Kanapka kubańska

Kanapka kubańska

Przepis na Cuban Sandwich – kultowa kanapka z filmu Chef.

Kanapka kubańska przepis na Cuban Sandwich zapiekane kanapki z szynką, serem, pieczoną wieprzowiną, ogórkiem kiszonym i musztardą. Kanapka Cubano to kultowa kanapka z filmu Szef, jest nie tylko pełna smaku, ale też łatwa do zrobienia. Wszystkie składniki perfekcyjnie się uzupełniają, spróbuj jej choć raz, a będziesz mieć ochotę na kubańską kanapkę każdego dnia. Kanapka kubańska znana jako Cuban Sandwich jest marzeniem każdego miłośnika wieprzowiny. Uwielbiam dobrze zrobioną wieprzowinę, czy to w postaci wędliny, jak pieczona łopatka wieprzowa (przepis) czy podawanej z puree ziemniaczanym i sosem. Dla nas jest to więc idealny posiłek na ciepłą kolację. Mam nadzieję, że spodoba ci się ten przepis na domowe kubańskie kanapki. Daj mi znać, jak Ci smakowały. 

W oryginale do tych Cuban sandwich stosowany jest kubański chleb na smalcu, w polskich warunkach najlepiej sprawdza się miękka ciabatta.  Tutaj znajdziesz przepis na włoski chleb ciabatta .

kanapka-kubanska
Kanapka kubańska przepis na Cuban Sandwich kultowa kanapka z filmu Chef.
 

Kanapka kubańska

składniki na 2 porcje

  • 2 miękkie ciabatty, bagietki rzemieślnicze będą zbyt twarde,
  • 2 łyżki musztardy lub więcej do smaku,
  • 4 plastry wędzonej szynki
  • 4 plastry pieczonej wieprzowiny (łopatka, karkówka, pieczona szynka wieprzowa lub schab), 
  • 1 duży ogórek kiszony pokrojony wzdłuż w cienkie plasterki 
  • opcjonalnie 4 plastry salami
  • 4 plastry żółtego sera szwajcarskiego, np. Emmentaler 
  • 2 łyżki masła. 

Do tej kanapki doskonale sprawdza się  musztarda angielska Colman's, jest dostępna m.in. w sklepie internetowym kuchnie świata.

Kanapka kubańska przepis na kanapka z filmu Szef

1. Ciabattę przetnij wzdłuż na dwie części.  Posmaruj miękki środek musztardą i na każdej części ułóż plasterek sera.

Uwaga: Jeśli masz ser, który nie chce się topić, to najpierw podpiecz wszystkie kanapki z serem, do chwili, aż zrobi się miękki, a dopiero później nałóż pozostałe składniki.
2. Na obu spodnich częściach pieczywa ułóż warstwami: plasterki szynki, pieczonej wieprzowiny i ewentualnie salami, a na koniec cienkie plasterki kiszonego ogórka.

3. Zamknij kanapkę nakładając górne części pieczywa (te z musztardą i serem). Dociśnij mocno kanapkę dłonią, aby ją spłaszczyć. Chleb powinien sprasować się do około jednej trzeciej swojej pierwotnej wysokości. 

4. Rozgrzej opiekacz lub patelnię grillową do średniej temperatury. Opiekaj kubańską kanapkę przez 5-6 minut z każdej strony, dociskając ją bardzo mocno szpatułką, albo pokrywą opiekacza, aż chleb będzie chrupiący. Możesz też zawinąć kanapkę w folię aluminiową lekko posmarowaną masłem, wstawić do nagrzanego do 180 piekarnika i piec kilka około 10 -14 minut.

Udostępnij przepis na Cuban sandwich

Spodobał Ci się przepis na kanapkę kubańską ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

kanapka-kubanska

Co to jest kubańska kanapka

Kubańska kanapka (hiszpański: Sándwich cubano)  to popularna amerykańska kanapka składająca się z dwóch rodzajów wieprzowiny (szynki i pieczonej wieprzowiny), sera szwajcarskiego, żółtej musztardy, pokrojonych ogórków kiszonych i czasami salami. Kanapka Cubano prawdopodobnie pochodzi z kawiarni obsługujących kubańskich pracowników w Tampie lub Key West. Mieszkały tam dwie największe społeczności kubańskich imigrantów zatrudnionych w branży cygar na Florydzie. Skład kanapki ulegał zmianom wraz z napływem kolejnych grup imigrantów z różnych krajów. Hiszpanie przywieźli wyśmienitą szynkę, Sycylijczycy salami z Genui, Kubańczycy pieczoną marynowaną wieprzowinę mojo, Niemcy i Żydzi szwajcarski ser, marynaty i musztardę. Dodatek salami popularny jest zwłaszcza w Tampie, gdzie występuje duża populacja Włochów. 

Skąd pochodzi cuban sandwich

Podobnie jak w przypadku chleba kubańskiego, pochodzenie kubańskiej kanapki jest niejasne. Pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku podróżowanie między Kubą a Florydą było łatwe, zwłaszcza z Key West i Tampy, a Kubańczycy często pływali tam i z powrotem. Ze względu na ten ciągły i w dużej mierze nieudokumentowany przepływ ludzi, kultury i idei, nie można dokładnie powiedzieć, kiedy powstała i skąd pochodzi kubańska kanapka. Niektórzy uważają, że kanapka była powszechnym posiłkiem obiadowym dla pracowników zarówno fabryk cygar, jak i cukrowni na Kubie (zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Hawana czy Santiago de Cuba) oraz fabryk cygar w Key West do lat 60. XIX wieku. Pierwsze wzmianki o kubańskiej kanapce przetrwały w opisach kawiarni robotniczych w Ybor City i pobliskiej West Tampa z około 1900 roku. 

Z czego zrobić kubańską kanapkę

Tradycyjna kubańska kanapka zaczyna się od kubańskiego chleba. Bochenek jest krojony na kawałki o długości 20–30 cm, lekko posmarowany masłem lub  oliwą z oliwek na wierzchu i przekrojony na pół poziomo. Chleb smaruje się żółtą musztardą i warstwami dodaje mięso: pieczoną wieprzowinę (Pernil lub czasami marynowaną w mojo), szynkę i salami. Szwajcarski ser i cienko pokrojone ogórki kiszone uzupełniają tradycyjne składniki. Po złożeniu kubańską kanapkę można opiekać w prasie do kanapek zwanej plancha, która jest podobna do prasy do panini, ale bez rowkowanych powierzchni. Plancha zarówno podgrzewa, jak i ściska kanapkę, która pozostaje w prasie, aż powierzchnia chleba będzie lekko chrupiąca, a ser zacznie się topić. Zwykle przed podaniem kroi się kanapkę na ukośne połówki.

kanapka-kubanska
Kanapka kubańska.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: