TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Bazary i zakupy w Turcji

Bazary i zakupy w Turcji

Co warto kupić w Turcji i czego unikać. Co przywieźć z Turcji.

Bazary i zakupy w Turcji co warto kupić w Turcji i czego unikać. Bazary i zakupy w Turcji są jednym ze stałych punktów programu wycieczek, zarówno indywidualnych, jak i organizowanych przez lokalne biura. Przyciągają kolorami, magią Bliskiego Wschodu i atmosferą, której nie doświadczysz w żadnym innym kraju. Nic wię dziwnego, że turyści często zastanawiają się co warto kupić w Turcji. Turcja od lat spełnia marzenia zakupowe wielu osób, a tureckie bazary cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców i obcokrajowców. Bazar, w języku tureckim „pazar”, to nieodłączny element tureckiej kultury. W centrum Alanyi najsłynniejszy bazar odbywa się w piątki, ale w każdym mieście i niemal każdej wiosce w Turcji, bazary odbywają się przynajmniej raz w tygodniu. Bazary i zakupy w Turcji są, bez wątpienia, przeżyciem, którego warto doświadczyć. Przeczytaj i dowiedz się co przywieźć z Turcji.

Zrobiłaś dopiero połowę zakupów, a Twoja walizka pęka w szwach  i obawiasz się, że opłata za nadbagaż w samolocie będzie kosztowała fortunę? Nie martw się – tureckie produkty bez problemu kupisz w Polsce, często nawet w niższych cenach. Po prostu wpisz w wyszukiwarkę hasło "turecki sklep" i kup to, czego Ci brakuje – tureckie kawy, herbaty, słodycze, kosmetyki i wszystko, czego zapragniesz.

bazary-i-zakupy-w-turcji
Bazary i zakupy w Turcji przyciągają kolorami, magią Bliskiego Wschodu i atmosferą, której nie doświadczysz w żadnym innym kraju. Turcja od lat spełnia marzenia zakupowe wielu osób, a tureckie bazary cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Dowiedz się, co warto kupić w Turcji. Na zdjęciu sprzedawca lodów w Mangavat.

Zakupy na bazarze w Turcji

Niewiele krajów europejskich może dorównać Turcji, jeśli chodzi o zakupy i targowanie się. Bazary i zakupy w Turcji nie są tylko miejscem, gdzie kupisz pamiątki, odzież, tureckie słodycze czy herbaty i przyprawy – wizyta i zakupy na tureckim bazarze to niezapomniane przeżycie samo w sobie. 

Bazary w Turcji zaczynają się około godziny 8-9 rano i trwają do późnych godzin wieczornych. Odbywają się w określone dni tygodnia, w dużych miastach nawet kilka razy w tygodniu.

Bazary i zakupy w Turcji – w jakie dni tygodnia?

Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych tureckich bazarów na Riwierze Tureckiej. Jeśli hotel w którym spędzasz wakacje położony jest "po środku niczego", to za kilka euro dojedziesz do najbliższego bazaru dolmuszem (dolmus po turecku znaczy "pełny"). To bardzo popularny w Turcji środek komunikacji miejskiej, te małe busiki kursują zazwyczaj co10-15 minut. W wielu miejscowościach przystanki dolmuszy oznaczone są literą "D", ale chcąc zatrzymać busik po drodze wystarczy machnąć ręką i kierowca Was zabierze.

Przykładowo – cena za przejazd dolmuszem z Titreyengöl (gdzie mieścił się nasz hotel) do odległego o 7 km  Side wynosiła 60 lir tureckich za dwie osoby, to około 7,5 złotych.

Kiedy wybrać się na bazary i zakupy w Turcji

  • Bazar w centrum Alanyi – piątek
  • Alanya dzielnica Oba – poniedziałek
  • Bazar w Mahmutlarze – środa, sobota
  • Bazar w Tosmurze – czwartek
  • Bazar w Konakli – środa
  • Bazar w Avsallar– niedziela
  • Bazar w Side – sobota
  • Bazar w Okurcalar – piątek
  • Bazar w Manavgat – poniedziałek, czwartek

bazary-i-zakupy-w-turcji
Koty są w Turcji wszechobecne i bardzo lubiane, spotkasz je także na bazarach w Turcji.

Bazary i zakupy w Turcji co kupić

Spacer po tureckim bazarze pełnym lokalnego kolorytu, zapachów i smaków dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń. Napijesz się świeżo wyciskanych soków oraz kawy i herbaty po turecku, skosztujesz słodyczy i kupisz dosłownie wszystko o czym tylko marzysz. Od magnesów na lodówkę, przez ubrania na każdą okazję i naturalne mydła na bazie z oliwy z oliwek (np. firmy Dalan), aż po "oryginalne" podróbki światowych marek. Jeśli zastanawiasz się, co kupić w Turcji, przeczytaj nasze podpowiedzi. Dowiesz się co przywieźć z wakacji w Turcji.

bazary-i-zakupy-w-turcji

Turecka bawełna i wyroby skórzane

Bazary i zakupy w Turcji to doskonała okazja, żeby uzupełnić garderobę. Tureckie wyroby z bawełny (te bez logo znanych marek), bardzo wygodne, mięciutkie skórzane klapki i sandałki z doskonale wyprawionej skóry i ręczniki hammam (zwane pesztemal) produkowane przez lokalne firmy to nasze ulubione produkty.  Są niedrogie, kolorowe i bardzo wytrzymałe. Duży bawełniany ręcznik kąpielowy o wymiarach około 180x90 cm kosztuje, w zależności od grubości od kilku do 30 euro, ale wystarczy na wiele lat.

Bazary i zakupy w Turcji to doskonała okazja, żeby uzupełnić garderobę i kupić domowe tekstylia.
 

Turecka kawa i turecka herbata z Rize, artykuły spożywcze i pamiątki

Na bazarze warto kupić takie produkty, jak paczkowana turecka kawa oraz turecka herbata, przyprawy, orzechy i suszone owoce, a także pyszne, świeże owoce i warzywa. Zaopatrzysz się tam w turecką oliwę i oliwki oraz melasy owocowe, zwłaszcza melasę z owoców granatu, melasę z morwy czy melasę daktylową. Najlepsze są te, które nie zawierają żadnych dodatków.

Odradzamy kupowanie na bazarach herbat czarnych i rozpuszczalnych, suszonych owoców i przypraw "na wagę". Są zakurzone i zwietrzałe.

Nie możesz też zapomnieć o pięknej tureckiej ceramice i najbardziej znanym tureckim amulecie, jakim jest Oko Proroka (po turecku Nazar Boncugu), które chroni przed "złym spojrzeniem" i odpędza złe duchy. Oko Proroka jest używane przez wielu mieszkańców Turcji, którzy wieszają je w samochodach, biurach i domach na szczęście.

Nie polecamy kupowania podróbek markowych ubrań, butów i torebek, ale gwarantujemy, że będzie w czym wybierać.

bazary-i-zakupy-w-turcji

Tureckie przyprawy

Bazary i zakupy w Turcji są niepowtarzalną okazją do zakupu przypraw. Wśród przypraw warto zwrócić uwagę na opisaną na naszym portalu paprykę Isot biber – co ciekawe niewielu przewodników wiedziało co to jest, chociaż Isot biber znajdziesz w każdym dobrym tureckim hotelu. 

Inne charakterystyczne tureckie przyprawy to sumak, który doda smaku sałatkom i białym serom oraz ziołowa mieszanka zaatar popularna na całym Bliskim Wschodzie.

Świetne są też gotowe mieszanki przypraw marki Suntat, takie jak Tavuk Baharati (do kurczaka) i Kofte Baharati (do kebabów z mięsa mielonego) oraz papryka w płatkach Pul Biber. 

bazary-i-zakupy-w-turcji
Na tureckich bazarach ceny i nazwy przypraw często podane są w różnych językach i różnych walutach. Bazary i zakupy w Turcji są przeżyciem, którego warto doświadczyć.

Tureckie kawy i herbaty

Niewiele rzeczy jest tak zakorzenionych w kulturze tureckiej jak kawa po turecku (przepis). Picie kawy to po prostu rytuał, a miłośnicy małej czarnej znajdą się w Turcji w kawowym niebie. Najlepsza turecka kawa to Mehmet Efendi. Kupując kawę nie zapomnij o tygielku do jej parzenia.

W sklepach, na targowiskach i bazarach znajdziesz wszelkiego rodzaju herbaty, od zwykłych herbat czarnych i zielonych po herbaty ziołowe i rozpuszczalne herbatki smakowe (jabłkową, miętową, z owoców granatu i inne). 

Najlepsze tureckie herbaty, naszym zdaniem, to:

  • Rize, 
  • Altinbas, 
  • Filiz 
  • i herbata z bergamotką Tomurcuk. 

Herbaty są doskonałym pomysłem na niedrogi prezent z Turcji, chociaż często można je nieco taniej kupić w Polsce, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "turecki sklep", a unikniesz nadbagażu w drodze powrotnej. 

bazary-i-zakupy-w-turcji
Bazary i zakupy w Turcji to okazja, żeby skosztować tureckiej kawy i herbaty.
 

Czego nie kupować w Turcji

Jeśli zamierzasz kupić produkty sypkie (herbaty, przyprawy, orzechy, bakalie itp.) wybieraj te, które są oryginalnie zapakowane lub leżą w zamkniętych pojemnikach, nie wystawionych na działanie słońca i kurzu.

Na bazarach nie kupuj tureckich słodyczy takich jak lokum w zafoliowanych pudełkach, do których nie można zajrzeć, często są przeterminowane i mają zmienione daty przydatności do spożycia. Takie słodycze w niczym nie przypominają słynnych tureckich przysmaków. Chałwę najlepiej kupować w marketach, nam najbardziej smakują chałwy firm Koska i Suntat.

Nie kupuj na tureckich bazarach przypraw, orzechów i herbat "na wagę" z otwartych pojemników. Najczęściej są zwietrzałe i zakurzone, trudno też określić jaki jest ich skład. 

Olejki z granatu, arganu, pomarańczy kup w tureckiej aptece

Odradzam również kupowanie olejków z granatu, arganu, liści laurowych i innych nieznanego pochodzenia. Jeśli zależy Ci na zakupie olejków dobrej jakości, to kup je w aptece (po turecku eczane), ale najpierw sprawdź skład.

W większości tureckich aptek zwanych eczane lekarstwa, w tym antybiotyki, kupisz bez recepty.

Bardzo popularne wśród turystów z Polski i Rosji są, reklamowane jako w 100% naturalne, olejki firmy Bioscha, szczególnie olejek z pestek granatu. Warto jednak wiedzieć, że te olejki mają w swoim składzie m.in. propylene glycol (glikol propylenowy), paraffinum liquidum (ciekłą parafinę) i dopiero na trzecim miejscu olejek z pestek granatu. Zawierają też syntetyczny Alpha-Isomethyl Ionone, który może powodować uczulenie (źródło: https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/alpha-isomethyl-ionone/). W Turcji czy w Polsce bez problemu kupisz olejki oparte w naturalnych wyciągach  roślinnych bez parafiny i glikolu. Wybór należy do Ciebie.

bazary-i-zakupy-w-turcji

Herbata sułtana – ten produkt lepiej kupić w Polsce

Wśród turystów bardzo popularna jest "Herbata sułtana". Kupowana na tureckich bazarach i w sklepikach w miejscowościach turystycznych herbatka sułtana raczej nie ma prozdrowotnych właściwości. Moim zdaniem, można ją co najwyżej potraktować jako placebo i chwyt marketingowy. Takie herbatki mają często bliżej nieokreślony skład i sporą ilość sztucznych barwników.

Herbata sułtana jest jednym z tych tureckich produktów, które najlepiej i najbezpieczniej kupować w Polsce lub innych krajach Unii Europejskiej. Masz wówczas pewność, że posiada wszelkie atesty i sprawdzony skład.

bazary-i-zakupy-w-turcji

Jak targować się na bazarach w Turcji?

Jeśli jesteś w Turcji, wizyta na lokalnym bazarze stwarza okazję na udane zakupy i nowe doświadczenia. Targowanie się na bazarach w Turcji to rytuał akceptowalny, a nawet oczekiwany niemal wszędzie, z wyjątkiem sklepów sieciowych i galerii handlowych. Bazary i zakupy w Turcji są więc świetną lekcją negocjacji handlowych.

Nie zaczynaj się targować, jeśli nie chcesz kupić – to niegrzeczne. Możesz oczywiście zapytać o cenę, ale nie zaczynaj negocjacji. Dotyczy to zwłaszcza bazarów odbywających się w miejscowościach położonych z dala od turystycznych szlaków.

Zapytaj o cenę rzeczy, która Cię interesuje. W odpowiedzi na Twoje pytanie sprzedawca zazwyczaj poda cenę mocno zawyżoną, więc zaproponuj mu trochę ponad połowę kwoty którą podał. W odpowiedzi sprzedawca zazwyczaj obniży nieco cenę. Wtedy zaoferuj mu cenę zbliżoną do tej, jaką chciałabyś zapłacić. Gdy znudzi Ci się targowanie, po prostu zapytaj o najlepszą cenę, za jaką sprzeda Ci oferowany produkt.

Zakupy w marketach w Turcji

Bazary i zakupy w Turcji od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem, ale w większości miast znajdziesz też odpowiedniki naszych dyskontów oraz markety takie jak np. Carrefour. Ceny w nich są często niższe niż na bazarach. Najpopularniejsze tureckie markety to:

  • Migros - odpowiednik np. Kauflandu
  • BIM
  • A.101
  • Sok (czytaj Szok)

W centrum Alanyi znajduje się Şekerciler (czytaj: sekerdżiler) – kupisz tu przyprawy, słodycze, chałwę, orzeszki ziemne, herbatę i kawę bardzo dobrej jakości, w podobnej cenie jak na bazarach. Kupując coś na wagę możesz poprosić o zapakowanie w pudełko lub folię próżniową. Ceny w tego typu sklepach nie podlegają negocjacji, ale można płacić także kartą lub w walucie obcej np. euro lub dolarach.

Zakupy możesz też zrobić w galeriach handlowych, których jest w Turcji kilkaset oraz bardzo popularnych outletach. Zapłacić możesz kartą lub w lokalnej walucie. Nie wszystkie sklepy w galeriach handlowych akceptują euro i dolary, ale na bazarach i w prywatnych sklepach zapłacisz nimi bez problemu.

Chociaż bazary i zakupy w Turcji mają swój urok, to jednak limit 20 kg bagażu lotniczego i wysokie dopłaty za nadbagaż mocno nas ograniczały, ale to dobry pretekst by ponownie wybrać się do Turcji.

Udostępnij artykuł o bazarach i zakupach w Turcji

Spodobał Ci się artykuł pt. Bazary i zakupy w Turcji, a także porady co kupić i czego unikać oraz co warto przywieźć z wakacji w Turcji? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij nasz post na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

bazary-i-zakupy-w-turcji

Bazary i zakupy w Turcji

Ciekawostki o tureckich bazarach

Turcja przez wieki była ważnym ośrodkiem handlowym, gdzie spotykały się szklaki handlowe ze wschodu i zachodu, a bazary stanowiły odpowiednik dzisiejszych centrów handlowych. Nic więc dziwnego, że współcześnie bazary i zakupy w Turcji nadal są popularne i bardzo lubiane.

Wielki Bazar w Stambule

Pierwsze na świecie zadaszone centrum handlowe powstało właśnie w Turcji, to znajdujący się w Stambule słynny Wielki Bazar (Kapalıçarşı co oznacza „zadaszony targ”). Wielki Bazar został zbudowany w XV wieku za panowania sułtana Mehmeta II Zdobywcy po podboju Konstantynopola. Kopułowa konstrukcja i wnętrze Wielkiego Bazaru przeniosą Cię w podróż w przeszłość. Z 61 zadaszonymi ulicami i ponad 4000 sklepów jest uznawany za jedną najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie. Jak zwykle w przypadku bazarów, sklepy na Wielkim Bazarze są posortowane według branży, co często można rozpoznać po nazwach ulic (np. Halıcı Sokağı, ulica handlarzy dywanami czy Sahaflar caddesi, ulica handlarzy antykami). 

Jakość produktów sprzedawanych na Wielkim Bazarze w Stambule jest bardzo zróżnicowana, od najlepszych, ręcznie wykonanych wyrobów stworzonych przez rzemieślników po masowo produkowane śmieci z Chin.

Bazar Przypraw

Egipski Bazar Przypraw (Misir Çarşisi), który zachwyca zwiedzających olśniewającymi kolorami, to kolejne historyczne centrum handlowe. Bazar Przypraw jest jednym z najstarszych bazarów w Stambule. Jego nazwa pochodzi z czasów osmańskich, kiedy to na tym bazarze handlowano przyprawami przywożonymi z Egiptu. Bazar Przypraw został zbudowany w 1660 roku. Współcześnie działa tam ponad 80 sklepów sprzedających przyprawy, tureckie słodycze, biżuterię, pamiątki oraz suszone owoce i orzechy. 

bazary-i-zakupy-w-turcji
Bazary i zakupy w Turcji.

Komentarze