Herbata po arabsku

Herbata po arabsku

Przepis na mrożoną herbatę z wodą różaną.

Herbata po arabsku przepis na mrożoną herbatę z wodą różaną. Herbata po arabsku ma setki wariantów i smaków. Dziś mam dla ciebie wyśmienity libański przepis na  herbatę. To herbata po arabsku z wodą z wodą różaną. Herbata po arabsku podawana jest zazwyczaj na gorąco, ale latem możesz przegotować arabską herbatę mrożoną. Jak wspomniałam, herbata po arabsku może być przygotowywana z różnymi dodatkami. Zielona herbata z miętą to najbardziej lubiany przepis na herbatę po arabsku. Ta wersja, znana jako herbata marokańska lub herbata z Maghrebu, popularna jest w krajach Afryki Północnej (Maroko, Tunezja, Algieria). Herbata z suszonych kwiatów hibiskusa nosi nazwę karkade i zapewne próbowałaś jej w Egipcie. W Libanie zostaniesz poczęstowana herbatą po arabsku z wodą różaną lub wodą z kwiatów pomarańczy. Palestyńska herbata szałwiowa tzw. Shay bil Maramiya to z kolei mocna czarna herbata z szałwią parzona przez około 5-8 minut.

Jeśli nigdy wcześniej nie piłaś herbaty po arabsku, to konicznie zapisz sobie przepis.  Ten wspaniały napój to pyszna aromatyczna herbata z sokiem z cytryny i odrobiną wody różanej, która nadaje jej przyjemne kwiatowe nuty. Herbata z wodą różaną podana z lodem jest idealna na upalne lato. 

herbata-po-arabsku
Herbata po arabsku może być przygotowywana z różnymi dodatkami.
 

Herbata po arabsku 

  • 4 szklanki wody,
  • 2-3 łyżeczki czarnej herbaty liściastej dobrej jakości, np. Dammann
  • 6-8 łyżek soku z cytryny,
  • 1-2 łyżeczki wody różanej 
  • cukier do smaku
  • latem dodatkowo lód w kostkach,
  • opcjonalnie orzeszki piniowe do podania.

Herbata po arabsku przepis

1. Zagotuj wodę, dodaj herbatę i pozostaw na 3-5 minut do zaparzenia.

2. Dodaj cukier do gorącej herbaty i mieszaj, aż się rozpuści. 

3. Dodaj sok z cytryny i wodę różaną i wymieszaj do połączenia składników. W wersji z lodem najpierw wystudź herbatę, a następnie dodaj sok z cytryny i wodę różaną. Włóż kostki lodu do szklanki i wlej herbatę. 

Udostępnij przepis na herbatę po arabsku

Spodobał Ci się przepis na herbatę po arabsku z wodą różaną ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

Herbata Dammann Frères

Na dzień dzisiejszy herbata Dammann Frères to jeden z moich faworytów.  Nie znałam jej wcześniej, a zamówiłam tylko i wyłącznie ze względu na nazwę, która kojarzy mi się z miastem Dammam, stolicą Prowincji Wschodniej w Arabii Saudyjskiej, gdzie przez długi czas mieszkałam. Dlatego chciałam przygotować z niej herbatę po arabsku. Dopiero niedawno dowiedziałam się nieco więcej na temat tej francuskiej marki. Dammann Frères to francuski Dom Herbaty założony w 1925 roku, ale jego historia rozpoczęła się w 1692 roku we Francji Ludwika XIV. Jak twierdzą właściciele, wzmianka o przyznaniu firmie przywileju sprzedaży herbaty we Francji znajduje się w archiwach królewskich.  Współcześnie herbaty Dammann Frères serwowane są w luksusowych hotelach we Francji. 

Herbata, którą wybrałam to ekskluzywna Dammann Frères Assam G.F.O.P. Indyjska herbata o pięknych całych liściach, z dużą ilością złotych nierozwiniętych pączków herbacianych. Zaparzona, kusi drzewno-korzennym aromatem, miodowym posmakiem i piękną miedzianą barwą. Skrótem G.F.O.P. (Golden Flowery Orange Pekoe)  oznaczane są herbaty bardzo wysokiej jakości, w skład których wchodzą młode listki z dodatkiem nierozwiniętych pączków herbacianych tzw. tipsów.

herbata-po-arabsku

Herbata po arabsku 

Herbata w świecie arabskim jest równie ważna, jak kawa.  Zwykle podawana jest do śniadania, po obiedzie i do kolacji. Dla mieszkańców Półwyspu Arabskiego i Afryki Północnej herbata to po arabsku i kawa po arabsku (przepis) to synonimy gościnności. Herbata zawdzięcza swoją popularność społecznemu charakterowi, jest to jeden z najważniejszych aspektów gościnności i etykiety biznesowej w kulturze arabskiej. Co ważne, nie należy odmawiać oferowanej herbaty lub kawy, ponieważ może to zostać uznane za niegrzeczne.

herbata-po-arabsku
Herbata po arabsku.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: