Gruzińska sałatka z ogórków

Gruzińska sałatka z ogórków

Przepis na sałatkę z ogórków i jabłek.

Gruzińska sałatka z ogórków przepis na sałatkę z ogórków i jabłek. Gruzińska sałatka z ogórków smakuje wyśmienicie. Jest chrupiąca i orzeźwiająca, tak samo, jak sałatka z ogórka z sosem tahini (przepis). Ogórkową sałatkę gruzińską możesz podać jako dodatek do dania głównego albo zjeść z kawałkiem chleba. Po gruzińsku sałatka z ogórków nazywa się gazapkhuli, co w tłumaczeniu oznacza wiosnę, ale nawet w środku lata ta sałatka jest idealnym dodatkiem do obiadu. W Gruzji sałatka gazapkhuli podawana jest zazwyczaj jako przystawka, ale pasuje również do niemal wszystkich dań mięsnych, zwłaszcza z grilla. Oto prosty przepis na gruzińską surówkę z ogórka i jabłka, w którym, jak sądzę, się zakochasz. Jest szybki i łatwy, lekki i pyszny! Orzeźwiające ogórki są tym, czego potrzebujemy podczas gorących letnich miesięcy, a ta surówka z ogórka i jabłka nie jest wyjątkiem.

gruzinska-salatka-z-ogorkow
Gruzińska sałatka z ogórków przepis na sałatkę z ogórków i jabłek.
 

Gruzińska sałatka z ogórków

  • 1 długi ogórek sałatkowy (około 300g) lub 3-4 ogórki gruntowe,
  • 1 duże słodko - kwaśne Jabłko Grójeckie,
  • 3-4 gałązki koperku, drobno posiekane,
  • 1-2 łyżki posiekanego szczypiorku,
  • 1 ząbek czosnku, drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę,
  • 2-3 łyżeczki soku z cytryny,
  • 1 łyżka oleju słonecznikowego lub rzepakowego,
  • sól dla smaku

Gruzińska sałatka z ogórków przepis

1. Wymieszaj 1 łyżkę oleju z 2 lub 3 łyżeczkami soku z cytryny i drobno posiekanym czosnkiem. Ogórki, koperek, szczypiorek i jabłko umyj i osusz. Jeśli skórka ogórków i jabłka jest twarda, możesz je obrać.

2. Pokrój ogórki w cienkie paski i wymieszaj z posiekanym szczypiorkiem i koperkiem.

3. Jabłko oczyść z gniazd nasiennych. Pokrój jabłko w takie same cienkie paski, jak ogórki. Podczas krojenia skrop jabłko sokiem z cytryny, aby nie ściemniało.Wymieszaj pokrojone jabłko z resztą  składników sałatki i przygotowanym wcześniej olejem doprawionym sokiem z cytryny i czosnkiem.

Udostępnij przepis na gruzińską sałatkę z ogórków

Spodobał Ci się nasz przepis na gruzińską sałatkę z ogórków i jabłek? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

gruzinska-salatka-z-ogorkow

Gruzińskie przepisy

Kuchnia gruzińska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i smacznych kuchni na świecie. Każdy region Gruzji ma swój własny styl przygotowywania posiłków, a jedzenie i picie to ważne elementy gruzińskiej kultury. Kuchnia gruzińska ma również ważne znaczenie w gruzińskim społeczeństwie. Szczególnie widać to przy suprze (zwanej też keipi), dużym stole, przy którym zasiada tzw. mistrz stołu (tamada), który kieruje tym, co dzieje się przy stole i wznosi toasty.

Kuchnia gruzińska wykorzystuje szeroką gamę mięs, ryb i warzyw, ale to, co ją wyróżnia, to składniki takie jak orzechy, aromatyczne zioła, chilli, pestki granatu, różne rodzaje sera i marynaty. Tradycyjną przyprawą lub sosem jest tkemali, przyrządzane z kwaśnych śliwek.

Łagodny i zróżnicowany klimat Gruzji, zapewnia obfitość i różnorodność warzyw i owoców. Podstawowe składniki sałatek gruzińskich to pomidory, natka pietruszki i kolendry, fioletowa bazylia, papryka, czerwona cebula i ogórki. Do sałatek często dodawany jest gruziński ser imerytański i orzechy włoskie.

Źródło przepisu:  https://www.slavicvegan.com/2020/07/12/georgian-cucumber-and-apple-salad-gazapkhuli-salad/

Materiał powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Sady Grójeckie. 

gruzinska-salatka-z-ogorkow
Gruzińska sałatka z ogórków

Komentarze

  1. Wygląda bardzo apetycznie! :-)

    Zapraszam na moje social media:
    www.truskawkowa-fiesta.blogspot.com
    www.facebook.com/truskawkowa.fiesta
    www.instagram.com/truskawkowa_fiesta

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: