Regionalne i tradycyjne smaki z całej Polski

Regionalne i tradycyjne smaki z całej Polski

Zakończyły się najsmaczniejsze targi w Polsce - Smaki Regionów 2022

Regionalne i tradycyjne smaki z całej Polski, inspiracje kulinarne, zakupy i degustacje to sedno targów Smaki Regionów 2022, które odbyły się w Poznaniu w ostatnich dniach września. Każde wydarzenie ma swój niepowtarzalny charakter, ale tegoroczna edycja była wyjątkowa - najlepsi szefowie kuchni, w tym Kurt Scheller, gotujący na żywo, tradycyjne i regionalne przysmaki, ekscytujące nowości, najnowsze trendy i starannie wyselekcjonowane artykuły spożywcze i napoje przyciągnęły ponad 24.000 zwiedzających.

Około 180 producentów żywności i napojów zaprezentowało swoje flagowe produkty - od ekologicznych owoców i przetworów warzywnych i owocowych, po chleby na zakwasie, tradycyjne wędliny i dziczyznę oraz sery i piwa z lokalnych browarów. 

regionalne-i-tradycyjne-smaki-z-calej-polski

Wydarzenie przyjazne rodzinie

Bezpłatne wejściówki, bezpłatne zajęcia dla dzieci, w tym mini piekarnia i tworzenie zwierzątek z owoców oraz warsztaty kulinarne. Targi Smaki Regionów to nie tylko niesamowita oferta lokalnych produktów, ale także dwie sceny kulinarne, na których odbywają się pokazy, a szefowie kuchni zdradzają swoje sekrety i dzielą się spostrzeżeniami na temat najważniejszych trendów kulinarnych. 

regionalne-i-tradycyjne-smaki-z-calej-polski

W krainie "podziemnej pomarańczy" 

Wielkopolska słynie z ziemniaków, nie mogło więc zabraknąć panelu poświęconego temu uwielbianemu przez Polaków warzywu często określanemu mianem "podziemnej pomarańczy". Zwiedzający mogli dowiedzieć się jak wiele jest  odmian ziemniaków, jakie mają w sobie korzystne właściwości oraz co ciekawego można z nich przygotować. Zwieńczeniem było wręczenie nagród konkursu “Polskich wódek i okowit ziemniaczanych”.

Po grzyby, ryby, dziczyznę i...  wiedzę przyjedź na Smaki Regionów

Oprócz pokazów gotowania w wykonaniu najlepszych szefów kuchni, w tym Kurta Schellera,  informacji o oznaczeniach regionalnych czy podpowiedzi, jak przygotować pyszne dania z wieprzowiny, targi Smaki Regionów były niepowtarzalną okazję do rozmów z producentami, którzy chętnie udzielali porad kulinarnych, opowiadali o historii poszczególnych potraw i dzielili się swoim doświadczeniem.

regionalne-i-tradycyjne-smaki-z-calej-polski

Odwiedź Smaki Regionów 2023

Niezależnie od tego, czy poszukujesz regionalnej i tradycyjnej żywności czy też pasjonuje Cię odkrywanie nowych smaków targi Smaki Regionów są dla Ciebie wymarzonym miejscem. Uwzględnij je w swoim przyszłorocznym kalendarzu.

regionalne-i-tradycyjne-smaki-z-calej-polski
Regionalne i tradycyjne smaki z całej Polski.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: