku firma sprzedała pięć milionów butelek keczupu.

domowy-ketchup
Domowy ketchup.

Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: