TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Czy w Turcji można płacić BLIKiem?

BLIK za granicą – czy w Turcji można płacić BLIKiem?

Jeśli zastanawiasz się, czy w Turcji można płacić BLIK-iem tak samo, jak w Polsce, to trafiłeś w dobre miejsce. Podczas ostatniego pobytu sprawdziliśmy, czy w Turcji można płacić Blikiem zbliżeniowo, czy zadziała płatność kodem BLIK, i czy płatności mobilne w Turcji mają sens. Przeczytaj też nasze porady: Jaką walutę zabrać do Turcji.

Płatności telefonem są w Turcji coraz bardziej powszechne, ale lepiej traktować je jako opcję „jeśli zadziała, to super”, i na wszelki wypadek mieć trochę gotówki. Do korzystania z BLIKA niezbędne jest połączenie z internetem.

czy-w-turcji-mozna-placic-blikiem


BLIK w Turcji – czy to w ogóle działa? 

BLIK w Turcji nie działa tak samo, jak w Polsce. Podając kod BLIK, nie zapłacisz za kebaba na ulicy ani za pamiątki w lokalnym bazarze. Płatności kodem BLIK nie są dostępne w tureckich terminalach (nie rozpoznają one systemu BLIK), ale jeśli masz aplikację banku obsługującą BLIK, to możesz płacić blikiem zbliżeniowo.


Jak płacić BLIKiem zbliżeniowo za granicą? 

Dzięki współpracy BLIK-a i Mastercard możliwe są w Turcji płatności zbliżeniowe BLIK, pod warunkiem że terminal obsługuje technologię Mastercard.

Żeby zapłacić blikiem zbliżeniowo w Turcji, potrzebujesz aplikacji banku z funkcją BLIK zbliżeniowy oraz telefonu z aktywnym NFC.

W przypadku płatności BLIKiem zbliżeniowo wystarczy odblokować telefon i zbliżyć go do terminala – bez wpisywania kodu. To szybka i wygodna forma płatności telefonem, która sprawdza się zwłaszcza przy zakupach w walucie lokalnej.


Banki obsługujące płatności zbliżeniowe BLIK 

Z BLIKa mogą korzystać klienci większości popularnych banków obecnych w Polsce – wystarczy mieć ich aplikację mobilną, ale nie wszystkie pozwalają płacić blikiem zbliżeniowo.

 

Obsługę systemu BLIK zbliżeniowy oferują:

  • Alior Bank
  • PKO Bank Polski
  • Santander Bank Polski
  • Bank Millenium
  • ING Bank Śląski


Bezgotówkowe wakacje – płatności zbliżeniowe BLIK w Turcji 

Najłatwiej zrobić płatności zbliżeniowe BLIK w dużych miastach i kurortach: Stambuł, Antalya, Izmir, Alanya. Hotele, sieciowe sklepy i restauracje, niektóre supermarkety i stacje benzynowe – tam masz największe szanse, że Twój telefon zadziała jak karta.

Płatności w lokalnej walucie są wtedy automatycznie przewalutowywane przez Twoją aplikację bankową lub przez system operatora płatności. Jeśli korzystasz w Turcji karty wielowalutowej (takiej jak Revolut czy Wise) masz większą kontrolę nad kosztami. Zwykła polska karta złotówkowa może wygenerować dodatkowe opłaty.


Czy można płacić w Turcji kodem BLIK? 

Płatności kodem BLIK w Turcji nie działają. Terminale w Turcji nie obsługują sześciocyfrowego kodu BLIK, który wpisujesz w sklepach w Polsce. Kod BLIK działa tylko w Polsce (ewentualnie online – o tym niżej).

W przypadku płatności BLIK przez Internet, podczas zakupów w tureckich sklepach online, jest bardzo mała szansa, że uda Ci się zapłacić i to tylko wtedy, gdy sklep obsługuje polskie metody płatności. Jeśli coś kupujesz online, lepiej skorzystaj z karty wielowalutowej.


BLIK, lira turecka, euro czy inna waluta w Turcji – jak płacić w Turcji?

W przypadku płatności BLIK sporo zależy od tego, czy chcesz zapłacić blikiem zbliżeniowo, czy mówimy o płatnościach kodem BLIK albo ogólnie o płatnościach mobilnych.

  • Płatności blikiem zbliżeniowym – tak, ale nie wszędzie. Największe szanse masz w sieciówkach, hotelach, na lotniskach i w dużych miastach. Możesz zapłacić blikiem zbliżeniowo w Turcji, ale niezbędna jest aplikacją banku, która wspiera taką funkcję i odpowiednio skonfigurowany telefonem z systemem NFC.

  • Płatności kodem BLIK – w Turcji nie są obsługiwane.

  • Płatności mobilne – działają, najlepiej sprawdzi się w Turcji karta wielowalutowa. Zwykłe karty złotówkowe czasami dokonują przewalutowania i pobierają prowizję.

  • Płatności w walucie lokalnej – są najbezpieczniejsze, gotówka nadal bywa niezastąpiona, szczególnie w mniejszych miejscowościach.


Na co uważać przy płaceniu blikiem zbliżeniowym w Turcji? 

Przed wyjazdem do Turcji, upewnij się, czy Twój bank wspiera funkcję BLIK zbliżeniowy za granicą – nie każdy to oferuje. Sprawdź też limity i ustawienia bezpieczeństwa w aplikacji mobilnej. W przypadku płatności BLIK zbliżeniowo system może wymagać dodatkowego uwierzytelnienia – dlatego telefon musi mieć włączone NFC i być odblokowany.

Dodatkowo często przydaje się w Turcji karta wielowalutowa. Warto też mieć przy sobie gotówkę w lirach lub euro mogą uratować sytuację, gdy technologia zawiedzie.


Udostępnij artykuł: Czy w Turcji można płacić BLIKiem? 

Spodobał Ci się artykuł pt. Czy w Turcji można płacić BLIKiem? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij nasz post na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

Dowiedz się też jaką walutę zabrać do Turcji oraz czy bazary i zakupy w Turcji są bezpieczne. Wszystko opisaliśmy na podstawie własnych doświadczeń.

Komentarze