TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Spirulina – z czym to się je?

Spirulina – z czym to się je? 

Szukasz produktów, które urozmaicą Twoją codzienną dietę i wzbogacą ją o solidną porcję składników odżywczych? Wypróbuj spirulinę. Ten niepozorny zielony proszek to prawdziwa witaminowa bomba, którą wykorzystasz w swojej kuchni na wiele sposobów.

spirulina-z-czym-to-sie-je

Spirulina to rodzaj algi występującej głównie w jeziorach Afryki Centralnej. Ze względu na wysoką zawartość witamin, minerałów i składników odżywczych zaliczana jest do superfoods. Pod tym pojęciem kryją się nieprzetworzone produkty spożywcze, wyróżniające się wysoką wartością odżywczą. Spirulina stanowi bogate źródło dobrze przyswajalnego białka, magnezu, żelaza i beta-karotenu. Ponadto zawiera m.in. witaminy z grupy B oraz kwas gamma-linolenowy. Więcej o właściwościach spiruliny przeczytasz na: https://www.trec.pl/baza-wiedzy/spirulina.html .

Kto powinien włączyć spirulinę do diety? 

Spirulina może pojawić się w menu każdego, kto stara się prowadzić zdrowy tryb życia i pragnie urozmaicić swoją dietę w produkty bogate w cenne składniki odżywcze. Można jednak wyszczególnić grupy, którym szczególnie poleca się włączenie jej do diety. Należą do nich: 

  • wegetarianie i weganie – osoby rezygnujące z mięsa powinny szukać alternatywnych źródeł białka oraz żelaza. W oba te składniki bogata jest spirulina. Zawiera więcej białka niż tofu, ponadto ma w składzie osiem aminokwasów egzogennych, czyli takich, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Na uwagę zasługuje również wysoka zawartość żelaza oraz witaminy B12; 
  • chorzy na cukrzycę – spirulina pomaga obniżyć poziom cukru we krwi; 
  • osoby z wysokim cholesterolem – spirulina redukuje odkładający się w tętnicach cholesterol, zapobiegając miażdżycy i udarowi mózgu; 
  • osoby z wysokim stężeniem arsenu w organizmie – arsen znajduje się w ryżu i jego przetworach, na jego wysoką podaż narażeni są palacze oraz... wszyscy, którzy oddychają powietrzem zanieczyszczonym smogiem, o co zimą nietrudno. Spirulina pomaga usuwać metale ciężkie z organizmu; 
  • dbający o linię – dzięki zawartości fenyloalaniny sprulina hamuje apetyt, zaś zawarty w niej błonnik pozytywnie wpływa na przemianę materii. 

Spirulina – zastosowanie w kuchni 

Spirulina występuje w sproszkowanej formie, dzięki czemu można łatwo ją dodać do różnego rodzaju potraw. Możesz przygotować zielony koktajl ze spiruliną z ulubionych owoców i warzyw. Wystarczy zmiksować banana, jabłko, garść jarmużu lub szpinaku, łyżeczkę spiruliny z sokiem z pomarańczy czy limonki, by uzyskać napój pełen witamin. 

Łyżeczka sproszkowanej spiruliny z powodzeniem wzbogaci również guacamole, podkręcając zieloną barwę tej popularnej pasty. Chcesz przygotować zdrowy obiad z dodatkiem spiruliny? Dodaj ją do bazyliowego pesto serwowanego z ulubionym makaronem. 

Warto pamiętać o zasadzie „co za dużo, to nie zdrowo” – maksymalna dzienna dawka spiruliny to łyżka stołowa. 

Spirulina występuje również jako suplement w postaci tabletek. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy obawiają się specyficznego smaku tej algi.

Komentarze

  1. Spirulina zawiera rhodium irydium są to pierwiastki życia które powinniśmy uzupełniać aby je podrzymać

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych