Najlepsze produkty tradycyjne i regionalne

Najlepsze produkty tradycyjne i regionalne

Subiektywna ocena polskich produktów. 

Najlepsze produkty tradycyjne i regionalne, których miałam okazję spróbować podczas ostatniej edycji targów Smaki Regionów 2022 w Poznaniu. To bardzo subiektywna ocena, w poniższym zestawieniu zebrałam te wyroby, które oczarowały mnie smakiem i o których producenci potrafili powiedzieć coś więcej, niż tylko podanie ceny. 

najlepsze-produkty-tradycyjne-i-regionalne

Herbaty i napoje

Producenci i importerzy produktów z tej kategorii byli dosłownie oblężeni przez klientów. Na niektóre stoiska trudno było się dostać. To był prawdziwy raj dla smakoszy piwa, herbaty i przetworów. Wśród produktów prozdrowotnych królowały Mrozikowe Przysmaki z Górn Strzegomskich oraz suska sechlońska, wyróżniały się także piwa z niewielkiego browaru Gruczniak oraz aromatyczne herbaty od TureckiSklep.pl W mojej opinii fenomenem jest też 100% melasa z granatów, zdrowa pełna witamin i bez zbędnych dodatków.

Gorąco polecam

  • Oksymel i octy owocowe produkowane w małym gospodarstwie rolnym ze Strzegomia  to produkty, w które warto się zaopatrzyć szczególnie o tej porze roku. Zamówienia można składać za pośrednictwem Facebooka na stronie Mrozikowe Przysmaki z Gór Strzegomskich.
  • 100% melasę z granatu (bez konserwantów, bez ulepszaczy i bez dodatku cukru) oraz herbaty Rize i Alice kupuję od wielu lat. Miło było zobaczyć je na targach. Miłośnicy herbat Earl Grey będą zachwyceni czarną herbatą Alice o grubych mięsistych liściach i wyraźnym zapachu bergamotki. Osoby, którym zależy na zdrowiu zainteresuje 100% melasa z granatu. To czysty naturalny produkt o wielu korzystnych dla zdrowia właściwościach. Dostępne są także melasa z daktyli i melasa z morwy. To idealny dodatek do ciast lub jesienno - zimowej herbaty. Można je kupić na stronie TureckiSklep.pl
  • Piwo jasne pełne Gruczniak zdobyło podczas targów nagrodę "Perła", a piwo ciemne typu irlandzkiego Gruczniak nocą zostało wyróżnione przez jurorów. Oba produkty w pełni na to moim zdaniem zasłużyły. Można je kupić w Grucznie, Świeciu oraz w Toruniu na Wolnym Jarmarku Toruńskim co dwa tygodnie w niedzielę na Rynku Nowomiejskim. Browar Gruczniak będzie także na Jarmarku Świątecznym w Bydgoszczy na ul. Mostowej.
najlepsze-produkty-tradycyjne-i-regionalne

Najlepsze sery i nabiał

Ta kategoria była bardzo mocno reprezentowana podczas targów. Począwszy od twarożków, przez góralskie oscypki po sery dojrzewające. Było w czym wybierać. 

W moim odczuciu najlepsze okazały się ex aequo produkty Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu oraz Spółdzielni Mleczarskiej Udziałowców ze Strzałkowa. Ich ogromną zaletą jest doskonały skład.  Są również łatwo dostępne - można je kupić także w marketach.

Szczególnie polecam 

  • Twarożek kanapkowo - sernikowy Mój Ulubiony oraz Twaróg sernikowy kremowy Mój Ulubiony - oba produkty Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu są dostępne w większości marketów
  • Masło ze Strzałkowa (produkt tradycyjny) i Twaróg wiejski ze Strzałkowa - to nabiał ze Spółdzielni Mleczarskiej Udziałowców ze Strzałkowa. Masło ze Strzałkowa jest pakowane jak za dawnych lat - kostka waży 250 g. Dostępne w wielu sklepach i marketach.
  • Sery Grądzkie - poezja smaku w każdym kęsie. Urzekły mnie szczególnie dwa - Ser Krzywonos - to długo dojrzewający  kozi ser o wyrazistym smaku oraz Ser Grądzki z dodatkiem szegedyńskiej papryki. Warto też zwrócić uwagę na Encantado - serek posypany skrawkami suszonych pomidorów oraz bazylii a następnie zawinięty w kiszone liście winogron. Tych serów niestety nie kupisz w najbliższym spożywczym, ale można zamówić je bezpośrednio od producenta za pośrednictwem strony Sery Grądzkie

najlepsze-produkty-tradycyjne-i-regionalne

Owoce, warzywa i przetwory

  •  Jabłka Grójeckie i Soki Grójeckie to jakość sama w sobie.  W  2011 roku Jabłka Grójeckie zostały wpisane do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Oznacza to, że kupując jabłka z charakterystyczną naklejką z wizerunkiem królowej Bony, otrzymujemy owoce najwyższej jakości pochodzące z leżących w okolicach Grójca sadów. Swój niepowtarzalny smak, piękne, intensywne wybarwienie i charakterystyczną kwasowość Jabłka Grójeckie zawdzięczają specyficznemu dla tego regionu mikroklimatowi i wysokim wahaniom temperatury w okresie bezpośrednio poprzedzającym zbiory. Można je kupić w marketach i na 100% warto.
  • suska sechlońska to najlepsze suszone śliwki jakie kiedykolwiek jadłam. Na szczęście są dostępne także w marketach, przed świętami obowiązkowy produkt w naszym koszyku. 
  • Bio kapusta kiszona od Piskorka moim zdaniem zasługuje na najwyższą ocenę. Kapusta kiszona jest zgodnie z tradycyjną metodą popularną w okolicach Charsznicy,  nie zawiera żadnych konserwantów, dodatków czy ulepszaczy i konserwowana jest przy pomocy soli. Warto także zwrócić uwagę na Żur od Piskorka na zakwasie. Te wyroby można kupić głównie na południu Polski w okolicach Bielska- Białej lub zamówić w sklepach  internetowy wyszczególnionych na stronie Żur od Piskorka
najlepsze-produkty-tradycyjne-i-regionalne

Wędliny i dziczyzna

Producenci wędlin zaprezentowali bardzo ciekawą i szeroką ofertę. Moim zdaniem na uwagę zasługują wyroby Masarni Kwiecińscy i Ogólnopolska Ambasada Dziczyzny Lizawka.

Polecane produkty. 

  • Podczas targów próbowałam  sześciu wyrobów z dziczyzny, ale z pełną odpowiedzialnością mogę polecić cały asortyment Ogólnopolskiej Ambasady Dziczyzny Lizawka. Doskonałe są m.in. kabanosy myśliwskie z sarny, jelenia i dzika czy słoninka z dzika w aromatycznych przyprawach i ziołach.  Sklep firmowy mieści się w Poznaniu, przy ul. Bałtyckiej 79, jednak dziczyznę można zamówić także z dostawą do domu za pośrednictwem strony Restauracja Lizawka lub przez telefon 575 104 183
  • Pasztet wędzony i kiełbasa Mistrza - to wyroby Zakładu Mięsnego Kwiecińscy. Dawno nie jadłam tak doskonałego pasztetu. Na uwagę zasługuje też kiełbasa Lisiecka. Niestety, ich wyroby można kupić głównie na terenie województwa kujawsko - pomorskiego.

najlepsze-produkty-tradycyjne-i-regionalne

Ryby i przetwory rybne

  • Pasta z dorsza chili hot oraz ekologiczna pasta z łososia produkowane przez Manufakturę Rybną KuterFish okazały się tak smaczne, że już po powrocie z targów zamówiliśmy kilka słoiczków z dostawą do domu. Produkty tej firmy nie zawierają konserwantów ani cukru, są za to są bogate w witaminę B12 i kwasy Omega-3.  Jest to szczególnie istotne dla osób na diecie oraz zmagających się z cukrzycą.  Wyroby KuterFish można kupić w sklepach internetowych - listę znajdziesz na stronie firmy Manufaktura Rybna KuterFish

najlepsze-produkty-tradycyjne-i-regionalne

Pozostałe produkty

Na żadnych targach nie może zabraknąć lawendy i ekologicznych kosmetyków. Moje serce skradły syrop z kwiatów lawendy i Miękki Brodacz (olejek do brody i zarostu Cedr) od Lavendziarnia Stoki 6 oraz BIOkosmetyki magnezowe i magnez terapeutyczny od Kropla Relaksu.

Polecane produkty

  • Syrop z kwiatów lawendy ucieszy każdego miłośnika kuchni. To super dodatek do zimnych i gorących napojów, deserów, lodów, ciast. Polecany jest również jako przyprawa do marynowania mięs. Miękki Brodacz to natomiast olejek do brody i zarostu. Naturalny, ręcznie robiony z ekologicznych składników. Wspaniały prezent dla każdego posiadacza brody lub wąsów. Te produkty można zamówić przez Internet na stronie Lavendziarnia Stoki 6
  • Wszystkie produkty Kropla Relaksu łączą w sobie pielęgnację na wysokim poziomie ze skutecznością magnezu uczestniczącego w większości procesów biochemicznych na poziomie komórkowym. Zawierają wysoce przyswajalny chlorek magnezu w połączeniu z koncentratami roślin- są to składniki nawilżające i zatrzymujące wodę w naskórku, poprawiające elastyczność, przywracające komfort i miękkość. Magnez terapeutyczny od Kropli Relaksu ma zastosowanie przy dyskomforcie mięśni, stawów, kości, także przez osoby intensywnie uprawiające sport lub pracujące fizycznie. Dostępny w sklepach medyczno zielarskich, aptekach oraz na stronie Kropla Relaksu
najlepsze-produkty-tradycyjne-i-regionalne
Najlepsze produkty tradycyjne i regionalne.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: