Co jeść przy chorobach i bólach stawów?

Co jeść przy chorobach i bólach stawów?

Odpowiednio zbilansowana dieta ma wpływ nie tylko na naszą masę ciała i wygląd, ale także na wiele istotnych aspektów zdrowotnych. Przy wielu jednostkach chorobowych to właśnie sposób odżywiania jest jednym z kluczowych czynników wspomagających leczenie. Czy podobnie jest w przypadku schorzeń związanych ze stawami? Co jeść, aby wzmocnić stawy i zmniejszyć ich ból? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

W przypadku problemów ze stawami, takich jak bóle, obrzęki, sztywność czy nawet reumatoidalne zapalenie stawów bardzo istotne jest spożywanie konkretnych grup produktów, a ograniczenie innego rodzaju żywności. Przeczytaj, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta na stawy i poczuj różnicę!

co-jesc-przy-chorobach-i-bolach-stawow

Dieta na stawy – kiedy warto ją wprowadzić?

Dbanie o zdrowie stawów warto zacząć jeszcze zanim zaczną się pojawiać jakiekolwiek problemy czy objawy. Zrzucenie nadprogramowych kilogramów, zbyt intensywna praca czy aktywność fizyczna lub całkowity jej brak, a także postępujący wiek czy praca siedząca mogą być czynnikami nasilającymi problemy ze stawami. Dlatego dbanie o odpowiednią dietę powinno stać się nawykiem, który będzie istotnym elementem profilaktyki chorób stawów. Tutaj możesz sprawdzić korzystny wpływ takiej diety na zdrowie: https://wylecz.to/diety/.

Dieta na stawy będzie odpowiednim wyborem dla wszystkich osób, które odczuwają bóle stawów – zarówno przewlekłe, jak i mijające samoistnie. Często takie bóle mogą świadczyć o poważniejszej chorobie, dlatego zawsze warto udać się z tym problemem do specjalisty. Osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń rumieniowaty także powinny wprowadzić odpowiednią dietę na stawy.

Zdrowa i zbilansowana dieta – jakie produkty włączyć do codziennego żywienia?

Co jeść dla zdrowych stawów?

Warto wspomnieć, że sama dieta nie wyleczy poważnych chorób stawów, jednak zdecydowanie wspomoże ich regenerację w połączeniu z rehabilitacją czy farmakoterapią. Bardzo ważne będą także odpowiednio dobrane suplementy i witaminy.

Dieta na stawy powinna zawierać pewne niezbędne grupy produktów spożywczych. Zaliczamy do nich:

  • tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, sardynki, śledzie, tuńczyk, flądra, halibut), które zawierają ważne kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminę D;
  • tłuszcze roślinne (olej lniany, olej rzepakowy, oliwa z oliwek);
  • orzechy i pestki (orzechy włoskie, siemię lniane, pestki dyni i słonecznika);
  • chudy drób;
  • owoce morza.

Oprócz tego bardzo ważna jest obecność warzyw i owoców w diecie. Duża ilość marchewki, ogórków, kapusty, pora, pietruszki, buraka, selera czy brokułów pozwoli zachować zdrową kondycję i hamować produkcję enzymu związanego z destrukcją chrząstki stawowej. Jeśli chodzi o owoce, warto spożywać przede wszystkim owoce jagodowe, będące doskonałym źródłem antyoksydantów, ale także cytrusy, dostarczające witaminę C.

Do diety na stawy warto włączyć też inne produkty o właściwościach przeciwzapalnych, takie jak czosnek, cebula, kurkuma czy imbir, a także zioła i przyprawy. Korzystne dla stawów są także galaretki mięsno-warzywne lub owocowe zawierające żelatynę.

Artykuł sponsorowany.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: