Gołąbki pieczone w sosie pomidorowym

Gołąbki pieczone w sosie pomidorowym

Zapiekane gołąbki. 

Gołąbki pieczone w sosie pomidorowym przepis babci na zapiekane gołąbki, który zawsze się udaje. Zamiast sosu pomidorowego możesz przygotować do gołąbków sos grzybowy (przepis). Pieczone gołąbki z piekarnika lub przystawki grillowej są idealnym daniem na chłodne jesienne i zimowe miesiące.  Zapiekane gołąbki w sosie pomidorowym są soczyste i miękkie, możesz je podać z ziemniakami lub z pieczywem. Ten prosty przepis na gołąbki pieczone w sosie pomidorowym nie doprowadzi Cię do bankructwa, wymaga tylko mielonego mięsa, ryżu, kapusty i passaty pomidorowej.  Jeśli chcesz możesz owinąć gołąbki boczkiem, takie również smakują obłędnie. Tradycyjne gołąbki pieczone w piekarniku wg przepisu babci to smak mojego dzieciństwa. Jednak przy obecnych cenach prądu, jeśli przygotowuję mniejszą porcję, to zamiast korzystać z piekarnika, robię gołąbki pieczone w przystawce do grilla.

golabki-pieczone-w-sosie-pomidorowym
Gołąbki pieczone w sosie pomidorowym przepis babci, który zawsze się udaje
 

Gołąbki pieczone w sosie pomidorowym

proporcje na około 16-18 gołąbków
  • 1 duża główka kapusty lub dwie kapusty włoskie, 
  • około 1 kg mięsa mielonego (wieprzowe, wołowe lub mieszane),
  • 100 g ryżu lub kaszy gryczanej,
  • 2 średnie cebule,
  • 1 łyżka suszonego majeranku
  • 1 łyżeczka mielonej papryki słodkiej lub ostrej, 
  • 3-4 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę,
  • tłuszcz do smażenia cebuli
  • 500 ml passaty pomidorowej, ale możesz zastąpić koncentratem pomidorowym rozrobionym z wodą lub zmiksowanymi pomidorami z puszki,
  • 150-200 ml bulionu lub wody,  
  • sól i pieprz do smaku 
  • opcjonalnie 1 płaska łyżka mąki,
  • opcjonalnie wędzony boczek w plasterkach do owinięcia gołąbków. 

Do gołąbków świetnie sprawdza się ryż basmati i ryż jaśminowy, są dostępne m.in. w sklepie internetowym Kuchnie Świata.

Gołąbki pieczone w sosie pomidorowym przepis

1. Z kapusty odetnij zewnętrzne liście i odłóż na bok. Główkę kapusty włóż głąbem do dołu do wrzącej, mocno osolonej wody i gotuj około 5-6 minut, im młodsza kapusta tym krócej. Po tym czasie odwróć kapustę, tak aby głąb znalazł się na górze i stopniowo odcinaj i wyjmuj z garnka kolejne liście, w miarę jak stają się miękkie. Kiedy nie da się już oddzielić liści nadających się na gołąbki wyjmij kapustę z garnka i pozostaw do ostygnięcia. Z tego co pozostanie można zrobić młodą kapustę z pomidorami i koperkiem.

2. Ugotuj ryż na pół miękko czyli mniej więcej o 5-6 minut krócej niż jest podane na opakowaniu.

3. Cebulę pokrój w drobną kostkę i podsmaż na tłuszczu na jasnozłoty kolor.

4. Zmielone i doprawione majerankiem, papryką, solą i pieprzem  mięso, cebulę i ryż wyrób na jednolitą masę. Jeśli masa jest bardzo sucha dodaj 3 łyżki wody lub bulionu. 

5. Z każdego liścia kapusty zetnij twardy grzbiet. U podstawy liścia (tam gdzie łączył się z główką kapusty) nałóż solidną porcję farszu. Złóż boki liścia do środka i zwiń kapustę w rulon.

6. Przygotuj sos: wymieszaj passatę z bulionem lub z wodą i zagotuj, jeśli sos wydaje Ci się zbyt rzadki zagęść go, dodając 1 łyżkę mąki pszennej rozrobionej w kilku łyżkach wody.

6. Na dnie posmarowanego olejem naczynia do zapiekania lub przystawki do grilla ułóż kilka mniejszych liści kapusty. Na nich, łączeniem do dołu, połóż gołąbki w taki sposób, aby ściśle przylegały do siebie. 

7. Zalej gołąbki sosem pomidorowym. Część sosu pewnie Ci zostanie, ale przyda się do podlewania.  Gołąbki ppiecz około 50-60 minut w temperaturze 180 lub w przystawce do grilla około 40 minut na kolorze pomarańczowym (podany czas dotyczy Optigrill Tefal Elite z brytfanną, w połowie pieczenia warto obrócić gołąbki na drugą stronę). W razie potrzeby podlej pieczone gołąbki pozostałym sosem pomidorowym lub kilkoma łyżkami wody. Jeśli gołąbki zbyt szybko się rumienią przykryj je folią aluminiową. Gołąbki pieczone w sosie pomidorowym podaję z ziemniakami lub z chlebem. 

Udostępnij przepis

Spodobał Ci się przepis na gołąbki pieczone w sosie pomidorowym ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
golabki-pieczone-w-sosie-pomidorowym

Gołąbki inaczej

Przepisy na gołąbki różnią się w zależności od regionu. Gołąbki mogą być pieczone, duszone lub gotowane na parze i zazwyczaj są podawane na ciepło, z dodatkiem sosu. Sos różni się w zależności od kuchni. W Szwecji i Finlandii gołąbki serwowane są z dżemem z borówek, zarówno słodkim, jak i wytrawnym. W Europie Wschodniej typowe są sosy na bazie pomidorów i śmietany. W Libanie liście kapusty są faszerowane ryżem i mięsem mielonym i zwijane tylko do grubości cygara. Zazwyczaj podaje się je z dodatkiem jogurtu i sosem z cytryny, czosnku, suszonej mięty i oliwy z oliwek.  Na Węgrzech i w Rumunii tradycyjnie gołąbki duszone są długo w sosie na bazie papryki z kawałkami wędzonego boczku i często podawane na Boże Narodzenie i Sylwestra. Gołąbki są popularne także w Turcji, Bułgarii, Macedonii, Rosji, Ukrainie, Rosji, Serbii i Chorwacji. 

golabki-pieczone-w-sosie-pomidorowym
Gołąbki pieczone w sosie pomidorowym.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: