TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Co jeść przy chorobach i bólach stawów?

Co jeść przy chorobach i bólach stawów?

Odpowiednio zbilansowana dieta ma wpływ nie tylko na naszą masę ciała i wygląd, ale także na wiele istotnych aspektów zdrowotnych. Przy wielu jednostkach chorobowych to właśnie sposób odżywiania jest jednym z kluczowych czynników wspomagających leczenie. Czy podobnie jest w przypadku schorzeń związanych ze stawami? Co jeść, aby wzmocnić stawy i zmniejszyć ich ból? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

W przypadku problemów ze stawami, takich jak bóle, obrzęki, sztywność czy nawet reumatoidalne zapalenie stawów bardzo istotne jest spożywanie konkretnych grup produktów, a ograniczenie innego rodzaju żywności. Przeczytaj, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta na stawy i poczuj różnicę!

co-jesc-przy-chorobach-i-bolach-stawow

Dieta na stawy – kiedy warto ją wprowadzić?

Dbanie o zdrowie stawów warto zacząć jeszcze zanim zaczną się pojawiać jakiekolwiek problemy czy objawy. Zrzucenie nadprogramowych kilogramów, zbyt intensywna praca czy aktywność fizyczna lub całkowity jej brak, a także postępujący wiek czy praca siedząca mogą być czynnikami nasilającymi problemy ze stawami. Dlatego dbanie o odpowiednią dietę powinno stać się nawykiem, który będzie istotnym elementem profilaktyki chorób stawów. Tutaj możesz sprawdzić korzystny wpływ takiej diety na zdrowie: https://wylecz.to/diety/.

Dieta na stawy będzie odpowiednim wyborem dla wszystkich osób, które odczuwają bóle stawów – zarówno przewlekłe, jak i mijające samoistnie. Często takie bóle mogą świadczyć o poważniejszej chorobie, dlatego zawsze warto udać się z tym problemem do specjalisty. Osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń rumieniowaty także powinny wprowadzić odpowiednią dietę na stawy.

Zdrowa i zbilansowana dieta – jakie produkty włączyć do codziennego żywienia?

Co jeść dla zdrowych stawów?

Warto wspomnieć, że sama dieta nie wyleczy poważnych chorób stawów, jednak zdecydowanie wspomoże ich regenerację w połączeniu z rehabilitacją czy farmakoterapią. Bardzo ważne będą także odpowiednio dobrane suplementy i witaminy.

Dieta na stawy powinna zawierać pewne niezbędne grupy produktów spożywczych. Zaliczamy do nich:

  • tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, sardynki, śledzie, tuńczyk, flądra, halibut), które zawierają ważne kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminę D;
  • tłuszcze roślinne (olej lniany, olej rzepakowy, oliwa z oliwek);
  • orzechy i pestki (orzechy włoskie, siemię lniane, pestki dyni i słonecznika);
  • chudy drób;
  • owoce morza.

Oprócz tego bardzo ważna jest obecność warzyw i owoców w diecie. Duża ilość marchewki, ogórków, kapusty, pora, pietruszki, buraka, selera czy brokułów pozwoli zachować zdrową kondycję i hamować produkcję enzymu związanego z destrukcją chrząstki stawowej. Jeśli chodzi o owoce, warto spożywać przede wszystkim owoce jagodowe, będące doskonałym źródłem antyoksydantów, ale także cytrusy, dostarczające witaminę C.

Do diety na stawy warto włączyć też inne produkty o właściwościach przeciwzapalnych, takie jak czosnek, cebula, kurkuma czy imbir, a także zioła i przyprawy. Korzystne dla stawów są także galaretki mięsno-warzywne lub owocowe zawierające żelatynę.

Artykuł sponsorowany.

Komentarze