Krupnik

Krupnik

Przepis na tradycyjną polską zupę krupnik jak u babci

Krupnik przepis na gęstą, pożywną zupę z kaszą jęczmienną i ziemniakami na wywarze warzywnym lub mięsnym. Zupa krupnik, podobnie jak łódzka zalewajka (przepis), należy do bardzo sycących zup i w zależności od regionu ma wiele wariantów. Przepis na krupnik polski pochodzi z mojej ulubionej, wydanej prawie 60 lat temu, książki kucharskiej Kuchnia polska pod redakcją dr Stanisława Bergera, ale tym razem ugotowałam domowy krupniczek na wywarze z kurczaka. Tę typowo polską zupę możesz też przygotować na żeberkach wieprzowych albo mięsie z indyka.

krupnik
Prawdziwa polska zupa krupnik przepis babci.
 

Zupa krupnik 

  • 500 - 800 g mięsa drobiowego np. ćwiartka z kurczaka, skrzydełka, porcja rosołowa,
  • 250 g włoszczyzny (2 marchewki,1 pietruszka,  kawałek selera, 1 por)
  • 1 cebula
  • 1 duży listek laurowy
  • 2-3 ziarenka ziela angielskiego,
  • 10 g suszonych grzybów
  • 3 litry wody
  • 2 łyżki masła
  • 1 szklanka kaszy jęczmiennej
  • 5-6 ziemniaków
  • koperek i natka pietruszki
  • sól i pieprz do smaku.

Krupnik przepis

1. Całą, obraną z łupiny cebulę opiecz nad palnikiem lub na suchej patelni.

2. Mięso zalej wodą. Dodaj liść laurowy, ziele angielskie, suszone grzyby, cebulę, seler, por i zagotuj. Zmniejsz płomień i gotuj na niewielkim ogniu, aż mięso będzie miękkie. Zajmuje to około godziny. W razie potrzeby zbierz szumowiny. Przecedź wywar. Cebula, por i seler nie będą już potrzebne.

3. Ugotowane grzyby pokrój w paski. Marchewkę pokrój w plasterki, pietruszkę zetrzyj na tarce o grubych oczkach.

4.  Do wywaru dodaj opłukaną na sitku kaszę jęczmienną, pokrojone w kostkę ziemniaki, grzyby, marchewkę, pietruszkę i pokrojone na mniejsze kawałki mięso. Zagotuj, a następnie zmniejsz płomień i gotuj pod przykryciem około 30 minut.

Udostępnij przepis

Spodobał Ci się przepis na krupnik ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
krupnik

Co to jest krupnik

Krupnik to gęsta zupa z kaszą jęczmienną i ziemniakami, gotowana na bulionie warzywnym lub mięsnym, z dodatkiem warzyw, takich jak marchew, pietruszka, seler, Do przygotowania wywaru mięsnego wykorzystuje się mięso drobiowe (skrzydełka, porcje rosołowe) lub wieprzowe (kości ze schabu, żeberka). W wielu regionach Polski często zawiera też grzyby. Zupa z kaszą jęczmienną nie jest specjalnością wyłącznie kuchni polskiej i litewskiej, popularna jest także w innych krajach basenu Morza Bałtyckiego i kuchni żydowskiej. Przysłowie żydowskie mówi, że „Lepsza zupa jęczmienna we własnym domu niż pieczeń w cudzym” i odzwierciedla fakt, że w Polsce i krajach bałtyckich była to bardzo popularna zupa spożywana w dni powszednie; w niektórych domach jadano ją nawet codziennie. Nazwa pochodzi od słowa krupa oznaczającego łuskane ziarna zbóż.

Krupnik jest jedną z najstarszych polskich zup. Dawniej był popularny ze względu na tanie i łatwo dostępne składniki, ale podawano go zarówno na w biednych domach, jak i na szlacheckich stołach w Polsce i na Litwie. To bardzo zdrowa zupa. Dzięki kaszy jęczmiennej, jest bogata w błonnik, wapń, potas, fosfor, żelazo i miedź. Zawiera też witaminy z grupy B, witaminę A i E. 

krupnik
Zupa krupnik.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: