Zbiteń rosyjski napój zimowy

Zbiteń rosyjski napój zimowy

Przepis na rosyjski napój na przeziębienie, grypę i pasożyty oraz wzmocnienie organizmu.

Zbiteń rosyjski napój zimowy przepis na tradycyjny napój z miodu, korzennych przypraw, a czasem także ziół i soku owocowego. Słysząc po raz pierwszy nazwę zbtień i określenie "rosyjski napój zimowy" wiele osób zastanawia się ile kropli soku żurawinowego dodać do spirytusu. Ale nic bardziej mylnego. Przepis na zbiteń nie zawiera ani jednej kropli alkoholu, a mimo to napój wspaniale rozgrzewa. Zbiteń to wzmacniający napój na zimę dla całej rodziny. Łagodzi objawy przeziębienia, grypy oraz kaszel.

 Zbiteń na przeziębienie, grypę i pasożyty.

Rozgrzewający rosyjski napój zimowy zbiten ma działanie przeciwwirusowe, przeciwzapalne, rozgrzewające, tonizujące i regenerujące. Gorący zbiteń rozgrzewa i wzmacnia organizm. Pomaga również odzyskać siły po chorobach, operacjach i urazach oraz pozbyć się pasożytów. Zimny zbiten świetnie gasi pragnienie i przywraca równowagę wodną organizmu. Zbiten zawiera też przeciwutleniacze, które zapobiegają chorobom układu krążenia.

Nie ma jednego przepisu na zbiteń, w zależności od zasobności portfela i dostępności dodawano do niego różne zioła i przyprawy. Niezmiennym składnikiem pozostaje tylko miód. W niektórych przepisach miód i zbiten (przyprawy, soki owocowe, zioła) są gotowane oddzielnie, a następnie łączone i ponownie gotowane. W innych wszystkie składniki gotuje się razem. Istnieje też alkoholowa wersja zbitenu, w przypadku której wodę zastępuje się czerwonym wytrawnym winem. 

zbiten-rosyjski-napoj-zimowy
Rosyjski zbiten można pić na gorąco lub na zimno. Materiał powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Sady Grójeckie.
 

Zbiteń rosyjski napój zimowy 

  • 200 g miodu
  • 1 litr wody lub czerwonego wytrawnego wina, 
  • 1 Jabłko Grójeckie,
  • 2 laski cynamonu
  • 2 cm kawałek imbiru
  • 6-7 goździków
  • 5-10 ziaren czarnego pieprzu
  • możesz też dodać sok z cytryny oraz niesłodzony sok jabłkowy, sok z jagód lub malin

Zbiteń przepis 

1. Imbir obierz i pokrój na plasterki.

2. Zagotuj wodę. Gdy woda się zagotuje, zmniejsz płomień do minimum. Dodaj pokrojone na ósemki jabłko, cynamon, goździki, pieprz i imbir.

3. Nałóż pokrywkę i gotuj przez około 20 minut. Wyłącz kuchenkę i pozostaw zbiteń do zaparzenia na 5-10 minut. Po tym czasie dodaj miód i mieszaj, aż się rozpuści. Możesz też dodać sok z cytryny lub sok z jagód lub malin.

4. Przecedź napój przez sitko i pij gorący.

Zbiteń na przeziębienie

  • 200 g łagodnego miodu, np. lipowego,
  • 1 litr wody,
  • 2 laski cynamonu
  • 2 cm kawałek imbiru
  • 6-7 goździków
  • 2 łyżki kwiatostanów lipy
  • 2 łyżki korzenia prawoślazu
  • możesz też dodać sok z cytryny oraz niesłodzony sok jabłkowy, sok z jagód lub malin

Jak zrobić zbiteń na przeziębienie

1. Imbir obierz i pokrój na plasterki.

2. Zagotuj wodę. Gdy woda się zagotuje, zmniejsz płomień do minimum. Dodaj cynamon, goździki i imbir.

3. Nałóż pokrywkę i gotuj przez około 20 minut. Następnie wyłącz kuchenkę.

4. Dodaj kwiatostany lipy i korzeń prawoślazu i pozostaw do zaparzenia napoju na 20 minut. Po tym czasie dodaj miód i mieszaj, aż się rozpuści. Możesz też dodać sok z cytryny lub sok z jagód albo malin.

5. Przecedź napój przez sitko i pij gorący. W razie potrzeby podgrzej.  

Udostępnij przepis na zbiteń rosyjski napój zimowy

Spodobał Ci się przepis na zbiteń rosyjski napój zimowy ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

zbiten-rosyjski-napoj-zimowy

Co to jest zbiteń

Zbiteń to tradycyjny rosyjski napój zimowy na bazie miodu, wody i przypraw, który często zawiera również zioła lecznicze oraz  sok owocowy. Skład i sposób przygotowania zbiten różni się w zależności od regionu i dostępności produktów, niezmiennym składnikiem pozostaje jedynie miód. Zbiten może być również podawany na zimno w okresie letnim lub dodany do herbaty lub kawy. 

Napój miodowy zbiteń był bardzo popularny w Rosji od XII do XIX wieku, kiedy został zastąpiony przez kawę i herbatę. Można go było kupić na targach, jarmarkach, festynach, a po ulicach większych miast Imperium Rosyjskiego krążyli zbitennicy - uliczni sprzedawcy z gorącym zbitenem. 

zbiten-rosyjski-napoj-zimowy

W XVIII i XIX wieku rosyjscy marynarze pili zbiten zmieszany z sokiem z cytrusów lub imbirem, jak lek na szkorbut. W 2018 roku Władimir Putin kupił butelkę zbitenu na targu we Władywostoku i podarował ją swojemu chińskiemu odpowiednikowi Xi Jinpingowi.

Najprostszy przepis na zbiteń: we wrzącej wodzie rozpuść miód i dodaj ulubione przyprawy. Mogą to być zioła (np. kwiat lipy, dziurawiec, szałwia, mięta, liść laurowy), chmiel, żurawina albo przyprawy korzenne: imbir, cynamon, goździki, pieprz czarny, anyż, kardamon  i inne ulubione do smaku. Gotuj przez 30 minut. Podawaj na ciepło i pij jak herbatę  z różnymi smakołykami: piernikami, plackami, ciasteczkami.

Zbiten właściwości

Zbiten w zależności od użytych składników może być bogaty w witaminy (m.in. A, B, PP, C, E, H), minerały (cynk, miedź, mangan, fosfor, jod, fluor, kobalt, sorbet, potas, magnez, wapń, sód), a także kwasy organiczne i błonnik pokarmowy. 

Główny składnik - miód - zawiera ważne dla organizmu enzymy, cukry, białka i aminokwasy. Podczas gotowania traci część swoich właściwości, ale jak informuje na swoim portalu Hajduczek Naturalnie, działa rozgrzewająco i ułatwia usuwanie flegmy.  Cynamon ma działanie przeciwgrzybicze, stymuluje aktywność mózgu i normalizuje poziom cukru we krwi. Goździki mają właściwości antyseptyczne i łagodzące, a kardamon koi nerwy, zwiększa apetyt i zmniejsza napięcie; Szałwia, tymianek, ziele dziurawca  koją system nerwowy, leczą przeziębienia, obniżają gorączkę, łagodzą objawy zatruć pokarmowych, korzystnie wpływają na serce i układ nerwowy.

Rosyjski napój zimowy zbiten pomaga zapobiegać niedokrwistości, zaburzeniom metabolizmu i   chorobom serca. Jeśli zawiera imbir, łagodzi objawy zatrucia alkoholem. Zbiten zawiera też przeciwutleniacze, które zapobiegają chorobom układu krążenia. Ma działanie przeciwwirusowe, przeciwzapalne, rozgrzewające, tonizujące i regenerujące. Zimny zbiten świetnie gasi pragnienie i  przywraca równowagę wodną organizmu. Gorący rozgrzewa i wzmacnia organizm. Pomaga również odzyskać siły po chorobach, operacjach i urazach.

Zbiten gdzie szukać informacji

1. Українська виробнича асоціація живих напоїв, https://web.archive.org/web/20150225083042/http://uvazhno.org.ua/ua/drinks/zbiten
2. Zbiteń – korzenny napój miodowy, Hajduczek Naturalnie, https://www.hajduczeknaturalnie.pl/zbiten-korzenny-napoj-miodowy/
3. Збитень: рецепт приготування в домашніх умовах, особливості та відгуки, https://ukr.drinkpinkonline.com/4280939-sbiten-homemade-recipe-features-and-reviews  
4. Czy miód dodany do gorącej herbaty działa jak trucizna?,  https://fakehunter.pap.pl/raport/53335c07-bee9-48ac-9438-863042e727f9
5. Як приготувати збитень в домашніх умовах, http://vkusnoo.com.ua/1863-zbiten-retsepti-prigotuvannya-napoyu-v-domashnikh-umovakh.html 

Rycina: Николай Алексеевич Богатов Типы Москвы. Сбитеньщик, Wikipedia.ru

 
zbiten-rosyjski-napoj-zimowy
Zbiteń rosyjski napój zimowy.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: