Nalewka na gruszkach

Nalewka na gruszkach

Gruszkówka przepis na nalewkę z gruszek.

Nalewka na gruszkach przepis babci, który koniecznie musisz wypróbować. Takiej nalewki z gruszek nie kupisz w żadnym sklepie. Domowa gruszkówka jest aromatyczna i pyszna, a alkohol nie jest zbyt mocno wyczuwalny. Nalewka na gruszkach jest bardzo prosta do zrobienia. Uwielbiam robić domowe nalewki i właśnie ta nalewka gruszkowa jest jedną z moich ulubionych, chociaż długo muszę czekać, żeby rozkoszować się jej smakiem. Nalewka z gruszek rozgrzewa i poprawia humor równie dobrze, jak nalewka malinowa i jest niezastąpiona w chłodne zimowe wieczory.

nalewka-na-gruszkach
Domowa nalewka gruszkowa z korzennymi przyprawami.

Nalewka na gruszkach

  • 1 kg gruszek grójeckich (pojawiły się niedawno w marketach),
  • 500 ml spirytusu,
  • 300 g cukru białego lub trzcinowego,
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • 200 ml zimnej wody.
  • opcjonalnie 1 laska cynamonu 
  • opcjonalnie 6 goździków

nalewka-na-gruszkach

Nalewka na gruszkach przepis

1. Wybierz najładniejsze gruszki, opłucz, osusz i odetnij ogonki. Pokrój gruszki wraz z gniazdami nasiennymi na ćwiartki i włóż do słoika. 

2. Dodaj  alkohol wymieszany z wodą.  Zakręć szczelnie słój i odstaw na 6 miesięcy w ciepłe, ale ciemne miejsce. Potrząsaj raz dziennie słojem. Po 4-5 miesiącach dodaj przyprawy.

3. Po 6 miesiącach  zlej alkohol do butelek. Do pozostałych w słoju owoców dodaj sok z cytryny i cukier. Pozostaw słój na około 7-10 dni w ciepłym, nasłonecznionym miejscu. Pamiętaj, żeby często potrząsać słojem.

4. Wyjmij gruszki i przyprawy ze słoika, przecedź zawartość przez sito wyłożone kilkukrotnie złożoną gazą lub przez filtr do kawy.

5. Połącz oba nalewy, odstaw na tydzień do sklarowania i ponownie przefiltruj. Rozlej nalewkę na gruszkach do butelek i odstaw na minimum pół roku,  aby dojrzała. 

Dlaczego warto dodawać przyprawy do nalewek

Zarówno goździki, jak i cynamon podkreślają smak nalewek na takich owocach, jak gruszki, jabłka, czarne porzeczki czy pigwa.

Udostępnij przepis na nalewkę na gruszkach

Spodobał Ci się przepis na nalewkę z gruszek ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery
nalewka-na-gruszkach
Nalewka na gruszkach

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: