TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Nalewka na gruszkach

Nalewka na gruszkach

Gruszkówka przepis na nalewkę z gruszek.

Nalewka na gruszkach przepis babci, który koniecznie musisz wypróbować. Takiej nalewki z gruszek nie kupisz w żadnym sklepie. Domowa gruszkówka jest aromatyczna i pyszna, a alkohol nie jest zbyt mocno wyczuwalny. Nalewka na gruszkach jest bardzo prosta do zrobienia. Uwielbiam robić domowe nalewki i właśnie ta nalewka gruszkowa jest jedną z moich ulubionych, chociaż długo muszę czekać, żeby rozkoszować się jej smakiem. Nalewka z gruszek rozgrzewa i poprawia humor równie dobrze, jak nalewka malinowa i jest niezastąpiona w chłodne zimowe wieczory.

nalewka-na-gruszkach
Domowa nalewka gruszkowa z korzennymi przyprawami.

Nalewka na gruszkach

  • 1 kg gruszek grójeckich (pojawiły się niedawno w marketach),
  • 500 ml spirytusu,
  • 300 g cukru białego lub trzcinowego,
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • 200 ml zimnej wody.
  • opcjonalnie 1 laska cynamonu 
  • opcjonalnie 6 goździków

nalewka-na-gruszkach

Nalewka na gruszkach przepis

1. Wybierz najładniejsze gruszki, opłucz, osusz i odetnij ogonki. Pokrój gruszki wraz z gniazdami nasiennymi na ćwiartki i włóż do słoika. 

2. Dodaj  alkohol wymieszany z wodą.  Zakręć szczelnie słój i odstaw na 6 miesięcy w ciepłe, ale ciemne miejsce. Potrząsaj raz dziennie słojem. Po 4-5 miesiącach dodaj przyprawy.

3. Po 6 miesiącach  zlej alkohol do butelek. Do pozostałych w słoju owoców dodaj sok z cytryny i cukier. Pozostaw słój na około 7-10 dni w ciepłym, nasłonecznionym miejscu. Pamiętaj, żeby często potrząsać słojem.

4. Wyjmij gruszki i przyprawy ze słoika, przecedź zawartość przez sito wyłożone kilkukrotnie złożoną gazą lub przez filtr do kawy.

5. Połącz oba nalewy, odstaw na tydzień do sklarowania i ponownie przefiltruj. Rozlej nalewkę na gruszkach do butelek i odstaw na minimum pół roku,  aby dojrzała. 

Dlaczego warto dodawać przyprawy do nalewek

Zarówno goździki, jak i cynamon podkreślają smak nalewek na takich owocach, jak gruszki, jabłka, czarne porzeczki czy pigwa.

Udostępnij przepis na nalewkę na gruszkach

Spodobał Ci się przepis na nalewkę z gruszek ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery
nalewka-na-gruszkach
Nalewka na gruszkach

Komentarze